Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-0107-czerwony, Świnoujście granica - Pobierowo PKS, 72,9 km
ZP-0107-czerwony, Świnoujście granica - Pobierowo PKS, 72,9 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. ZAPRASZAMY - https://www.wedrujznami.pl/P-C-E9-004

Numer szlaku: ZP-107-c, ZP-5-c (część) Kod międzynarodowy E-9
Trasa:
Świnoujście - Warszów - Przytór - Międzyzdroje - Wisełka - Dziwnów - Dziwnówek - Łukęcin - Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Lędzin - Sadlno - Trzebiatów - Trzebusz - Roby - Karcino - Dźwirzyno - Kołobrzeg
Nazwa: Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, Koszaliński Szlak Nadmorski
Nadleśnictwa: Woliński Park Narodowy, Międzyzdroje, Gryfice, Gościno
Gminy: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Trzebiatów, Kołobrzeg
Nawierzchnia dróg: drogi asfaltowe, chodniki, drogi utwardzone, leśne,polne, szuter, bruk,płyta betonowa (jombo), ścieżki leśne i polne.
Rok ostatniego malowania: szlak malowany jest krótszymi etapami, przekrój dat według nas to 2002-2008
Rok ostatniego pomiaru: 2010
Kolor znaków: czerwony malowany, tabliczki, drogowskazy
Długość: 135 km.  

Ważne uwagi: 

 1. Szlak malowany jest w obydwa kierunki jego pokonania
 2. W 2010 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne. Raz jest lepsze a raz gorsze.
 3. Szlak liniowy, bardzo długi.
 4. Opis kierunku Świnoujście - Kołobrzeg
 5. Wyjątkowo z powodu długości trasy połączone opisy.

OPIS SZLAKU

Opisywany ZP-107-c, jest częcią międzynarodowego szlaku pieszego E9 biegnącego od Brestu we Francji wzdłuz wybrzeży Morza Północnego, aż do Braniewa. Według podziału PTTK, podzielony jest na dwa szlaki w zależności od umiejscowienia oddziałów PTTK:

 • Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, ZP-107-czerwony, ŚWINOUJŚCIE, przejście graniczne – POBIEROWO PKS, 72,9 km
Opis fragmentami map:
Fragment 1
Odcinek pierwszy - Świnoujście granica - Świnoujście prom, 7,80 km (1,1,1)
Na tym odcinku przebiega na terenie wyspy Uznam. Przebiega po ulicach asfaltowych (chodniki), promenadzie, kilkaset metrów plażą oraz drogą leśną i ulicami brukowanymi. Szlak rozpoczyna się (kończy) przy przejściu granicznym. Początkowo poruszamy się ulicą Wojska Polskiego. Po drugiej stronie, na ścieżce rowerowej przebiegają szlaki rowerowe: Miedzynarodowy R-10 oraz niebieski R-66. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (ul. Bałtycka). Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w prawo (ul. Żeromskiego), mijając parking po lewej stronie. Idziemy wzdłuż wybrzeża i wchodzimy na promenadę. Po skończeniu promenady schodzimy znowu na ulicę Uzdrowiskową i dochodzimy do plaży. Pokonujemy kilkuset metrowy kawałek plaży mijając po lewej Stawa Młyny, tak charakterystyczne dla Swinoujścia. Idziemy wzdłuż ujścia Swiny wchodząc w piaszczystą drogę leśną. Następnie dochodzimy do Fortu Wschodniego. Warto poświęcić godzinkę na jego zwiedzenie. Nastepnie za znakami idziemy w kierunku centrum ulicą Brukową. Na tymodcinku sporo zabudowy fortecznej oraz Fort Anioła - obecnie otwarty dla turystów. Poruszamy się kolejno ulicami: Jachtowa,Rogozińskiego, Władysława IV o nawierzchni brukowanej. Wchodzimy na asfalt. Następnie nabrzeżem dochodzimy do miejsckiej przeprawy promowej. W budynkach umiejscowiona jest również informacja turystyczna. Odcinek bardzo dobrze oznakowany, świeże znaki widać że zadbany. Dostepny dla rowerzystów (polecamy od promenady poruszać się szlakiem rowerowym R-10) i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi,Świnoujście przeprawa promowa - Przytór kościół, 9,80 km (1,1,1)
Szlak na terenie wyspy Wolin. Przebiega ulicami (chodniki), drogami i ścieżkami leśnymi, drogami utwardzonymi. Po wyjściu z promu skręcamy w lewo i ulicą Dworcową dochodzimy do przejazdu kolejowego. Przed dworcem rozpoczyna (kończy) się również szlak pieszy niebieski "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Wspólnie z nim i rowerowym R-10, kilakset metrów przechodzimy przez Warszów ulicą Barlickiego. Skręcamy w prawo (szlak niebieski i rowerowy idzie dalej prosto), poruszając się kolejno ulicami Sosnową, Białoruską, Norweską i Jaracza. Przechodzimy przejazd kolejowy i dalej ulicą Wrzosową wchodzimyw las, przecinamy drogę nr 3 i lasem dochodzimy do ulicy Ludzi Morza.Skręcamy w lewo, Dochodzimy do jej końca i przechodzimy w ulicę Mostową. Skręcamy w lewo w ulicę Wyspową i wracamy do lasu. Dobrymi drogami leśnymi idziemyw kierunku Przytoru, przecinając drogą nr 93. Dalej droga utwardzoną dojeżdżamy do Przytoru. Przed miejscowością dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy R-66. Wchodzimy w ulicę Zalewową i dochodzimy do skrzyżowania, mając po lewej kościół, który wart jest krótkiego zwiedzenia. Koniec odcinka. Dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Przytór kościół - Międzyzdroje PTTK, 10,80 km (1,2,1)
Dalszy odcinek po wyspie Wolin. Wychodzimyz Przytoru ulicą Zalewową. Po dojściu do Gajowej, szlak rowerowy odbija na chwilę w lewo idąc inną trasą. My zaś wchodzimy w dobrą drogę leśną na teren Wolińskiego Parku Narodowego. Po dojechaniu do ośrodka wodnego, poruszamy się wzdłuż ogrodzenia a przy bramie wjazdowej skręcamy w lewo. Po około 450m metrach dochodzimy do skrzyżowania. Tutaj dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy R-66. Skręcamyw lewo iprostą,szeroką droga leśną wzdłuż linii wysokiego napięcia dojeżdżamy do drogi nr 3. Skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy wjazd do ściezki edukacyjnej "Paprocie" (polecamy miły spacerek ścieżką). Przechodzimy w lewo pod wiaduktem i szeroką droga utwardzoną wchodzimy do Międzyzdrojów. Na rondzie skręcamy w prawo a przed stacją beznynową w lewo (ul. Niepodległości).
UWAGA ! wchodzimy na drugi fragment naszego schematu.
Ulicą Niepodległości ochodzimy do małego wiaduktu kolejowego. Na tym odcinku, na chwilę spotykamy się z niebieskim szlakiem pieszym "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Za toramii dziemy wzdłuż ogródkow działkowych (ul. Niepodległości). Dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Niepodległości), skręcamy w prawo i gówną ulicą kierujemy się do centrum Świnoujścia. Na rozwidleniu idziemy prawą stroną, mijamy muzeum WPN i dochodzimy do Domu Turysty PTTK (po lewej stronie za postojem taksówek). Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking. Oznaczenie na terenie powiatu grodzkiego Świnoujście bardzo dobre, zaś gminy Międzyzdroje dostateczne. W kilkumiejscach (rondo i teren miasta), możemy zgobić szlak. Przed muzeum umiejscowiony jest węzeł szlaków - zielony pieszy "Leśny przez Pojezierze Warnowsko - Kołczewskie", niebieski pieszy "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" oraz międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

FRAGMENT 2
Odcinek czwarty, Międzyzdroje PTTK - Wisełka węzeł szlaków (PKS), 10,90 km (2,3,3)
Dlaszy ciąg wędrówki powyspie Wolin. Na tym odcinku szlak przebiega ulicami, deptakam,plażą i drogami leśnymi. Po zwiedzeniu muzeum WPN, dochodzimy doskrzyżowania (ulicą Zwycięstwa) iskręcamy w lewo w ulicę Światowida. Odcinek jest bardzo słabo oznakowany, dlatego prosimy o marsz według opisu. Nastepnie ulicami Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Parkową dochodzimy do Promenady Gwiazd. Po lewej stronie widzimy międzyzdrojskie molo. Skręcamy w prawo i promenadą gwiazd dochodzimy do danej remizystrażackiej (obecnie sklep ul. Campingowa). Tutaj rozpoczyna (kończy) się  pieszy szlak czarny ZP-1002 na Kawczą Górę i zagrodę pokazową żubrów. Skręcamy w lewo (ścieżka na plażę) a nastepnie w prawo,poruszając się plażą. Odcinek bardzo trudny dla rowerów (praktycznie je prowadzimy) oraz miłośników nordic walking - słabo oznakowany. Idąc plażą mijamy Kawczą Górę, jednostkę wojskową (wraz z unikatowa kopułą obserwacyjną), Górę Gosań, Głazy Piastowskie, Świdną Górą. Możemy podziwiać przepiekne wybrzeża klifowe.  dochodząc do ośrodka w Wisełce. Skręcamyw prawo i dobra drogą leśną, miejscami piaszczystą  (ul. Nadmorska) dochodzimy co Wisełki - węzła szlaków. Tutaj swój biega rozpoczyna (kończy) pieszy szlak koloru czarnego ZP-1003. Odcinek bardzo słabo oznakowany oraz bardzo trudnydla turystów rowerowych i miłośników nordic walking (piaszczysty brzeg).

Odcinek piąty, Wisełka węzeł szlaków - Świętouść węzeł szlaków, 7,00 km (1,1,1)
Na początku poruszamy się wspólnie z czarnym szlakiem  szeroką iutwardzoną drogą, przechodzącą w typowo leśną. W pewnym momencie szlak czarny odbija w lewo w kierunku morza. My idziemy za znakami dalej prosto. Po około 2,3 km dochodzimy do kolejnego węzła szlaków (czarny pieszy ZP-1004) wychodzącego z drugiego końca Wisełki nad morze. Przecinamy go i idąc za znakami dochodzimy do latarni morskiej "Kikut". Tutaj możemyzatrzymać się na krotki odpoczynek. Następnie za znakami przechodzimy odcinek około 4,5 km dochodząc do drogi numer 102, gdzie swój bieg konczy (rozpoczyna) pieszy szlak koloru zielonego "Leśny Pobrzeżem Warnowsko-Kołczewskim".  Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.

FRAGMENT 3
Odcinek szósty, Świętouść węzeł szlaków - Dziwnów most, 10,30 km (1,2,2)
Skręcamy w lewo i idziemydroga 102.Na zakręcie skręcamy w lewo skos w drogę leśną i kierujemy się w kierunku Międzywodzia. Idąc drogami gruntowymidochodzimyza znakami doulicy Szkolnej i skręcamy w lewo dochodząc z powrotem do drogi nr 102. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez Międzywodzie. W miejscowoście skręcamyw lewo (ulica Wojska Polskiego) a nastepnie w prawo w ulicę Morską. Po chwili ponownie w lewo (ul. Warszawska) i wchodzimy w drogę leśną. Po prawejmijamy użytek ekologiczny "Martwa Dziwna" i dochodzimy do ujścia Dziwny. Skręcamyw prawo i kierujemy się na most. Odcinek kończymy przed wejściem na most. Wychodząc ponownie na droge 102 ponownie łączymy się z szlakiem R-10. Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.

Odcinek siódmy, Dziwnów most - Dziwnówek węzeł szlaków, 5,00 km (1,1,1)
Odcinek łatwy.Po przejściu przez most wchodzimy w ulicę Mickiewicza,następnie Kościelnąi skręcamyw lewo (ul. Szosowa) bypo chwili skręcając w prawo wejśc na ulicę KOniecznego którą wrócimy do drogi nr 102, ktora równolegle idzie szlakrowerowy R-10. Idąc dalej chodnikiem docieramydo Dziwnówka. i węzła szlaków przy parkingu. Tutaj swój bieg rozpoczyna  (kończy) szlak niebieski pieszy ZP-108 "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie dostateczne, aczkowliek miejscami można zgubić szlak.

Odcinek ósmy, Dziwnówek węzeł szlaków - Łukęcin skrzyżowanie, 5,50 km (1,1,1)

Odcinek łatwy bez utrudnień. W Dziwnówku szlak przebiega po ulicach asfaltowych. Idąc za znakami przechodzimy ulicę NIepodległości. Po wyjściu z miejscowości wchodzimy w drogi i ścieżki leśne. UWAGA ! Kończy się fragment III i wchodzimy w fragment IV schematu.

Po wejściu do Łukęcina wchodzimy w asfalt - poruszamy się ulicą Słoneczną. Szlak dobrze oznakowany w obydwie strony. Na tym odcinku co jakiś czas przecina się z międzynarodowym  szlakiem rowerowym R-10 (zielony). Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

FRAGMENT IV

Odcinek dziewiąty, Łukęcin krzyżówka - Pobierowo PKS, 5,10 km (1,1,2)

Odcinek łatwy i bez utrudnień. Przebiega drogami asfaltowymi i żużlowymi. W Łukęcinie szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Po wejściu w las, droga zmienia się na utwardzoną drogę leśną idąca do Pobierowa. Droga posiada sporo dziur (po deszczu może być dużo kałuż). Przed samym Pobierowem skręcamy w lewo i dochodzimy do ulicy Grunwaldzkiej (skręt w prawo). W Pobierowie szlak przechodzi z powrotem na ulice asfaltowe. Podojsciu do ulicy Wojska Polskiego, skręcamy w prawo i dochodzimy do dworca PKS, gdzie umiejscowiona jest informacja turystyczna i WC. Pobierowo to również duży węzeł szlaków. Spotkamy się z pieszymi: historycznym, niebieskim ZP-1021 "Szlak Pobrzeża Rewalskiego" oraz rowerowymi czarny "Zachodni Szlak Łącznikowy"niebieski "Letniskowy Szlak Pobierowa". Na całym odcinku nasz szlak idzie wspólnie z rowerowym R-10. Szlak dobrze oznaczony w oby dwie strony. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek dziesiąty, Pobierowo PKS - Pustkowo krzyż Papieski, 3,20 km (1,1,2)

Odcinek łatwy bez większych utrudnień. W Pobierowie przebiega ulicami asfaltowymi, (wracamy na ul.Grunwaldzką i kierujemy się na wschód), który następnie na terenie leśnym przechodzi w szeroką drogę gruntową. Na tym odcinku dziury. Przed Pustkowem odchodzi na chwilę w las gdzie idzie drogą leśną. W Pustkowie z powrotem wchodzimy na ulice asfaltowe idąc po kolei  ulicami Letnią i Nadmorską dochodząc do krzyża. Na tym odcinku dość  długi wspólny przebieg z szlakiem pieszym historycznym, rowerowym R-10 a w całości z rowerowym czarnym "zachodni Szlak Rowerowy", kończącym (rozpoczynającym) swój bieg w Pustkowie. Oznaczenie szlaku dobre. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek jedenasty, Pustkowo krzyż papieski - Trzęsacz kościół, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Na całości szlak przebiega chodnikiem z polbruku i miejscami asfaltem. Oznaczenie szlaku dobre. Z Pustkowa ruszamy ulicą Nadmorską w kierunku wschodnim. Po chwilimarszu kończy się czarny szlak rowerowy. Wchodzimy w szeroką drogę (budowa ścieżka pieszo-rowerowa) i dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Kamieńska). Po dojściu do ulicy  Klifowej skręcamy w lewo i dochodzimy do ruin kościoła. Na odcinku spotykamy się  z rowerowym szlakiem koloru czerwonego "Śladami Zabytków Architektury", międzynarodowym R-10,  oraz pieszymi historycznym. W Trzęsaczu swój początek(koniec) rozpoczyna szlak zielony rowerowy sieci szlaków "Gryfland" oraz pieszy niebieski ZP-1021 "Szlak Pobrzeża Rewalskiego". Odcinek dostepny dla turystów rowerowych i miłośników  nordic walking.

Odcinek dwunasty, Trzęsacz ruiny kościoła - Rewal IT, 5,00 km (1,1,1)

Odcinek łatwy (utrudnienia wąskie ścieżki obok klifu). Po wyjściu z ruin (kierunek wschód)szlak przebiega ścieżkami leśnymi nad klifem. Mijamy piekny punkt widokowy na klifie. Po wejściu do Rewala wchodzi w ulice asfaltowe i polbrukowe. Stan oznaczeń dobry (w Rewalu częściowy brak oznaczeń na odcinku kościół – Informacja turystyczna). Poruszamy się ulicami: Szczecińską, skręt w lewo Saperska,  na wprost Westerplatte, na rondzie wprost do Ośrodka Sportu i Rekreacji (informacja turystyczna i WC). W Rewalu jest duża ilość skrzyżowań z szlakami turystycznymi. Rowerowe: międzynarodowy R-10, żółty "Rewalska Kraina Słonca", z początkiem (końcem) przy IT, czarny "Wschodni Szlak Łącznikowy", rozpoczynający (kończący) swoj bieg przy ul.  Łokietka oraz pieszy historyczny. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek trzynasty, Rewal IT - Niechorze PKS węzeł szlaków), 3,80 km (1,1,1)

Odcinek łatwy bez utrudnień. Wracamy na  Szkolną (kierunek wschodni) i kolejno: w lewo ul. Nowy Świat, w prawo  Mickiewicza, na wprost  i lewo skos ulica Klifowa aż do wyjścia z Rewala.  UWAGA ! Wychodzimy z IV fragmentu i wchodzimy na V zgodnie ze schematem. Do Niechorza spore wspólne odcinki z szlakami turystycznymi (patrz schemat).Na odcinku Rewal – Niechorze latarnia morska szlak przebiega mało ruchliwą drogą asfaltową. Od latarni wchodzimy na ścieżkę spacerową z polbruku, aż do zejścia w kierunku centrum Niechorza przy ulicy Starowiejskiej. Schodzimy do dworca PKS i PKP kolejno ulicami Nadmorską, Morską, Parkową, Mazowiecką, gdzie jest węzeł szlaków pieszych: historyczny, zielony pieszy "Dookoła Liwiej Łuży" i rowerowych.: zielony "Dookoła Liwiej Łuży", niebieski "Śladami Historii Niechorza", czarny "Wschodni Szlak Łącznikowy", międzynarodowy R-10. Oznakowanie szlaku dobre. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

FRAGMENT V
Odcinek czternasty, Niechorze PKS węzeł szlaków - Lędzin skrzyżowanie, 3,20 km (2,2,3)

Odcinek o dużej trudności. W Niechorzu szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Przy wyjeździe wchodzimy w drogę brukową (ul.Trzebiatowska), przechodzącą w nierówną, utwardzoną gruntową. Od węzła szlaków (pieszy i rowerowy zielony), wchodzi w słabo widoczną drogę polną, dość mocno podmokłą na odcinku około 900 metrów (w zależności od pogody). Następnie droga polna wchodzi na asfalt z drogę 102 (uwaga ruchliwa droga – rowerzystom proponujemy trasę Niechorze do ronda i na rondzie kierunek Trzebiatów). Do Lędzina szlak przebiega drogą asfaltową. Oznakowanie szlaku wystarczające. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych. Dla  nordic walking szlak określamy jako  trudny.

Odcinek pietnasty, Lędzin skrzyżowanie - Sadlno Kościół, 3,40 km (2,3,3)

Odcinek dość trudny. W Lędzinie wchodzimy w drogę gruntową aż do Drozdowa - ciekawostka, mijamy wiatrak holenderski.Droga ma fragmenty piaszczyste, w wielu miejscach przechodzi w rzadko używaną drogę polną, miejscami bardzo rozjeżdżoną i wyboistą (po deszczach mocno błotniste miejsca). Droga z ładnymi krajobrazem.  W Drozdowie około 500 metrów asfaltu a następnie drogą gruntowa podobnie jak wcześniej. Oznakowanie bardzo słabe, rzadko rozmieszczone należy zwracać  uwagę na znaki. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drogą nr 102 do Chełma Gryfickiego. Nordic walking określamy jako nie do przejścia zaś rowerowy jako trudny.

Odcinek szesnasty, Sadlno kościół - Trzebiatów rynek, 7,30 km (2,3,3)

Odcinek trudny. W Sadlnie chwilowy asfalt, następnie droga betonowa. W pobliżu Chełma Gryfickiego po zakończeniu drogi betonowej wchodzimy w drogę polną dość mocno zarośniętą, miejscami mocno podmokłą (w zależności od pogody). Odcinek ten ma długość około 1800 metrów. Przed Chełmem wchodzimy w asfalt, a po chwili na drogę 102. Tutaj wzmożona uwaga turystów na ruch samochodowy. Do Trzebiatowa szlak przebiega ulicami asfaltowymi chodnikami. Kolejno poruszamy się ulicami: Parkowa, Kościuszki, w lewo Witosa i wchodzimy na rynek. Oznakowanie szlaku słabe. Mała ilość oznaczeń – możliwość zgubienia szlaku. Dobrze oznaczony na drodze 102 i w Trzebiatowie. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drogą nr 102 do Chełma Gryfickiego. W Trzebiatowie warto zatrzymać się i zwiedzić tą ciekawą architektonicznie miejscowość.  Nasz szlak spotyka się tutaj z dwoma szlakami rowerowymi: międzynarodowym R-10 i czerwonym sieci "Gryfland" - początek (koniec) na rynku. Nordic walking określamy jako nie do przejścia , zaś rowerowy jako bardzo trudny.

Odcinek siedemnasty, Trzebiatów Rynek - Trzebusz kościół, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Po zwiedzeniu Trzebiatowa udajemy się chodnikami a następnie po wyjściu z miasta chodnikiem i  utwardzoną droga gruntową (ulica Głęboka i lewo skos Morska) do drogi numer 109 (Nowielice). Odcinek Nowielice – Trzebusz droga asfaltowa nr 109 (uwaga na duży ruch pojazdów).  Dość spory wspólny przebieg ze szlakiem rowerowym R-10. Oznakowanie szlaku dobre. Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking. Koniec fragmentu schematu nr V.

FRAGMENT VI

Odcinek osiemnasty, Trzebusz kościół - Roby skrzyżowanie, 5,20 km (2,2,3)

W Trzebuszu skręcamy w prawo i wchodzimy w drogę brukową. - szlak rowerowyidzie w kierunku Mrzeżyna (północ) Po zakończeniu zabudowań wchodzącą w drogę polną dość mocno rozjeżdżoną na odcinku około 1500 metrów. Następnie droga przechodzi w betonową. Przed Robami wchodzi w drogę polną dochodzącą do asfaltu - uwaga brak oznaczeń skrętui możliwość zgubienia szlaku i dojście do Mrzeżyna. Po dojściu do asfaltu skręcamy w lewo i po około 400 metrach dochodzimy do skrzyżowania z drogą brukową. Oznakowanie szlaku bardzo słabe. Możliwość zgubienia szlaku. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych (alternatywa innej trasy R-10 Nowielice – Roby drogą asfaltową). Nordic walking określamy jako trudny.

Odcinek dziewiętnasty, Roby skrzyżowanie - Karcino kościół, 7,50 km (2,2,3)

Odcinek dość trudny. Szlak przebiega drogami polnymi, miejscami rozjeżdżonymi z dziurami. Oznakowanie bardzo słabe. W Robach skręcamy w prawo (droga brukowa), przechodząca w polną, miejscami z dziurami a po deszczach z kałużami. Przechodzi ona w szeroką drogę utwardzoną.  Powjeździe do Karcina skręcamyw lewo i dojeżdżamy asfaltem do kościoła (przy kościele stare tablice kierunkowe szlaku). Spotykamy się tutaj również z  trasami rowerowymi Dźwirzyna i Kołobrzegu. Możliwość zgubienia szlaku. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych. Nordic walking określamy jako trudny.

Odcinek dwudziesty, Karcino kościół - Dźwirzyno węzeł szlaków, 3,70 km (1,1,2)

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega drogami polnymi w dużej części z betonowych płyt. Po zwiedzeniu kościółka, omijamy go z lewej strony i wchodzimy w drogę utwardzoną mając poswojej prawej sklepikwiejski (można się posilić). Mijamy po prawej starą zabudowę młyna i skręcamy w prawo a następnie w lewo a pokilkuset metrach ponownie w prawo. Drogą polną (w kilku miejscach nierówną i z kałużami) dochodzimy do mostka nad "Bagiennym Rowem". Tuż za mostkiem miejsce odpoczynku (widzimy również drogowskazy trasy rowerowej). Idziemy dalej droga utwardzoną przechodzącą po chwili w betonową z płyt typu jombo.  Po drodze przechodzimy po moście nad  Błotnicą iłagodnie skręcając w lewo dochodzimy do Dżwirzyna.  Tutaj musimy zwrócić uwagę na opis, gdyżz powodu przebudowy dróg zniszczone zostały oznaczenia. Skręcamy w lewo i przecinamy asfalt. Wchodzimy. Jedziemy kolejno ulicami Piastowska na wprost, w prawo ulicą Wczasową, w prawo  - głowna ulica Dźwirzyna Wyzwolenia. Tutaj umiejscowiony jest węzeł szlaków - spotykamy się ze szlakiem R-10, oraz lokalną siecią tras rowerowych. Miejscami droga betonowa jest nierówna.   Od zabudowy Dźwirzyna poruszamy się chodnikami i ulicami asfaltowymi. Przy wejściu/wyjściu do Dźwirzyna brak oznaczeń szlaku. Oznakowanie rzadkie lecz wystarczające. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych. Szlak dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. W Dźwirzynie znajduje się informacja turystyczna. 

FRAGMENT VII

Odcinek dwudziesty pierwszy, Dźwirzyno węzeł szlaków -Kołobrzeg latarnia morska, 12,60 km (1,2,1)

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Oznakowanie słabe. Od Dźwirzyna do hotelu „Senator” przebiega drogą asfaltową (ul Wyzwolenia) z chodnikami (uwaga na ruch samochodów). Za hotelem idziemy wzdłuż ogrodzenia. Następnie poruszamy się drogą leśną (korzenie). Do Kołobrzegu szlak przechodzi drogami leśnymi odcinkami dość piaszczystymi. Odcinek początek miasta – latarnia morska poruszamy się chodnikiem. UWAGA! W Grzybowie wchodzimy na fragment VII schematu. Oznakowanie odcinka dobre z miejscowymi brakami, mogącymi spowodować zgubienie szlaku (hotel „Senator”, w okolicach ruin magazynów wojskowych pomiędzy Grzybowem a Kołobrzegiem - odcinek około 1 km). W Kołobrzegu możemy zgubić szlak.  Po minięciu parku, propopnujemy poruszanie się ulicami: Wiosenna, w prawo Bałtycka, przecinamy Łososiową i dalej poruszamysię Bałtycką, Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Po minięciu portu rybackiego (zapraszamy do zakupów jaki zwiedzenia Reduty Solnej - świetna atrakcja), skręcamy w lewo w ulicę Solną, dochodzimy do mostu nad Regą (po prawej stronie darmowe ujęcie solanki). Za mostem przecinamy Portową i skręcamyw lewo. Mijamy amfiteatr i park poprawej, przecinamy Mickiewicza i wchodzimy w Spacerową. Idąc wzdłuż torów dochodzimy do kołobrzeskiego portu i latarni. Na tym odcinku, międzynarodowy szlak rowerowy R-10, przebiega wspólnie prawie w całości. Na tym kończymy naszą wędrówkę. Dalsza trasa umieszczona będzie w opisie szlaku  czerwonego ZP-5 "Koszaliński Szlak Nadmorski" (kolejny odcinek E-9) w 2011 roku, o ile otrzymamy dotacje na dalsza inwentaryzację szlaku.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki
 • Szlak określony jako średniej trudności.
 • Szlak może być wykorzystany jako rowerowy, z utrudnieniami na niektórych odcinkach opisanych w opracowaniu (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
 • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking z wykluczeniem kilku fragmentów opisanych w niniejszej treści.
 • Na szlaku i w jego bezpośrednich okolicach wiele ciekawych obiektów krajoznawczych.
 • W wielu miejscach szlak biegnie wspólnie z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, szlakami rowerowymi Pobrzeża Rewalskiego, kilkoma pieszymi, kołobrzeskimi trasami rowerowymi

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1

SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2

SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień

2 – średni z miejscowymi utrudnieniami

3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

PROFIL TERENOWY SZLAKU KIERUNEK ŚWINOUJŚCIE -> KOŁOBRZEG

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL:

 1. Długość szlaku 135 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 775 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 784 metry
 4. Nachylenie na trasie 8,4%
 5. Spadek na trasie 4,8%
 6. Średnie nachylenie podjazdów 0,8%
 7. Średnie nachylenie zjazdów 0,8%
 8. Wysokość względna minimalna -2 metry
 9. Wysokość względna maksymalna 10 metrów
 10. Wysokość względna średnia 79 metrów
 
Informacje o szlaku - E-9 wg. Wikipedii.

Informacje o szlaku - Odcinek Polski. wg Wikipedii.

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 20 February 2011 10:15
Uwaga turyści. W Kołobrzegu na ulicy Solnej trwa remont całości (ulica i chodniki) na odcinku ul. Bałtycka - Most nad Parsętą. Z tego też powodu zniszczone są oznaczenia jak i nie możliwości przejścia szlakiem pieszym E-9 i rowerowym R-10 w kierunku latarni (centrum) i odwrotnie Proponujemy obejście: Po dojściu Bałtycką do ulicy Solnej skręcamy w prawo (w Solną, na światłach w lewo w ulicę ppor. Łopuskiego, przechodzimy Kanał Drzewny i Parsętę. Skręcamy w lewo. Idziemy bulwarem do (korzystamy z oznaczeń szlaku pieszego zielonego) ulicy Solnej i wracamy na szlak.
#2 | Robert Filipski dnia 29 September 2013 18:48
Remont jest zakończony, jednak nowego oznakowania się nie uświadczy prawie Sad
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist