Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » P-N-ZSW/SKA/-108 (PTTK ZP-0108-n) Świnoujście PKP - Dziwnówek węzeł szlaków - 98 km "Szlak
P-N-ZSW/SKA/-108 (PTTK ZP-0108-n) Świnoujście PKP - Dziwnówek węzeł szlaków - 98 km "Szlak

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZSW/ZKA-007

 

Kod szlaku w serwisie: P-N-ZSW/ZKA-108

Numer szlaku: ZP-108-n
Trasa: Świnoujście PKP – Fort Gerharda -Międzyzdroje – Wapnica – Lubin – Dargobądz - Wolin – Gogolice – Koniewo – Wiejkowo - Mięrzęcin – Troszyn – Piaski Wiekie – Sibin – Dusin – Skarchowo - Kamień Pomorski – Żółcino – Wrzosowo - Dziwnówek
Nazwa: Szlak nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim
Nadleśnictwa:
Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy
Gminy:
Świnoujście, Międzyzdroje, Kamień Pomorski, Wolin, Dziwnów
Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi leśne, drogi szutrowe, ścieżki, drogi miedzowe, drogi polne
Kolor znaków: niebieski
Rok ostatniego pomiaru: b/d
Rok ostatniego malowania:
2010
Długość:
98 kmCHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1. Odcinek pierwszy, Świnoujście PKP – pętla MZK Fort Gerharda 4,9 km (1,1,1)
Odcinek łatwy biegnący ulicami miasta oraz ulicą płyt betonowych. Szlak rozpoczyna się przy przejściu dla pieszych – ogrodzenie dworca PKP. Na szlaku niewielkie urozmaicenia rzeźby terenu. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
2. Odcinek drugi, Pętla MZK Fort Gerharda – Międzyzdroje PTTK 12,8 km (2,3,2)

Odcinek trudniejszy, idący brzegiem morza aż do mola w Międzyzdrojach. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking. Turystom rowerowym proponujemy szlak rowerowy R-10, który w Międzyzdrojach łączy się z omawianym szlakiem pieszym. Ten odcinek z powodu piaszczystej plaży jest niedostępny. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych (tutaj utrudnia jazdę piaszczsta plaża aczkowliek sporo odcinków można przejechać rowerem) i nordic walking.

3. Odcinek trzeci, Międzyzdroje PTTK – stanowisko V-3 stanowisko 5,1 km (2,3,2)

Odcinek o średniej trudności. W Międzyzdrojach aż do węzła szlaków (pieszy niebieski, czerwony) idzie głównie ulicami miasta. Od węzła z szlakiem pieszym wchodzi na mocno urozmaicony teren i biegnie głównie drogami leśnymi, miejscowo piaszczystymi. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking

4. Odcinek czwarty, stanowisko V-3 – Kościół Lubin 6,2 km (2,2,2)

Podobnie jak w odcinku Trzecin poruszamy się w dość mocno urozmaiconym terenie głownie drogami i ścieżkami leśnymi. Wapnica i Lubin to drogi asfaltowe i szutrowe. Odcinek dość trudny dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

5. Odcinek piąty, Kościół Lubin – Karnocice, 6,9 km (1,2,2)

Na tym odcinku wchodzimy w drożnię leśną i polną oraz ścieżki. Oprócz stromych zejść i podejść przy klifie teren jest średnio urozmaicony. Niektóre odcinki mogą sprawić trudność rowerzystom. Przy klifie możliwe zwalone drzewa. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

6. Odcinek szósty, Karnocice – ruiny zamku, 3,6 km (1,2,2)

Odcinek dość łatwy. Szlak przebiega głównie drogami i duktami leśnymi i szutrowymi. Miejscami mocno zapiaszczonymi. W Dargobądziu ulica asfaltowa. W okolicach ruin zamku są to głównie ścieżki leśne, często zryte przez zwierzynę i podmokłe po deszczach. Teren o średnim urozmaiceniu na odcinku leśnym. Odcinek dość trudny dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

7. Odcinek siódmy, ruiny zamku – Wolin Muzeum 6,8 km (1,1,2)

Odcinek dość łatwy. Na terenie leśnym szlak idzie ścieżkami leśnymi i trochę zniszczonymi drogami. Po wyjściu z lasu szlak przebiega drogami polnymi miejscami piaszczystymi. Od Mokrzycy do muzeum idzie ulicą asfaltową i chodnikiem. Teren o średnim urozmaiceniu na terenach leśnych. Odcinek łatwy dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.

8. Odcinek ósmy, Wolin muzeum – Koniewo Kościół 6,7 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Na odcinku Wolin – Gogolice szlak biegnie ulicą asfaltową. W Gogolicach od węzła szlaków pieszych (zielony niebieski) przebiega drogami polnymi i szutrowymi aż do krzyżówki koło Koniewa. Tutaj znowu jest odcinek asfaltowy. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

9. Odcinek dziewiąty, Koniewo kościół – Mierzęcin dworek 6,1 km (1,1,2)

Odcinek łatwy i bez utrudnień. Przebiega drogami asfaltowymi i gruntowymi bitymi na odcinku Wiejkowo-Koniewo. Na terenie leśnym idzie drogami i duktami leśnymi oraz ścieżkami (tu mogą być utrudnienia w ruchu rowerowym z powodu wystających korzeni). Z powodu wycinek część dróg może być po deszczach ślizga i z błotem. Trasa łatwa, bez utrudnień, na odcinkach leśnymi z lekkimi urozmaicenia rzeźby tereny i podmokłe drogi po deszczach). Na terenie Zespołu „Wiejkowski Las” możliwe ogrodzenia leśne na duktach. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

10. Odcinek dziesiąty, Mierzęcin dworek – Piaski wieś, 4,9 km (1,1,1)

Na odcinku Mierzęcin dworek – Troszyn, poruszamy się drogami gruntowymi i asfaltem. W Troszynie przejście przez tory kolejowe i drogę krajową. Budowa S-3 (z przejściem). Od Troszyna do Piasków Wielkich poruszamy się drogami i ścieżkami leśnymi oraz drogą asfaltową. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

11. Odcinek jedenasty, Piaski wieś – Sibin krzyżówka 8,3 km (1,2,2)

Odcinek przebiega drogami leśnymi, polnymi, asfaltowymi i bitymi. Miejscami drogi są lekko zarośnięte. Trasa przebiega głównie polami (drogi miedzowe – tutaj troszkę trzęsie rowerzystów ). Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

12. Odcinek dwunasty, Sibin krzyżówka – Dusin kościół 7,3 km (1,1,1)

Na odcinku Sibin – Kukułowo, szlak przebiega drogą asfaltową. Na odcinku Kukułowo – Połchowo drogą gruntową. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

13. Odcinek trzynasty, Dusin kościół – Kamień Pomorski PKP, 8,1 km (1,2,1)

Na odcinku Dusin – Skarchowo szlak przebiega drogą asfaltową. Od Skarchowa wchodzi w drogę wzdłuż linii brzegowej Zatoki Cichej na Dziwnie. Odcinek ten miejscami zarośnięty i niewielkie muldy na drodze – wygodnym rowerzystom proponujemy asfalt przez Jarszewo. W Kamieniu Pomorskim szlak idzie wzdłuż ogródków działkowych i wchodzi na ulice asfaltowe. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

14. Odcinek czternasty, Kamień Pomorski PKP – Wrzosowo krzyżówka, 8 km (1,1,1)

Na terenie miasta szlak przebiega ulicami asfaltowymi i kładką nad Zatoką Karpinką. Odcinek kładka – Żółcino plaża spotkamy się z drogą gruntową zaś od Żółcina plaża do Żółcina z drogą asfaltową. Odcinek Żółcino – Wrzosowo prowadzi drogą gruntową miejscami posypaną szutrem o dość dobrej bitej nawierzchni. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

15. Odcinek piętnasty, Wrzosowo krzyżówka – Dziwnówek parking (węzeł szlaków pieszy niebieski i czerwony – rowerowy R-10), 2,3 km (1,1,1)

Odcinek Wrzosowo – Dziwnówek to ruchliwy asfalt. Proponujemy poruszać się poboczem i chodnikiem. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking


PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki
 • Szlak określony jako łatwy, bez większych utrudnień.
 • Szlak może być wykorzystany jako rowerowy, z utrudnieniami na niektórych odcinkach opisanych w opracowaniu (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
 • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking z wykluczeniem kilku fragmentów opisanych w niniejszej treści.
 • Na szlaku i w jego bezpośrednich okolicach wiele ciekawych obiektów krajoznawczych, szczególnie na odcinku Świnoujście – Lubin oraz w miejscowościach Wolin, Kamień Pomorski
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA - 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2


1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

Na rok 2010 oznakowanie oceniane jest na:

 • Niewystarczające na odcinkach Gogolice – Kamień Pomorski, Świnoujście Warszów (od przejścia przez tory na drodze betonowej do Miedzyzdrojów PTTK)
 • bardzo słabe na terenie Międzyzdrojów
 • Dobre na odcinku Świnoujście – Warszów do przejścia przez tory
 • Dostateczne na odcinku Międzyzdroje PTTK – Wolin (miejscami trzeba się Dorze rozejrzeć)


OPIS SZLAKU:


Szlak przebiega początkowo piaszczystymi nadbałtyckimi plażami wyspy Wolin, by za Międzyzdrojami wkroczyć na pagórkowaty obszar Pasma Wolińskiego i Pagórków Lubińsko-Wapnickich w Wolińskim Parku Narodowym, a także Mokrzyckich Gór. Za Wolinem szlak biegnie wzdłuż Dziwny i Zalewu Kamieńskiego ku Zatoce Pomorskiej. Na całej długości liczne panoramy i punkty widokowe, w miejscowościach - obiekty zabytkowe i pomniki przyrody. Szlak ten powstał w połączeniu PTTK-owskiego i gminnego tworząc nowy produkt turystyczny.

Ruszając z przed dworca PKP w Świnoujściu poruszamy się wspólnie z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 w kolorze czerwonym oraz Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R-10 (zielone oznaczenia). W Warszowie E-9 odbija na południe. My zaś poruszamy się dalej aż do pętli autobusowej obok Fortu Gerharda. Warto na chwilę zboczyć  ze szlaku aby zwiedzić aktywnie fortyfikacje oraz latarnie morską. Gorąco polecamy pruskich przewodników Fortu Wschodniego (Gerharda). Można również ruszyć szlakiem fortecznym (ok. 5 km). To naprawdę niezapomniana przygoda. Gdy wrócimy do szlaku ruszamy na brzeg Bałtyku. Przestaje nam tu towarzyszyć szlak R-10. który po doprowadzeniu do latarni zawraca aby po ok kilometrze wejść w nadmorskie lasy w kierunku Międzyzdrojów.

Idąc plażą dochodzimy do mola w MIędzyzdrojach. Tutaj możemy chwilkę się zatrzymać aby odpocząc w morskiej bryzie na molu. Nastepnie ruszamy na zwiedzanie Międzyzdrojów. Muzeum Figur Woskowych, Muzeum WPN, zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła itd.. Międzyzdroje to również węzeł szlaków. Dochodzi tutaj czerwony E-9 i rowerowy R-10 (szlak przelotowy). Można udać się również czarnym szlakiem ZP-1002 do zagrody żubrów lub skorzystać ze szlaku zielonego ZP-1001 i ruszyć w Pojezierze Warnowsko Kołczewskie. Jak widać Międzyzdroje są ważnym węzełm znakowanych szlaków turystycznych Wyspy Wolin.

Odcinek Międzyzdroje - Lubin to pagórkowaty teren pełne ostrych podejść i zejść. Należy zwrócić uwagę na dom mieszkalny stojący na szlaku - należy obejść go wzdłuż płotu. Porastają go bukowe i sosnowe lasy. Na szlaku rozmieszczone są stanowiska  V-3. Lekko zbaczając ze szlaku mozna zejść do muzeum w Zalesiu przy drodze asfaltowej i skorzystac z wiedzy ciekawie oprowadzającego właściciela. W Wapnicy spotkamy pomniki przyrody, rezerwaty w tym największą atrakcję przyrodniczą - jez. Turkusowe. Również na tym odcinku czekają na nas niesamowite wrażenia z punktów widokowych na Wzgórzu Zielonka i grodzisku w Lubiniu. Warto również nie zapomnieć o XIX wiecznym kościele w Lubiniu stojącym w miejscu prastarej świątyni misji chrystianizacyjnej św. Ottona jak i pomnikach przyrody ożywionej Dęby Bliźniaki w Wapnicy, Lipy Baby Proszalne w Lubiniu. W Wapnicy naszą wędrówkę przecina niebieski szlak rowerowy Świnoujście - Wolin.

Lubin - Karnocice to odcinek leśny ale również bardzo widokowy. Na szlaku spotkamy się z ścieżką doprowadzającą do Dębu Wolinian. Na tej ścieżce umiejscowione są małe miejsca odpoczynku. Również tutaj możemy poruszać się klifem nad Zalewem Szczecińskim. Niestety musimy uważać gdyż jest to tylko ścieżka pod klifem. Obowiązkowe zdjęcia zalewu.

Karnocice - ruiny zamku Żurawica to odcinek prosty i generalnie bez większych atrakcji. Również na tym odcinku przecinamy niebieski szlak rowerowy Świnoujście - Wolin a także spotykamy się z oznaczeniami  tras nordic walking. Odbijając do Sułomina możemy trafić na tor quadów jak i miejsce gdzie organizowany jest Western Picnik Country. Po krótkim odpoczynku w Dargobądziu możemy zaatakować Zamkowy Las i dotrzeć do ruin zamku. Niestety to już tylko piwnice - góra cegieł. Od zamku do Wolina szlak idzie głownie drogami polnymi (miejscami głęboki piasek) z widokami na Dziwnę i okolica Wolina.

Wolin kolejny przystanek poczas naszej wędrowki. Tutaj możemy zwiedzić miasto żółtym szlakiem ZP-1006 "Szlak Vinety". Jeśli jednak brakuje nam sił możemy skupić się na odbudowanej kolegiacie św. Mikołaja Biskupa z XIII wieku, Muzeum Ziemi Wolińskiej i obowiązkowo Centrum Słowian i Wikingów. Więcej informacji >>>tutaj. Wolin to również węzeł szlaków turystycznych. Możemy skorzystać z niebieskiego szlaku rowerowego (Świnoujście - Wolin) oraz zielonego Wolin - Wisełka. Szlaki piesze to wspomniany wcześniej szlak żółty oraz szlak zielony "Stepnicki" ZP-1007 do Golczewa idący wspólnie z omawianym niebieskim do Gogolic. W Wolinie można skorzystać z taniego noclegu w sezonowym schronisku PTSM (obok Biedronki).

Odcinek Wolin - Kamień Pomorski idzie zarówno polmi jak i terenami zielonymi. Przechodzi również przez środek elektrowni wiatrowej. W Koniewie możemy podziwać mały kościółek z XIV wieku. Jest on zabytkiem klasy "0" i jest najciekawiej wyposażonym kościołem w gminie Wolin. Na trasie czeka nas Las Wiejkowski, XIX wieczny dwór w Mierzęcinie, późnogotycki kościół oraz XVIII wieczny park dworski w Sibinie, punkt widokowy w Połchowie. Szlak przebiga głównie drogami asfaltowymi, gruntowymi miejscami troszkę zarośniętymi (Skarchowo-Kamień ogródki działkowe - utrudnienie w jeździe rowerem).

Kamień Pomorski to moc atrakcji turystycznych. Najbardziej znanym zabytkiem jest romańsko-gotycka konkatedra św. Jana Chrzciciela z skarbcem i wirydażem. Kamień to również organowe festiwale odbywające się w kościele. Warto również wybrac się na Wyspę Chrząszczewską. Tutaj też jest możliwy nocleg w sezonowym schronisku PTSM umiejscowionym obok konkatedry. Więcej informacji na temat Kamienia - kliknij.

Odcinek Kamień Pomorski - Dziwnówek to spokojna trasa spacerowa. Obok kładki nad Zatoką Karpinką znajduje się miejsce odpoczynku z plażą. Szlak w tym miejscu przebiega po terenie prywatnym ale nie ma kłopotów z przejściem. Ciekawe są również widoki na Zatokę Wrzosowską. Odcinek Wrzosowo - Dziwnówek to już spacer po chodniku. W Dziwnówku spotykamy się z dwoma szlakami - pieszym czerwonym "Nadmorskim" ZP-107 oraz międzynarodowym R-10.

Szlaki krzyżujące się z ZP-108-n - Szlak nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim:

 • Międzynarodowy Szlak Pieszy (Nadmorski) im. Czesława Piskorskiego (E-9) - ZP-107
 • Międzynarodowy Szlaki Rowerowy R-10 "Nadmorski"
 • Krajowy szlak rowerowy niebeiski "Dookoła Zalewu Szczecińskiego - częśc szlaku międzynarodowego R-66
 • Krajowy szlak pieszy zielony ZP-1001 "Szlak Leśny Przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie"
 • Krajowy szlak pieszy czarny ZP-1002 "Szlak na Kawczą Górę"
 • Krajowy szlak pieszy żółty "Szlak Vinety" - ZP-1006
 • Krajowy szlak pieszy zielony ZP-1007 "Szlak Stepnicki"
 • Lokalny szlak pieszy - Szlak Forteczny
 • Ścieżka dydaktyczna w Wapnicy, Lubinie, do Dębu Wolinian
Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Robert Filipski dnia 27 March 2017 21:50
Informujemy o zmianie na niebieskim szlaku pieszym ZP-108n Międzyzdroje - Dziwnówek (nasza baza szlaków P-N-ZSW/ZKA-108). W wyniku ustanowienia kilka lat temu ostoi zwierząt szlak zmienił znacząco swój przebieg pomiędzy Dargobądzem a Mokrzycą. Obecnie okrąża on tzw. Las na Zamku i nie dojdziemy już nim do pozostałości (mizernych) Zamku Żurawice i starego cmentarza w okolicy. Ale za to rekompensują nam to ładne panoramy na wschodniej części "Lasu na Zamku", które możemy podziwiać wędrując pieszo szlakiem. Zmiana dotyczy odcinków 6 i 7, naszego opisu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist