Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » TRASY ROWEROWE » R-N-ZSW/ZKA-013 niebieski rowerowy "Dookoła Zalewu Szczecinskiego" - odcinek opisywany jako Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-66, Wolin-Świnoujście, 43,2km
R-N-ZSW/ZKA-013 niebieski rowerowy "Dookoła Zalewu Szczecinskiego" - odcinek opisywany jako Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-66, Wolin-Świnoujście, 43,2km

Szlak pozwala na zapoznanie się z urozmaiconymi krajobrazami, przyrodą i zabytkami terenów położonych nad ujściowym odcinkiem Odry oraz wysp Uznam i Wolin. Na większości odcinków poprowadzony ścieżkami rowerowymi, drogami gruntowymi i drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. Tylko miejscami występują odcinki o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa R-66 Szczecin (Zamek Książąt Pomorskich) – Tanowo – Jasienica – Trzebież – Nowe Warpno – Altwarp (w przypadku braku połączenia promowego wariant przez mostek na Myśliborce i Rieth) – Ueckermünde – Anklam – Usedom – Ahlbeck – Świnoujście (granica) – Wapnica – Wolin – Czarnocin – Stepnica – Goleniów – Lubczyna – Szczecin-Dąbie – Szczecin (Zamek Książąt Pomorskich). Opis szlaku przygotowany jest od Świnoujścia do Wolina oznaczonym w terenie kolorem krajowego szlaku niebieskiego.

 1. NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: R-N-ZSW/ZKA-013
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: b/dE-9
 3. PRZEBIEG SZLAKU: ŚWINOUJŚCIE GRANICA - ŚWINOUJŚCIE PROM - WICKO - WAPNICA - PŁOCIN - WOLIN MUZEUM.
 4. NAZWA SZLAKU: SZLAK ORŁA BIELIKA - (CZĘŚĆ R-66).
 5. GMINY: ŚWINOUJŚCIE, MIĘDZYZDROJE, WOLIN
 6. POWIAT: ŚWINOUJŚCIE, KAMIEŃ POMORSKI
 7. NADLEŚNICTWO: WOLIŃSKI PARK NARODOWY, MIĘDZYZDROJE.
 8. NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, BRUK,  DROGI LEŚNE, DROGI UTWARDZONE
 9. KOLOR: NIEBIESKI
 10. DŁUGOŚĆ: 42,8 km

Odcinek 1, Świnoujście granica - Wapnica. Nawierzchnia: asfalt, beton, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Świnoujście to nie tylko kurort nadmorski ale centrum turystyki militarnej. Posiada świetnie zachowane fortyfikacje z XIX i XX wieku, które koniecznie trzeba zwiedzić Szlakiem Fortecznym. Są to; Fort Anioła, Fort Zachodni oraz Fort Gehrarda. na uwagę zasługuje również XIX wieczna latarnia morska, na którą możemy wejść i podziwiać panoramę nadmorską i widoki na miasto Świnoujscie. Miasto to również szereg zabytkowych budowli z okresu od XVIII do XX wieku oraz Muzeum Kamieni i Muzeum Rybołóstwa Morskiego. Nasz szlak w wielu miejscach przebiega wspólnie z Pomorską Drogą Świętego Jakuba oraz pieszym szlakiem niebieskim "Nad Zalewem Szczecińskim". Na terenie Świnoujścia i gminy Międzydroje posiada liczne wspólne przebiegi z czerwonym szlakiem rowerowym "Świdny Las". Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 oraz Rowerowym R-10. Odcinek łatwy w całości przebiegający po Świnoujściu (zachodnia część miasta na Wyspie Uznam).  Wędrówkę rozpoczynamy przy przejściu granicznym Świnoujście Albheck. W tym samym miejscu swój bieg rozpoczyna Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9 oraz niebieski rowerowy stanowiący część świnoujską Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10 „Dookoła Bałtyku”. Początek szlaku, umiejscowiony jest na przejściu granicznym - ulica Wojska Polskiego. Przez Świnoujście prowadzi kolejno ulicami; w prawo 11 Listopada, w prawo Grunwaldzka, w lewo Nowokarsiborska. Jedziemy drogami rowerowymi aż do samej przeprawy promowej Karibór. W międzyczasie odchodzi od nas czerwony szlak rowerowy "Świdny Las". Po przepłynięciu Świny, ruszamy ulicą Pomorską. Dojeżdżamy do skraju lasu a po chwili do parkingu lesnego i skrecamy w prawo skos, w drogę betonową. Tutaj dołącza do nas Pomorska Droga Świętego Jakuba, a przed samym Przytorem Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9. Wchodzimy w ulicę Zalewową i dochodzimy do skrzyżowania, mając po lewej XIX kościół, który wart jest krótkiego zwiedzenia. Z Przytoru wychodzimy ulicą Zalewową. Po dojściu do Gajowej, skrecamy w lewo - szlak E-9 idzie na wprost - a następnie w szeroką drogę leśną prawo. Jedziemy wzdłuż linii energeycznej. Po około 2 km, z prawej dochodzi do nas szlak E-9 ze wspólnym przebiegiem aż do ronda przed Międzyzdrojami. Jedziemy do drogi krajowej  nr 3. Skręcamy w prawo. Mijamy wjazd do ścieżki edukacyjnej "Paprocie" (polecamy miły spacerek ścieżką). Skręcamy w lewo, pod wiaduktem i szeroką droga utwardzoną dojeżdżamy do rogatek Międzyzdrojów. Na rondzie skręcamy w prawo, a przed stacją benzynową w lewo, kierując się na Wicko. Na chwilę, wspólny przebieg z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Początkowo ulicą, a po chwili drogą rowerową, jedziemy wzdłuż brzegów jeziora Wicko Wielkie. Mijamy Muzeum Wyrzutni V-3. Warto zatrzymać się na chwilę, posilić się nad brzegiem jeziora i zapoznać się zwiedzając wyrzutnie z drugowojenną historią Wicka. Na rozwidleniu, skręcamy w lewo skos. Po około 600 metrach skręcamy w drogę polną, w lewo i kierujemy się do centrum Wapnicy.

Odcinek 2, Wapnica - Wolin muzeum. Nawierzchnia: asfalt, bruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Dojeżdżamy do asfaltu w okolicy Dąbu Prastarego (pomnik przyrody) i skrecamy w lewo. Główną ulicą Wapnicy jedziemy w kierunku wschodnim. Na skrzyżowaniu z ulicą kolejny pomnik przyrody - Dęby Bliźniaki - oraz węzeł szlaków turystycznych. Spotykamy się na chwilę, z niebieskim szlakiem Nadl Zalewem Szczecińskim i Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Gdy skręcimy w prawo, idąc za oznakowaniem szlaku pieszego i jakubowego dojdziemy do największej atrakcji Wapnicy - jeziora Turkusowego z punktami widokowymi. Dalej do Lubina -  Na tym odcinku czekają na nas niesamowite wrażenia z punktów widokowych na Wzgórzu Zielonka i grodzisku w Lubiniu. Warto nie zapomnieć o XIX wiecznym kościele w Lubiniu, stojącym w miejscu prastarej świątyni misji chrystianizacyjnej św. Ottona, jak i pomnikach przyrody ożywionej, Lipy Baby Proszalne w Lubiniu. Ruszamy dalej główną ulicą Wapnicy w kierunku wschodnim. Wjeżdżamy w bruk, ktorym jedziemy do pozostałości leśniczowki. Skręcamy w prawo i drogą leśną, jedziemy na południowy-wschód. Dojeżdżamy do linii energetycznej, przecinamy ją i drogą grutową dojeżdżamy do węzła szlaków z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Skręcamy w lewo, i drogą leśną dojeżdżamy do skrzyżowania z brukiem. Mijamy po prawej stronie Karnocice, jadąc dalej na wprost. Na skraju lasu i skręcamy w prawo. Drogą polną jedziemy w kierunku Wolina. Dojeżdżamy do wsi Sułomino, znanej z dużej imprezy plenerowej "Piknik Country". Jadąc dalej drogą polną mijamy po prawej stronie ruiny XIX wiecznego wiatraka holenderskiego i wjeżdżamy do wsi Płocin. Po drodze punkt widokowy na Zalew Szczeciński. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Chwilowo asfaltem, później drogą z płyt betonowych, dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego na brzegu Zalewu Szczecińskiego. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż wału aż do końca drogi betonowej. Skręcamy ponownie  w lewo i drogą polną jedziemy na wchód. Widzimy już zabudowania Wolina. Po lewej mijamy kolejny zabytkowy wiatrak na szlaku i wjeżdżamy w ulicę Slowackiego. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i asfaltem jedziemy do centrum miast kolejno ulicami; Słowiańska, w prawo Zamkowa. Dojeżdżamy do ratusza i stojacego obok budynku Muzeum Regionalnego w Wolinie, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Możemy konktynuować jazdę za szlakiem pieszym zielonym, pokrywającym sięw sporych częściach z nieoznakowanym od tego miesjca do granic gminy Stepnica - Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-66.

Wolin to legendarna stolica Wikingów. Inne nazwy to Jomsborg i Vineta. We wczesnym średnioweczu, było to jedna z największych metropolii nadbałtyckich.  W tym mieście swoich ostatnich dni dożywał Harald Sinozęby - król duński. Do największych atrakcji należą Centrum Słowian i Wikingów, Muzeum Regionalne, szereg stanowisk archeologicznych oraz zabyków architektury w tym kolegiata wolińska, wiatrak holenderski, fragmenty murów miejskich i słynne spichlerze z XIX wieku nad Dziwną. Z atrakcjami Wolina możemy się zapoznać, wędrując żółtym szlakiem pieszym Vinety.

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 27 March 2017 22:28
2017 ROK - RENOWACJA NA TERENIE NADLEŚNICTWA MIĘDZYZDROJE ORAZ MIASTA ŚWINOUJŚCIE !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist