Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » KRAJOWE SZLAKI ROWEROWE » ZGL-101-c, Szlak zielony sieci "Gryfland" - 54,9 km
ZGL-101-c, Szlak zielony sieci "Gryfland" - 54,9 km

NUMER SZLAKU: ZGL 101z

PRZEBIEG SZLAKU: Trzęsacz - Deżewo - Karnice - Gocłowice - Cerkwica - Modlinowo - Grądy - Przybiernówko - Prusinowo- Niekładz - Gryfice - Brodniki - Trzygłów - Baszewice - Waniorowo - Krężel - Płoty

NAZWA SZLAKU: b/d

NADLEŚNICTWA: GRYFICE

GMINY: REWAL, KARNICE, GRYFICE, PŁOTY,

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI POLNE, BRUK, DROGI BETONOWE (płyta jombo), DROGI SZUTROWE

KOLOR: ZIELONY, OZNACZENIA MALOWANE I TABLICZKI

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: ok 2005 rok

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 54,9 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
 2. Szlak okrężny

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

1.Odcinek pierwszy, Trzęsacz krzyżówka - Dreżewo krzyżówka 3,5 km (1,1,2)

Odcinek łatwy bez utrudnień. W Trzęsaczu zaczynamy od węzła szlaków pieszych i rowerowych. W zależności od kierunku pokonywania szlaku możemy przedłużyć wycieczkę wjeżdżając na opisywany szlak, lub korzystając z szerokiego wachlarzu szlaków Pobrzeża Rewalskiego pojechać dalej kończąc opisywany szlak. Od Trzesacza początkowo asfalt, przechodzący w bruk a następnie w drogę betonową (płyty jombo). Wspólny przebieg ze szlakiem niebieskim pieszym "Pobrzeża Rewalskiego" i czerwonym rowerowym "Sladami Zabytków Architektury". W Dreżewie szlaki odchodzą na zachód zaś my wjeżdżamy na asfalt odcinka drugiego. Odcinek również dla turystów pieszych oraz dla lubiących troszkę nierówności miłośników nordic walking.  

2. Odcinek drugi, Dreżewo krzyżówka - Karnice kościół 4,9 km km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Przebiega prawie w całości asfaltową drogą. Odcinek przed Drężewem jest dość nierówny i z dziurami. Należy zwrócić uwagę na niestrzeżonym przejeździe kolejowym wąskotorówki. W samej Cerkwicy mamy odcinek biegnący bardzo ruchliwą drogą. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i miłośników nordic walking – zwracamy uwagę na ruch samochodów i przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym.  

3. Odcinek trzeci, Karnice kościół - Cerkwica krzyżówka 6,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy z niewielkimi utrudnieniami. W Cerkwicy swój bieg rozpoczyna (kończy) szlak czarny "Gryflandu"- "Łącznikowy" (Brojce - Cerkwica). Na tym odcinku poruszamy się drogą  szutrow, miejscami nierówną. W czasie jazdy możemy podziwiać  panoramę Cerkwicy. Odcinek dostępny dla turystow pieszych i miłośników nordic walking

4. Odcinek czwarty, Cerkwica krzyżówka - Gryfice IT 19,1 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Na trasie mijamy Gościmierz, Modlimowo, Grądy, Przybiernówko,Prusinowo i Niekładz. Nawierzchnia drogi jest mieszana, jednak na sporej długości pokryta asfaltem (odcinek Gryfice - Przybiernówko).  Odcinek Grądy - Modlimowoto znowu droga brukowana, czasami odcinki żwirowe. Z Modlimowa do Cerkwicy ponownie asfalt. W Gryficach swój początek (koniec) ma czerwony szlak rowerowy sieci "Gryland" nazywany "Wschodnim" (Gryfice - Trzebiatów). Odcinek dostępny dla turystów pieszych i nordic walking, jednak w tych przypadkach prosimy o pamiętanie o przepisach ruchu drogowego podczas poruszania się drogami publicznymi.

5. Odcinek piąty, Gryfice IT - Trzygłów krzyżówka, 9,1 km (1,1,1)

Kolejny łatwy odcinek szlaku. Wyjeżdżamy z Gryfic jadąc początkowo asfaltem wzdłuż rzeki Rega. Na jednym z mostów rozpoczyna się szlak rowerowy czerwony "Wschodni". Wjeżdżamy na odcinek leśny Nadleśnctwa Gryfino. Poruszamy się ładnymi, utwardzonymi drogami leśnymi (rowerowa ścieżka dydaktyczna) aż do przecięcia się z drogą nr 109. Od tego miejsca do Trzygłowa jedziemy asflatem. Odcinek dostępny dla turystów pieszych i nordic walking, należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego.

6.Odcinek szósty, Trzygłów krzyżówka - Płoty PKP, 12,0 km (1,1,2)

Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Trzygłów - Baszewice to droga asfaltowa, Baszewice - Waniorowo również asfalt miejscami dziurawy. W Waniorowie wjeżdżamy na drogę gruntową. Przejeżdżając obok zabudowy osady Krężel warto przyśpieszyć z powodu grasujących bez uwięzi piesków. Sama droga jest dość szeroka i dobra do jazdy lub wędrowania. Za osadą jadąc w kierunku Płot, wjeżdżamy na drogę betonową (płyty jombo) i jedziemy nią do samych Płot, mijając rezerwat przyrody. Obok przejazu kolejowego wjeżdżamy w asfalt i jedziemy wzdłuż torów do dworca PKP. Szlak kończy się na ulicy,na przeciw dworca (nie dojeżdżamy nim do samego budynku). Z dworca swój bieg rozpoczyna (kończy) żółty szlak rowerowy sieci "Gryfland" - Szlak Gminy Płoty(okrężny). Szlak dostępny dla turystów pieszych i nordic walking (utrudnienia płyty jombo). Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry- szlak już dość długo nie był odnawiany. W niektórych miejscowościach brak oznaczeń. Mając mape lub nasz schemat trudno jest zabłądzić
 • Szlak określony jako łatwy.
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2 (utrudnienia w płytach jombo)

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS SZLAKU – na podstawie  przewodnika rowerowego sieci szlaków "Gryfland", Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.

Początek (koniec) szlaku umiejscowiony jest w Trzęsaczu. Jest to również jeden z większych węzłów szlaków turystycznych. Przy kościele rozpoczyna (kończy) swój bieg niebieski szlak pieszy "Pobrzeża Rewalskiego" (ZP-1021-n). Na tej samym początku (końcu) naszego szlaku w Trzęsaczu spotkamy się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 (ZP-107 im. Cz. Piskorskiego), Międzynardodowym Szlakiem Rowerowym R-10, niebieskim rowerowym Gminy Rewal oraz szlakiem historycznym. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki. Pozostałe szlaki krzyżujące się z opisywanym, zostały wymienione w opisie odcinków. 

Trzęsacz - polecamy odbicie szlakiem niebieskim pieszym do Muzeum 15 Południka, ruin kościoła w Trzęsaczu oraz platformę widokową. We wsi znajdują się ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku w odległości prawie 2 kilometrów od morza. Kościół na początku należał do katolików, lecz po reformacji został kościołem ewangelickim do końca swych dni. Procesy abrazyjne spowodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. Wyposażenie świątyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, a część zabytkowego tryptyku można obejrzeć w rewalskim kościele. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. Obecnie trwają intensywne prace nad ochroną ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. We wsi znajduje się również nowszy, ale również zabytkowy kościół. Został on poważnie uszkodzony w czasie drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po niej i dopiero niedawno wyremontowany. Sprowadzono również do niego wyposażenie starego kościoła. Przy ulicy Pałacowej znajdują się zabudowania zabytkowego kompleksu pałacowo-folwarcznego z XVIII i XIX wieku (obecnie w prywatnych rękach) oraz 4 lipy drobnolistne uznane za pomniki przyrody w 2003 roku. Drzewa osiągają wysokość 19 m. Dwa drzewa znajdują się przy wjeździe na teren posesji nr 2/2 ze stajniami. Trzecie przy załamaniu muru pałacu naprzeciwko kościoła. Czwarta lipa pomiędzy budynkiem kościoła a ogrodem pałacu (przy załamaniu ogrodzenia ogrodu. Nie można zapomnieć o starej kuźni z XIX wieku, której umiejscowienie jest opisane w przebiegu szlaku.

Dreżewo - we wsi znajduje się popadający w ruinę XIX-wieczny pałac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczną wieżę z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pałac w Dreżewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzinę von Boninów. W 1890 r. pałac spłonął. Odbudowany został wg założeń pierwotnych. Jest budowlą dwukondygnacyjną (parter, piętro). Aktualnie odbudowywany (własność prywatna). Pałac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i miłorzęby..

Przebieg szlaku:

 

Po zwiedzeniu Trzesacza wracamy na skrzyżowanie ul Pałacowej i Kamieńskiej i rozpoczynamy naszą wycieczkę w kierunku południowym - nawierzchnia asfaltowa. Po 200 m mijamy po lewej stronie kościół neogotycki zaś przy kościele pomnikowe drzewa - lipy drobnolistne. Dojeżdżamy do przystanku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, skąd dalej jedziemy prosto wpierw drogą brykową, a potem drogowe płyty betonowe - nadal jazda na wprost. Przejeżdżamy przez most na Kanale Lądkowskim, a po 100 m mijamy położony po lewej stronie drogi przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – Dreżewo. W Dreżewie drogą brukową,dojeżdżamy do centrum wsi na skrzyżowaniu. Na prawo widoczny zespół pałacowo – parkowy, niestety w jeszcze w ruinie. Od skrzyżowania w centrum wsi jazda na wprost. Po prawej stronie mijamy pałacowe zabudowania gospodarcze i wjeżdżamy na drogę gruntową utwardzoną. Ponownie przejeżdżamy przez Kanał Lądkowski. Jedziemy drogą na północ między łąkami. Tutaj miejscami wyboście zaś po deszczach możliwe jest błoto i kałuże. Po przejechaniu przez drogę nr 102 (uwaga na ruch samochodowy) i wjeżdżamy do Pustkowa (ul. Bałtycka) - odcinek asfaltowy. Skręcamy w prawo ul. Słoneczną. Jedziemy nadal na wschód ul. Słoneczną. Na skrzyżowaniu z ul. Nadmorską styk ze znakowanym szlakiem rowerowym – czarnym. Nadal jazda ul. Słoneczną. Po opuszczeniu Pustkowa (skrzyżowanie z ul. Polną), jedziemy w kierunku Trzęsacza. Wjeżdżamy na drogę pieszo-rowerową (polbruk). Na wjeździe do Trzęsacza po prawej stronie na wprost zejścia plażowego znajduje się budynek Starej Kuźni (pod koniec XIX w. stacja ratownictwa brzegowego). Wracamy na nasza krzyżówkę w Trzęsaczu gdzie kończy się (rozpoczyna) nasz szlak. W lewo dojazd do Multimedialnego Muzeum na 15 Południku i ruin gotyckiego kościoła, a także możliwość zejścia na plażę. Istnieje także możliwość kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na początku opraco

Szlak należy do sieci rowerowych szlaków turystycznych Powiatu Gryfickiego - "Gryfland". Łączy wybrzeże Bałtyku z gminamy położonymi na południe od morza. Poprowadzono je przez atrakcyjne, turystycznie wsie i miasta. Polecamy do wycieczek rowerowych.

 1. NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: R-C-ZGY-007
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZGL-101-z
 3. PRZEBIEG SZLAKU: PŁOTY - KRĘŻEL - WANIOROWO - BASZEWICE - TRZYGŁÓW - BRODNIKI - GRYFICE - NIEKŁADZ - PRUSINOWO - PRZYBIERNÓWKO - GRĄDY - MODLIMOWO - CERKWICA - GOCŁOWICE - KARNICE - DRĘŻEWO - TRZĘSACZ
 4. NAZWA SZLAKU: ZIELONY SZLAK GRYFLAND
 5. GMINY: REWAL, KARNICE, GRYFICE, PŁOTY
 6. POWIAT: GRYFICE
 7. NADLEŚNICTWO: GRYFICE
 8. NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, BRUK,  BETON, DROGI LEŚNE, DROGI UTWARDZONE
 9. KOLOR: ZIELONY
 10. DŁUGOŚĆ: 54,9 km

Odcinek 1, Płoty PKP - Gryfice Brama Wysoka. Nawierzchnia: asfalt, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Naszą wycieczkę rowerową rozpoczynamy w Płotach, po drugiej stronie torów kolejowych. Na stacji PKP swoj początk/koniec ma również drugi, okrężny żółty szlak rowerowy sieci "Gryfland" . Warto jednak przed wyruszeniem w trasę, zwiedzić miasto. Niewątpliwą atrakcję Płot, są dwa zamki; Stary Zamek z XIII wieku oraz Nowy zamek z XVI wieku, za zabytkowym parkiem. Pomiędzy zamkami, historyczna przeprawa przez Regę. Tutaj też umiejscowiona jest przystań kajakowa, zas samą rzekę możemy pokonać w kilka dni splywając do samego Mrzeżyna.

Jedziemy na pólnocny-zachód. Na skrzyżowaniu nieopodal przejazdu kolejowego skręcamy w lewo. Wjeżdżamy w drogę betonową. Szlak wiedzie nas przez malownicze i spokojne okolice. Po lewej mijamy zabudowania i dojeżdżamy do rozwidlenia betonówek.Droga biegnie dalej prosto w kierunku lasu, ale my skręcamy w lewo do Krężla. Za sadem skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez kolonię Krężel. Docieramy do skraju lasu, przecinamy strumyk i urokliwą drogą leśną wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń. Przejeżdżamy przez osadę Wanierowo. Docieramy do ogrodzonego parku skręcamy w prawo. Szeroka droga gruntowa doprowadza nas do mało uczęszczanej i nieco dziurawej asfaltówki. Docieramy do Baszewic. Teraz skręcamy w lewo i jedziemy cały czas asfaltem. Przecinamy zalesioną dolinę i za niewielkim podjazdem roztacza się przed nami malowniczy pejzaż z prastarym Trzygłowem w tle. Docieramy do Trzygłowu, niezwykle atrakcyjnej wsi na naszym szlaku. Wieś położona jest nad dwoma jeziorami "Pierwsze Trzygłowskie" i "Drugie Trzygłowskie". Przy drodze możemy zobaczyć drewniany posąg pogańskiego boga słowiańskiego Trzygłowa. Z zabytków mozemy podziwiać kościół filiany pw. św. Marii Magdaleny z 1896 r., pałac neobarokowy z przełomy XIX/XX wieku oraz grodzisko słowiańskie funkcjonujące pomiędzy X-XII wiekiem. W centrum wsi, w dawnym parku stoją pomniki przyrody - „Dęby Trzygława”. Po zwiedzeniu tej niezwykle atrakcyjnej wsi, skręcamy koło kościoła w słabo uczęszczaną asfaltówkę do Brodnik. Warto się tu zatrzymać na chwilę, bowiem roztacza się stąd przepiękny widok. Rzędy drzew po obu stronach drogi wyznaczają oś widokową, która w perspektywie zamknięta jest doskonale widocznym na horyzoncie kościołem w Gryficach. Przecinamy tory kolejowe i dojeżdżamy do Brodnik. Ostrożnie pokonujemy skrzyżowanie z ruchliwą szosą 109 i już jesteśmy w lesie. Czeka nas teraz bardzo przyjemny odcinek. Poruszamy się ładnymi, utwardzonymi drogami leśnymi. Po dojechaniu do wiaty rozpoczyna się rowerowa ścieżka dydaktyczna, z tablicami edukacyjnymi. Przy siedzibie nadleśnictwa, warto na chwilę odbić od szlaku i zwiedzić miniogród dendrologiczny. Od budynków nadleśnictwa, jedziemy asfaltem w kierunku Gryfic - ulica Zdrojowa. Przy moście pieszym nad Regą, swoj początk/koniec ma czerwony szlak rowerowy Gryflandu do Trzebiatowa. Jadąc dalej wzdłuż Regi docieramy do ulicy Starogardzkiej i za rondem docieramy do Bramy Wysokiej. Oczywiście warto zwiedzić Gryfice, przed dalszą wędrówką. Nad Regą znajdziemy pole biwakowe z przystanią kajakową. Na uwagę zasługuję pozostałości średniowiecznych murów obronnych z Wieżą Prochową połozoną nad Regą oraz bramami; Wysoka i Kamienna. Z obiektów sakralnych na szczegolną uwage zasługuje Kościół Mariacki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z okresu XIII/XIV-XV wieku. Gryfice to również, ciekawa zabudowa Starego Miasta, zespółzabudowy młyna z XIX wieku, XIX wieczne kamieniczki. Miłośnicy kolei znajdą Zespół dworca kolei wąskotorowej obejmujący dworzec oraz szachulcowy magazyn. Do zespołu należy część zabytkowej linii wąskotorowej Gryfice-Popiele-Trzebiatów z przełomu XIX/XX w. No i oczywiście Muzeum Kolejki Wąskotorowej. jeszcze niedawno, właśnie stąd ruszały sklady nad morze (Drężewo, Trzęsacz, Niechorze, Pogorzelica), które konczyły kursy wpierw w Trzebiatowie a później w Pogorzelicy. Wędrując po mieście znajdziemy również kilkanaście pomników, tablic pamiątkowych i obelisków poswięconym różnym wydarzeniom końca XIX i XX wieku.

Odcinek 2, Gryfice Brama Wysoka - Cerkwica. Nawierzchnia: asfalt, bruk, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

 Przy Bramie Wysokiej skręcamy w lewo (ul. Kamieńska) i następnie w pierwszą ulicę w prawo - ul. Kościuszki. Po chwili na rozwidleniu skrecamy w lewo skos. Jadąc ul. Błonie, mijamy po lewej Muzeum Kolejki Wąskotorowej, przecinamy tory kolejowe i szeroką drogą żwirową jedziemy na wprost. Kolejno skręcamy w prawo (ul. Łąkowa), w lewo, w prawo (ul. Obrońców Westerplatte i dalej ul. Podmiejską) i znów w prawo (ul. Nowy Świat). Za torami docieramy do ruchliwej ul. Kamienna Brama, skręt w lewo i po krótkim odcinku znów w lewo w ul. Niekładzką. Wyjeżdżamy z miasta, przyjemną drogą asfaltową. Docietamy do wsi Niekładź. To właśnie w jej okolicy w W 1121 r. miała miejsce bitwa pod Niekładzem, w której Bolesław III Krzywousty pokonał wojska Pomorzan dowodzone przez księcia Warcisława I i Świętopełka. Z XIX wielu zachowała  się jedynie zabudowa folwarczna wsi oraz prawie niewidoczne pozostałości zespołu pałacowo-parkowego. Jedziemy dalej asfaltem na północ i docieramy do Prusinowa. Skręcamy w lewo i wjeżdżamy do centrum wsi. Warto zaposnać się z obiektami dziedzictwa kulturowego; 2 budynki mieszkalne, murowane z początku XX wieku, cielętnik w zespole folwarcznym, murowany z XIX wieku, park pałacowy, aleja kasztanowców, cmentarz wojenny. We wsi znajdziemy również 13 pomników przyrodu w wieku od 130 do 240 lat. Ruszamy dalej asflatem na zachód i docieramy do Przybiernówka, gdzie możemy odnaleźć 8 pomników przyrodu o wieku do 200 lat. Na końcu wsi skręcamy w prawo i kierujemy się wybrukowaną aleją do Modlimowa. Po drodze mijamy osadę Grądy. Tu w centrum wsi kierujemy się w prawo i alejką asfaltową, mijając Gościmierz, docieramy do jednej z najpiękniejszych miejscowości w powiecie: Cerkwicy. Po dotarciu do szosy Kamień Pomorski - Trzebiatów. Skręcamy w prawo i ostrożnie (na tym odcinku samochody jeżdżą często z dużą prędkością) dojeżdżamy do centrum wsi. Skręcamy asfaltówką w lewo. Dotarliśmy do historycznego centrum wsi. Tutaj też węzeł z Pomorską Drogą Świętego Jakuba, z którą będziemy wspólnie wędrowali do Karnic. Turyści znajdą tutaj wiele ciekawostek. Na szczególną uwage zasługuje kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w stylu gotyckim z przełomu XIV i XV wieku, z drewnianą wieżą z XIII wieku, położony jest na wzgórzu Dzwonnik. Od kościoła, scieżka prowadzi do studzienki Świętego Ottona - symbolicznego miejsca chrztu ludności Pomorza Zachodniego (kamienna studnia św. Ottona z XII wieku, a przy niej pomnik z XIX wieku ). Wokół kościoła znajdziemy poniemiecki cmentarz zołnierzy niemieckich z I Wojny Światowej, tzw. Gaj Bohaterów. W Cerkwicy znajdziemy również eoklasycystyczny dwór rodziny von Sydow końca XIX wieku z parkiem dworskim i pozostałości zabudowań folwarcznych z XIX wieku.

Odcinek 3, Cerkwica - Trzęsacz. Nawierzchnia: asfalt, bruk, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Zjeżdżamy polbrukiem do drogi asfaltowej. Mijamy pomnikowy dąb i wyjeżdżamy z Cerkwicy w kierunku pólnocnym. Do Gocławic jedziemy drogą brukowaną i utwardzoną. Po ok. 1 km, koniecznie należy się zatrzymać i spojrzeć wstecz. Cudowna panorama Cerkwicy na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gdy dojedziemy  do Gocławic, skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez wieć drogą brukowaną, która przechodzi w asfaltową. Szosą docieramy do Karnic. Na chwilę zjeżdżamyu na drogi utwardzone, przejeżdżamy most i docieramy do drogi wojewodzkiej nr 110. W Karnicach na uwagę zasługuje park pałacowy z XIX wieku oraz kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki z XV wieku, przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Obok kościoła stoi kaplica grzebalna z XIX wieku z portalem oraz pomnikowe drzewa na karnickim cmentarzu. Na rozwidleniu szos na końcu wsi skręcamy w lewo. Wjeżdżamy w las. Za moment główna szosa skręca w prawo, a my jedziemy na wprost. Nawierzchnia drogi jest tu mocno dziurawa, ale za to przez najbliższe kilometry będziemy podziwiać piękne tereny leśne. Zaraz za lasem docieramy do osady Niwy i skręcamy w prawo. Jedziemy starą aleją do Drężewa. Przed nami rozwidlenie dróg brukowych na skraju wsi. Kierując się w lewo, dojedziemy do pałacu. Warto odbić ze szlaku aby pobuszować po ruinach XIX wiecznego pałacu z założeniem parkowym – obecnie niestety w ruinie. Jednak wciąż, patrząc na okazale ruiny, możemy sobie wyobrazić czasy jego świetności. Skręcamy w prawo. Początkowo jedziemy "zielonym tunelem" po bruku, a za wsią wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń. Prosta droga wyłożona płytami betonowymi powiedzie nas wzdłuż torów kolejki wąskotorowej do majaczącego na horyzoncie Trzęsacza. Mijamy stary przystanek PKP wąskotorowej. Droga za zakrętem przechodzi z brukowanej na wyłozoną płytami jombo. Po prawej stronie towarzyszy nam pozostałość kolejki wąskotorowe Trzebiatów – Pogorzelica – Trzęsacz – Gryfice. Jeszcze niedawno, można było korzystać z ruchu pasażerskiego. Na tym odcinku wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym Pobrzeża Rewalskiego, który ma początek/koniec w Trzęsaczu. Od strony południowej dochodzimy do zabudowań Trzęsacza. Mijamy stajnię i przecinamy tory wąskotorówki, mając po lewej przystanek końcowy/początkowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, administrowanej obecnie przez Gminę Rewal. Za przejazdem kolejowym po prawej miniemy zabytkową remizę strażacką i dochodzimy do zabytkowego, XIX wiecznego dworu z zabudowaniami folwarcznymi oraz zabytkowym parkiem z cennym starodrzewem. Przy drodze rosną pomnikowe drzewa. Dochodzimy do skrzyżowania w centrum Trzęsacza, gdzie nasz szlak konczy/rozpoczyna swoj bieg. Możemy podjechać dalej za oznakowaniami szlaku pieszego. Kierujemy się w lewo, wchodząc w deptak prowadzący do XV wiecznych ruin kościoła. Po drodze mijamy Muzeum 15 Południka. Trzęsacz to również ważny węzeł szlaków turystycznych. Krzyżują się tutaj szlaki piesze; Międzynarodowy E-9, historyczny czarny oraz rowerowe; Międzynarodowy R-10 oraz niebieski szlak Gminy Rewal.

Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku            

 


Profil z Trzesacz --> Płoty 

 

 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 8,35 km
 2. Łączna wysokość podjazdów na trasie 63,7 metrów
 3. Łączna ilość zjazdów na trasie 63,6 metrów
 4. Maksymalne nachylenie podczas podjazdów 6,3%
 5. Maksymalne nachylenie  podczas zjazdów 6,6%
 6. Średnie nachylenie podczas podjazdów 1,2%
 7. Średnie nachylenie podczas zjazdów 2,0%
 8. Wysokość względna minimalna 0 metrów
 9. Wysokość względna maksymalna 7 metrów
 10. Wysokość względna średnia 23 metrów

 

 

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist