Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » KRAJOWE SZLAKI ROWEROWE » ZGL-101-c, Szlak zielony sieci "Gryfland" - 54,9 km
ZGL-101-c, Szlak zielony sieci "Gryfland" - 54,9 km

NUMER SZLAKU: ZGL 101z

PRZEBIEG SZLAKU: Trz臋sacz - De偶ewo - Karnice - Goc艂owice - Cerkwica - Modlinowo - Gr膮dy - Przybiernówko - Prusinowo- Niek艂adz - Gryfice - Brodniki - Trzyg艂ów - Baszewice - Waniorowo - Kr臋偶el - P艂oty

NAZWA SZLAKU: b/d

NADLE艢NICTWA: GRYFICE

GMINY: REWAL, KARNICE, GRYFICE, P艁OTY,

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LE艢NE, DROGI POLNE, BRUK, DROGI BETONOWE (p艂yta jombo), DROGI SZUTROWE

KOLOR: ZIELONY, OZNACZENIA MALOWANE I TABLICZKI

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: ok 2005 rok

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

D艁UGO艢膯: 54,9 km

WA呕NE UWAGI:

  1. Przy tabliczkach mo偶liwo艣膰 ich przekr臋cania przez wandali
  2. Szlak okr臋偶ny

Pomiar wykonany za pomoc膮 GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometra偶 ca艂kowity oraz pomi臋dzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Trz臋sacz krzy偶ówka - Dre偶ewo krzy偶ówka 3,5 km (1,1,2)

Odcinek 艂atwy bez utrudnie艅. W Trz臋saczu zaczynamy od w臋z艂a szlaków pieszych i rowerowych. W zale偶no艣ci od kierunku pokonywania szlaku mo偶emy przed艂u偶y膰 wycieczk臋 wje偶d偶aj膮c na opisywany szlak, lub korzystaj膮c z szerokiego wachlarzu szlaków Pobrze偶a Rewalskiego pojecha膰 dalej ko艅cz膮c opisywany szlak. Od Trzesacza pocz膮tkowo asfalt, przechodz膮cy w bruk a nast臋pnie w drog臋 betonow膮 (p艂yty jombo). Wspólny przebieg ze szlakiem niebieskim pieszym "Pobrze偶a Rewalskiego" i czerwonym rowerowym "Sladami Zabytków Architektury". W Dre偶ewie szlaki odchodz膮 na zachód za艣 my wje偶d偶amy na asfalt odcinka drugiego. Odcinek równie偶 dla turystów pieszych oraz dla lubi膮cych troszk臋 nierówno艣ci mi艂o艣ników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, Dre偶ewo krzy偶ówka - Karnice ko艣ció艂 4,9 km km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Przebiega prawie w ca艂o艣ci asfaltow膮 drog膮. Odcinek przed Dr臋偶ewem jest do艣膰 nierówny i z dziurami. Nale偶y zwróci膰 uwag臋 na niestrze偶onym przeje藕dzie kolejowym w膮skotorówki. W samej Cerkwicy mamy odcinek biegn膮cy bardzo ruchliw膮 drog膮. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych i mi艂o艣ników nordic walking – zwracamy uwag臋 na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.  

3. Odcinek trzeci, Karnice ko艣ció艂 - Cerkwica krzy偶ówka 6,2 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy z niewielkimi utrudnieniami. W Cerkwicy swój bieg rozpoczyna (ko艅czy) szlak czarny "Gryflandu"- "艁膮cznikowy" (Brojce - Cerkwica). Na tym odcinku poruszamy si臋 drog膮  szutrow, miejscami nierówn膮. W czasie jazdy mo偶emy podziwia膰  panoram臋 Cerkwicy. Odcinek dost臋pny dla turystow pieszych i mi艂o艣ników nordic walking

4. Odcinek czwarty, Cerkwica krzy偶ówka - Gryfice IT 19,1 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Na trasie mijamy Go艣cimierz, Modlimowo, Gr膮dy, Przybiernówko,Prusinowo i Niek艂adz. Nawierzchnia drogi jest mieszana, jednak na sporej d艂ugo艣ci pokryta asfaltem (odcinek Gryfice - Przybiernówko).  Odcinek Gr膮dy - Modlimowoto znowu droga brukowana, czasami odcinki 偶wirowe. Z Modlimowa do Cerkwicy ponownie asfalt. W Gryficach swój pocz膮tek (koniec) ma czerwony szlak rowerowy sieci "Gryland" nazywany "Wschodnim" (Gryfice - Trzebiatów). Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych i nordic walking, jednak w tych przypadkach prosimy o pami臋tanie o przepisach ruchu drogowego podczas poruszania si臋 drogami publicznymi.

5. Odcinek pi膮ty, Gryfice IT - Trzyg艂ów krzy偶ówka, 9,1 km (1,1,1)

Kolejny 艂atwy odcinek szlaku. Wyje偶d偶amy z Gryfic jad膮c pocz膮tkowo asfaltem wzd艂u偶 rzeki Rega. Na jednym z mostów rozpoczyna si臋 szlak rowerowy czerwony "Wschodni". Wje偶d偶amy na odcinek le艣ny Nadle艣nctwa Gryfino. Poruszamy si臋 艂adnymi, utwardzonymi drogami le艣nymi (rowerowa 艣cie偶ka dydaktyczna) a偶 do przeci臋cia si臋 z drog膮 nr 109. Od tego miejsca do Trzyg艂owa jedziemy asflatem. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych i nordic walking, nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego.

6.Odcinek szósty, Trzyg艂ów krzy偶ówka - P艂oty PKP, 12,0 km (1,1,2)

Odcinek 艂atwy z miejscowymi utrudnieniami. Trzyg艂ów - Baszewice to droga asfaltowa, Baszewice - Waniorowo równie偶 asfalt miejscami dziurawy. W Waniorowie wje偶d偶amy na drog臋 gruntow膮. Przeje偶d偶aj膮c obok zabudowy osady Kr臋偶el warto przy艣pieszy膰 z powodu grasuj膮cych bez uwi臋zi piesków. Sama droga jest do艣膰 szeroka i dobra do jazdy lub w臋drowania. Za osad膮 jad膮c w kierunku P艂ot, wje偶d偶amy na drog臋 betonow膮 (p艂yty jombo) i jedziemy ni膮 do samych P艂ot, mijaj膮c rezerwat przyrody. Obok przejazu kolejowego wje偶d偶amy w asfalt i jedziemy wzd艂u偶 torów do dworca PKP. Szlak ko艅czy si臋 na ulicy,na przeciw dworca (nie doje偶d偶amy nim do samego budynku). Z dworca swój bieg rozpoczyna (ko艅czy) 偶ó艂ty szlak rowerowy sieci "Gryfland" - Szlak Gminy P艂oty(okr臋偶ny). Szlak dost臋pny dla turystów pieszych i nordic walking (utrudnienia p艂yty jombo). Nale偶y pami臋ta膰 o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry- szlak ju偶 do艣膰 d艂ugo nie by艂 odnawiany. W niektórych miejscowo艣ciach brak oznacze艅. Maj膮c mape lub nasz schemat trudno jest zab艂膮dzi膰
  • Szlak okre艣lony jako 艂atwy.
  • Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i nordic walking (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o przepisach ruchu drogowego).

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 2 (utrudnienia w p艂ytach jombo)

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie

OPIS SZLAKU – na podstawie  przewodnika rowerowego sieci szlaków "Gryfland", Wikipedia.Pl oraz opracowa艅 w艂asnych.

Pocz膮tek (koniec) szlaku umiejscowiony jest w Trz臋saczu. Jest to równie偶 jeden z wi臋kszych w臋z艂ów szlaków turystycznych. Przy ko艣ciele rozpoczyna (ko艅czy) swój bieg niebieski szlak pieszy "Pobrze偶a Rewalskiego" (ZP-1021-n). Na tej samym pocz膮tku (ko艅cu) naszego szlaku w Trz臋saczu spotkamy si臋 z Mi臋dzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Mi臋dzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10, niebieskim rowerowym Gminy Rewal oraz szlakiem historycznym. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie d艂u偶szej w臋drówki. Pozosta艂e szlaki krzy偶uj膮ce si臋 z opisywanym, zosta艂y wymienione w opisie odcinków. 

Trz臋sacz - polecamy odbicie szlakiem niebieskim pieszym do Muzeum 15 Po艂udnika, ruin ko艣cio艂a w Trz臋saczu oraz platform臋 widokow膮. We wsi znajduj膮 si臋 ruiny gotyckiego ko艣cio艂a wybudowanego po艣rodku wsi na prze艂omie XIV/XV wieku w odleg艂o艣ci prawie 2 kilometrów od morza. Ko艣ció艂 na pocz膮tku nale偶a艂 do katolików, lecz po reformacji zosta艂 ko艣cio艂em ewangelickim do ko艅ca swych dni. Procesy abrazyjne spowodowa艂y, 偶e brzeg morski nieustannie zbli偶a艂 si臋 do budowli. Ostatnie nabo偶e艅stwo odprawiono w ko艣ciele 2 marca 1874 roku. Wyposa偶enie 艣wi膮tyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, a cz臋艣膰 zabytkowego tryptyku mo偶na obejrze膰 w rewalskim ko艣ciele. W 1901 roku zawali艂a si臋 pierwsza jego cz臋艣膰. Dzi艣 pozosta艂 jedynie fragment po艂udniowej 艣ciany. Obecnie trwaj膮 intensywne prace nad ochron膮 ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. We wsi znajduje si臋 równie偶 nowszy, ale równie偶 zabytkowy ko艣ció艂. Zosta艂 on powa偶nie uszkodzony w czasie drugiej wojny 艣wiatowej oraz bezpo艣rednio po niej i dopiero niedawno wyremontowany. Sprowadzono równie偶 do niego wyposa偶enie starego ko艣cio艂a. Przy ulicy Pa艂acowej znajduj膮 si臋 zabudowania zabytkowego kompleksu pa艂acowo-folwarcznego z XVIII i XIX wieku (obecnie w prywatnych r臋kach) oraz 4 lipy drobnolistne uznane za pomniki przyrody w 2003 roku. Drzewa osi膮gaj膮 wysoko艣膰 19 m. Dwa drzewa znajduj膮 si臋 przy wje藕dzie na teren posesji nr 2/2 ze stajniami. Trzecie przy za艂amaniu muru pa艂acu naprzeciwko ko艣cio艂a. Czwarta lipa pomi臋dzy budynkiem ko艣cio艂a a ogrodem pa艂acu (przy za艂amaniu ogrodzenia ogrodu. Nie mo偶na zapomnie膰 o starej ku藕ni z XIX wieku, której umiejscowienie jest opisane w przebiegu szlaku.

Dre偶ewo - we wsi znajduje si臋 popadaj膮cy w ruin臋 XIX-wieczny pa艂ac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczn膮 wie偶臋 z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pa艂ac w Dre偶ewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzin臋 von Boninów. W 1890 r. pa艂ac sp艂on膮艂. Odbudowany zosta艂 wg za艂o偶e艅 pierwotnych. Jest budowl膮 dwukondygnacyjn膮 (parter, pi臋tro). Aktualnie odbudowywany (w艂asno艣膰 prywatna). Pa艂ac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i mi艂orz臋by..

Przebieg szlaku:

 

Po zwiedzeniu Trzesacza wracamy na skrzy偶owanie ul Pa艂acowej i Kamie艅skiej i rozpoczynamy nasz膮 wycieczk臋 w kierunku po艂udniowym - nawierzchnia asfaltowa. Po 200 m mijamy po lewej stronie ko艣ció艂 neogotycki za艣 przy ko艣ciele pomnikowe drzewa - lipy drobnolistne. Doje偶d偶amy do przystanku Nadmorskiej Kolei W膮skotorowej, sk膮d dalej jedziemy prosto wpierw drog膮 brykow膮, a potem drogowe p艂yty betonowe - nadal jazda na wprost. Przeje偶d偶amy przez most na Kanale L膮dkowskim, a po 100 m mijamy po艂o偶ony po lewej stronie drogi przystanek Nadmorskiej Kolei W膮skotorowej – Dre偶ewo. W Dre偶ewie drog膮 brukow膮,doje偶d偶amy do centrum wsi na skrzy偶owaniu. Na prawo widoczny zespó艂 pa艂acowo – parkowy, niestety w jeszcze w ruinie. Od skrzy偶owania w centrum wsi jazda na wprost. Po prawej stronie mijamy pa艂acowe zabudowania gospodarcze i wje偶d偶amy na drog臋 gruntow膮 utwardzon膮. Ponownie przeje偶d偶amy przez Kana艂 L膮dkowski. Jedziemy drog膮 na pó艂noc mi臋dzy 艂膮kami. Tutaj miejscami wybo艣cie za艣 po deszczach mo偶liwe jest b艂oto i ka艂u偶e. Po przejechaniu przez drog臋 nr 102 (uwaga na ruch samochodowy) i wje偶d偶amy do Pustkowa (ul. Ba艂tycka) - odcinek asfaltowy. Skr臋camy w prawo ul. S艂oneczn膮. Jedziemy nadal na wschód ul. S艂oneczn膮. Na skrzy偶owaniu z ul. Nadmorsk膮 styk ze znakowanym szlakiem rowerowym – czarnym. Nadal jazda ul. S艂oneczn膮. Po opuszczeniu Pustkowa (skrzy偶owanie z ul. Poln膮), jedziemy w kierunku Trz臋sacza. Wje偶d偶amy na drog臋 pieszo-rowerow膮 (polbruk). Na wje藕dzie do Trz臋sacza po prawej stronie na wprost zej艣cia pla偶owego znajduje si臋 budynek Starej Ku藕ni (pod koniec XIX w. stacja ratownictwa brzegowego). Wracamy na nasza krzy偶ówk臋 w Trz臋saczu gdzie ko艅czy si臋 (rozpoczyna) nasz szlak. W lewo dojazd do Multimedialnego Muzeum na 15 Po艂udniku i ruin gotyckiego ko艣cio艂a, a tak偶e mo偶liwo艣膰 zej艣cia na pla偶臋. Istnieje tak偶e mo偶liwo艣膰 kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na pocz膮tku opraco

Szlak nale偶y do sieci rowerowych szlaków turystycznych Powiatu Gryfickiego - "Gryfland". 艁膮czy wybrze偶e Ba艂tyku z gminamy po艂o偶onymi na po艂udnie od morza. Poprowadzono je przez atrakcyjne, turystycznie wsie i miasta. Polecamy do wycieczek rowerowych.

  1. NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: R-C-ZGY-007
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZGL-101-z
  3. PRZEBIEG SZLAKU: P艁OTY - KR臉呕EL - WANIOROWO - BASZEWICE - TRZYG艁ÓW - BRODNIKI - GRYFICE - NIEK艁ADZ - PRUSINOWO - PRZYBIERNÓWKO - GR膭DY - MODLIMOWO - CERKWICA - GOC艁OWICE - KARNICE - DR臉呕EWO - TRZ臉SACZ
  4. NAZWA SZLAKU: ZIELONY SZLAK GRYFLAND
  5. GMINY: REWAL, KARNICE, GRYFICE, P艁OTY
  6. POWIAT: GRYFICE
  7. NADLE艢NICTWO: GRYFICE
  8. NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, BRUK,  BETON, DROGI LE艢NE, DROGI UTWARDZONE
  9. KOLOR: ZIELONY
  10. D艁UGO艢膯: 54,9 km

Odcinek 1, P艂oty PKP - Gryfice Brama Wysoka. Nawierzchnia: asfalt, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Nasz膮 wycieczk臋 rowerow膮 rozpoczynamy w P艂otach, po drugiej stronie torów kolejowych. Na stacji PKP swoj pocz膮tk/koniec ma równie偶 drugi, okr臋偶ny 偶ó艂ty szlak rowerowy sieci "Gryfland" . Warto jednak przed wyruszeniem w tras臋, zwiedzi膰 miasto. Niew膮tpliw膮 atrakcj臋 P艂ot, s膮 dwa zamki; Stary Zamek z XIII wieku oraz Nowy zamek z XVI wieku, za zabytkowym parkiem. Pomi臋dzy zamkami, historyczna przeprawa przez Reg臋. Tutaj te偶 umiejscowiona jest przysta艅 kajakowa, zas sam膮 rzek臋 mo偶emy pokona膰 w kilka dni splywaj膮c do samego Mrze偶yna.

Jedziemy na pólnocny-zachód. Na skrzy偶owaniu nieopodal przejazdu kolejowego skr臋camy w lewo. Wje偶d偶amy w drog臋 betonow膮. Szlak wiedzie nas przez malownicze i spokojne okolice. Po lewej mijamy zabudowania i doje偶d偶amy do rozwidlenia betonówek.Droga biegnie dalej prosto w kierunku lasu, ale my skr臋camy w lewo do Kr臋偶la. Za sadem skr臋camy w prawo, przeje偶d偶amy przez koloni臋 Kr臋偶el. Docieramy do skraju lasu, przecinamy strumyk i urokliw膮 drog膮 le艣n膮 wyje偶d偶amy na otwart膮 przestrze艅. Przeje偶d偶amy przez osad臋 Wanierowo. Docieramy do ogrodzonego parku skr臋camy w prawo. Szeroka droga gruntowa doprowadza nas do ma艂o ucz臋szczanej i nieco dziurawej asfaltówki. Docieramy do Baszewic. Teraz skr臋camy w lewo i jedziemy ca艂y czas asfaltem. Przecinamy zalesion膮 dolin臋 i za niewielkim podjazdem roztacza si臋 przed nami malowniczy pejza偶 z prastarym Trzyg艂owem w tle. Docieramy do Trzyg艂owu, niezwykle atrakcyjnej wsi na naszym szlaku. Wie艣 po艂o偶ona jest nad dwoma jeziorami "Pierwsze Trzyg艂owskie" i "Drugie Trzyg艂owskie". Przy drodze mo偶emy zobaczy膰 drewniany pos膮g poga艅skiego boga s艂owia艅skiego Trzyg艂owa. Z zabytków mozemy podziwia膰 ko艣ció艂 filiany pw. 艣w. Marii Magdaleny z 1896 r., pa艂ac neobarokowy z prze艂omy XIX/XX wieku oraz grodzisko s艂owia艅skie funkcjonuj膮ce pomi臋dzy X-XII wiekiem. W centrum wsi, w dawnym parku stoj膮 pomniki przyrody - „D臋by Trzyg艂awa”. Po zwiedzeniu tej niezwykle atrakcyjnej wsi, skr臋camy ko艂o ko艣cio艂a w s艂abo ucz臋szczan膮 asfaltówk臋 do Brodnik. Warto si臋 tu zatrzyma膰 na chwil臋, bowiem roztacza si臋 st膮d przepi臋kny widok. Rz臋dy drzew po obu stronach drogi wyznaczaj膮 o艣 widokow膮, która w perspektywie zamkni臋ta jest doskonale widocznym na horyzoncie ko艣cio艂em w Gryficach. Przecinamy tory kolejowe i doje偶d偶amy do Brodnik. Ostro偶nie pokonujemy skrzy偶owanie z ruchliw膮 szos膮 109 i ju偶 jeste艣my w lesie. Czeka nas teraz bardzo przyjemny odcinek. Poruszamy si臋 艂adnymi, utwardzonymi drogami le艣nymi. Po dojechaniu do wiaty rozpoczyna si臋 rowerowa 艣cie偶ka dydaktyczna, z tablicami edukacyjnymi. Przy siedzibie nadle艣nictwa, warto na chwil臋 odbi膰 od szlaku i zwiedzi膰 miniogród dendrologiczny. Od budynków nadle艣nictwa, jedziemy asfaltem w kierunku Gryfic - ulica Zdrojowa. Przy mo艣cie pieszym nad Reg膮, swoj pocz膮tk/koniec ma czerwony szlak rowerowy Gryflandu do Trzebiatowa. Jad膮c dalej wzd艂u偶 Regi docieramy do ulicy Starogardzkiej i za rondem docieramy do Bramy Wysokiej. Oczywi艣cie warto zwiedzi膰 Gryfice, przed dalsz膮 w臋drówk膮. Nad Reg膮 znajdziemy pole biwakowe z przystani膮 kajakow膮. Na uwag臋 zas艂uguj臋 pozosta艂o艣ci 艣redniowiecznych murów obronnych z Wie偶膮 Prochow膮 po艂ozon膮 nad Reg膮 oraz bramami; Wysoka i Kamienna. Z obiektów sakralnych na szczegoln膮 uwage zas艂uguje Ko艣ció艂 Mariacki pw. Wniebowzi臋cia Naj艣wi臋tszej Maryi Panny z okresu XIII/XIV-XV wieku. Gryfice to równie偶, ciekawa zabudowa Starego Miasta, zespó艂zabudowy m艂yna z XIX wieku, XIX wieczne kamieniczki. Mi艂o艣nicy kolei znajd膮 Zespó艂 dworca kolei w膮skotorowej obejmuj膮cy dworzec oraz szachulcowy magazyn. Do zespo艂u nale偶y cz臋艣膰 zabytkowej linii w膮skotorowej Gryfice-Popiele-Trzebiatów z prze艂omu XIX/XX w. No i oczywi艣cie Muzeum Kolejki W膮skotorowej. jeszcze niedawno, w艂a艣nie st膮d rusza艂y sklady nad morze (Dr臋偶ewo, Trz臋sacz, Niechorze, Pogorzelica), które konczy艂y kursy wpierw w Trzebiatowie a pó藕niej w Pogorzelicy. W臋druj膮c po mie艣cie znajdziemy równie偶 kilkana艣cie pomników, tablic pami膮tkowych i obelisków poswi臋conym ró偶nym wydarzeniom ko艅ca XIX i XX wieku.

Odcinek 2, Gryfice Brama Wysoka - Cerkwica. Nawierzchnia: asfalt, bruk, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

 Przy Bramie Wysokiej skr臋camy w lewo (ul. Kamie艅ska) i nast臋pnie w pierwsz膮 ulic臋 w prawo - ul. Ko艣ciuszki. Po chwili na rozwidleniu skrecamy w lewo skos. Jad膮c ul. B艂onie, mijamy po lewej Muzeum Kolejki W膮skotorowej, przecinamy tory kolejowe i szerok膮 drog膮 偶wirow膮 jedziemy na wprost. Kolejno skr臋camy w prawo (ul. 艁膮kowa), w lewo, w prawo (ul. Obro艅ców Westerplatte i dalej ul. Podmiejsk膮) i znów w prawo (ul. Nowy 艢wiat). Za torami docieramy do ruchliwej ul. Kamienna Brama, skr臋t w lewo i po krótkim odcinku znów w lewo w ul. Niek艂adzk膮. Wyje偶d偶amy z miasta, przyjemn膮 drog膮 asfaltow膮. Docietamy do wsi Niek艂ad藕. To w艂a艣nie w jej okolicy w W 1121 r. mia艂a miejsce bitwa pod Niek艂adzem, w której Boles艂aw III Krzywousty pokona艂 wojska Pomorzan dowodzone przez ksi臋cia Warcis艂awa I i 艢wi臋tope艂ka. Z XIX wielu zachowa艂a  si臋 jedynie zabudowa folwarczna wsi oraz prawie niewidoczne pozosta艂o艣ci zespo艂u pa艂acowo-parkowego. Jedziemy dalej asfaltem na pó艂noc i docieramy do Prusinowa. Skr臋camy w lewo i wje偶d偶amy do centrum wsi. Warto zaposna膰 si臋 z obiektami dziedzictwa kulturowego; 2 budynki mieszkalne, murowane z pocz膮tku XX wieku, ciel臋tnik w zespole folwarcznym, murowany z XIX wieku, park pa艂acowy, aleja kasztanowców, cmentarz wojenny. We wsi znajdziemy równie偶 13 pomników przyrodu w wieku od 130 do 240 lat. Ruszamy dalej asflatem na zachód i docieramy do Przybiernówka, gdzie mo偶emy odnale藕膰 8 pomników przyrodu o wieku do 200 lat. Na ko艅cu wsi skr臋camy w prawo i kierujemy si臋 wybrukowan膮 alej膮 do Modlimowa. Po drodze mijamy osad臋 Gr膮dy. Tu w centrum wsi kierujemy si臋 w prawo i alejk膮 asfaltow膮, mijaj膮c Go艣cimierz, docieramy do jednej z najpi臋kniejszych miejscowo艣ci w powiecie: Cerkwicy. Po dotarciu do szosy Kamie艅 Pomorski - Trzebiatów. Skr臋camy w prawo i ostro偶nie (na tym odcinku samochody je偶d偶膮 cz臋sto z du偶膮 pr臋dko艣ci膮) doje偶d偶amy do centrum wsi. Skr臋camy asfaltówk膮 w lewo. Dotarli艣my do historycznego centrum wsi. Tutaj te偶 w臋ze艂 z Pomorsk膮 Drog膮 艢wi臋tego Jakuba, z któr膮 b臋dziemy wspólnie w臋drowali do Karnic. Tury艣ci znajd膮 tutaj wiele ciekawostek. Na szczególn膮 uwage zas艂uguje ko艣ció艂 Naj艣wi臋tszego Serca Pana Jezusa zbudowany w stylu gotyckim z prze艂omu XIV i XV wieku, z drewnian膮 wie偶膮 z XIII wieku, po艂o偶ony jest na wzgórzu Dzwonnik. Od ko艣cio艂a, scie偶ka prowadzi do studzienki 艢wi臋tego Ottona - symbolicznego miejsca chrztu ludno艣ci Pomorza Zachodniego (kamienna studnia 艣w. Ottona z XII wieku, a przy niej pomnik z XIX wieku ). Wokó艂 ko艣cio艂a znajdziemy poniemiecki cmentarz zo艂nierzy niemieckich z I Wojny 艢wiatowej, tzw. Gaj Bohaterów. W Cerkwicy znajdziemy równie偶 eoklasycystyczny dwór rodziny von Sydow ko艅ca XIX wieku z parkiem dworskim i pozosta艂o艣ci zabudowa艅 folwarcznych z XIX wieku.

Odcinek 3, Cerkwica - Trz臋sacz. Nawierzchnia: asfalt, bruk, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Zje偶d偶amy polbrukiem do drogi asfaltowej. Mijamy pomnikowy d膮b i wyje偶d偶amy z Cerkwicy w kierunku pólnocnym. Do Goc艂awic jedziemy drog膮 brukowan膮 i utwardzon膮. Po ok. 1 km, koniecznie nale偶y si臋 zatrzyma膰 i spojrze膰 wstecz. Cudowna panorama Cerkwicy na zawsze pozostanie w naszej pami臋ci. Gdy dojedziemy  do Goc艂awic, skr臋camy w lewo. Przeje偶d偶amy przez wie膰 drog膮 brukowan膮, która przechodzi w asfaltow膮. Szos膮 docieramy do Karnic. Na chwil臋 zje偶d偶amyu na drogi utwardzone, przeje偶d偶amy most i docieramy do drogi wojewodzkiej nr 110. W Karnicach na uwag臋 zas艂uguje park pa艂acowy z XIX wieku oraz ko艣ció艂 parafialny pw. 艣w. Stanis艂awa Kostki z XV wieku, przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Obok ko艣cio艂a stoi kaplica grzebalna z XIX wieku z portalem oraz pomnikowe drzewa na karnickim cmentarzu. Na rozwidleniu szos na ko艅cu wsi skr臋camy w lewo. Wje偶d偶amy w las. Za moment g艂ówna szosa skr臋ca w prawo, a my jedziemy na wprost. Nawierzchnia drogi jest tu mocno dziurawa, ale za to przez najbli偶sze kilometry b臋dziemy podziwia膰 pi臋kne tereny le艣ne. Zaraz za lasem docieramy do osady Niwy i skr臋camy w prawo. Jedziemy star膮 alej膮 do Dr臋偶ewa. Przed nami rozwidlenie dróg brukowych na skraju wsi. Kieruj膮c si臋 w lewo, dojedziemy do pa艂acu. Warto odbi膰 ze szlaku aby pobuszowa膰 po ruinach XIX wiecznego pa艂acu z za艂o偶eniem parkowym – obecnie niestety w ruinie. Jednak wci膮偶, patrz膮c na okazale ruiny, mo偶emy sobie wyobrazi膰 czasy jego 艣wietno艣ci. Skr臋camy w prawo. Pocz膮tkowo jedziemy "zielonym tunelem" po bruku, a za wsi膮 wyje偶d偶amy na otwart膮 przestrze艅. Prosta droga wy艂o偶ona p艂ytami betonowymi powiedzie nas wzd艂u偶 torów kolejki w膮skotorowej do majacz膮cego na horyzoncie Trz臋sacza. Mijamy stary przystanek PKP w膮skotorowej. Droga za zakr臋tem przechodzi z brukowanej na wy艂ozon膮 p艂ytami jombo. Po prawej stronie towarzyszy nam pozosta艂o艣膰 kolejki w膮skotorowe Trzebiatów – Pogorzelica – Trz臋sacz – Gryfice. Jeszcze niedawno, mo偶na by艂o korzysta膰 z ruchu pasa偶erskiego. Na tym odcinku wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym Pobrze偶a Rewalskiego, który ma pocz膮tek/koniec w Trz臋saczu. Od strony po艂udniowej dochodzimy do zabudowa艅 Trz臋sacza. Mijamy stajni臋 i przecinamy tory w膮skotorówki, maj膮c po lewej przystanek ko艅cowy/pocz膮tkowy Nadmorskiej Kolei W膮skotorowej, administrowanej obecnie przez Gmin臋 Rewal. Za przejazdem kolejowym po prawej miniemy zabytkow膮 remiz臋 stra偶ack膮 i dochodzimy do zabytkowego, XIX wiecznego dworu z zabudowaniami folwarcznymi oraz zabytkowym parkiem z cennym starodrzewem. Przy drodze rosn膮 pomnikowe drzewa. Dochodzimy do skrzy偶owania w centrum Trz臋sacza, gdzie nasz szlak konczy/rozpoczyna swoj bieg. Mo偶emy podjecha膰 dalej za oznakowaniami szlaku pieszego. Kierujemy si臋 w lewo, wchodz膮c w deptak prowadz膮cy do XV wiecznych ruin ko艣cio艂a. Po drodze mijamy Muzeum 15 Po艂udnika. Trz臋sacz to równie偶 wa偶ny w臋ze艂 szlaków turystycznych. Krzy偶uj膮 si臋 tutaj szlaki piesze; Mi臋dzynarodowy E-9, historyczny czarny oraz rowerowe; Mi臋dzynarodowy R-10 oraz niebieski szlak Gminy Rewal.

Szczegó艂owe ukszta艂towanie terenu szlaku            

 


Profil z Trzesacz --> P艂oty 

 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 8,35 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 63,7 metrów
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 63,6 metrów
  4. Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 6,3%
  5. Maksymalne nachylenie  podczas zjazdów 6,6%
  6. 艢rednie nachylenie podczas podjazdów 1,2%
  7. 艢rednie nachylenie podczas zjazdów 2,0%
  8. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 0 metrów
  9. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 7 metrów
  10. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 23 metrów

 

 

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist