Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1001-z, Międzyzdroje WPN - Świętouść węzeł szlaków 19 km
ZP-1001-z, Międzyzdroje WPN - Świętouść węzeł szlaków 19 km

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZKA-012

 

Numer szlaku: ZP-1001-z

Trasa: Międzyzdroje WPN - zagroda pokazowa żubrów - Warnowo - jez. Czajcze - jez. Żółwińskie - Żółwino - Kołczewo - Świętość węzeł szlaków (E-9).

Nazwa: Szlak Leśny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie
Nadleśnictwa:
Międzyzdroje, WPN
Gminy:
Wolin, Międzyzdroje
Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi gruntowe, drogi szutrowe, drogi polne, ścieżki leśne
Kolor znaków: zielony
Rok ostatniego pomiaru: 2010
Rok ostatniego malowania:
b/d
Długość:
19 km


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

 

 1. Odcinek pierwszy, Międzyzdroje WPN – węzeł szlaków (czarny, R-10) 1,1 km (1,2,2) Odcinek łatwy biegnący ulicami miasta i drogą leśną utwardzoną. Po wejściu do WPN szerokimi drogami leśnymi. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Szlak czarny ZP-1002 prowadzi na Kawczą Górę i do Międzyzdrojów. W zależności od kierunku pokonywania ostre zejście lub podejście (różnica ok 35 metrów). Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
 2. Odcinek drugi, Węzeł szlaków (czarny, R-10) – rezerwat żubrów 0,7 km (1,1,1) Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Drogi leśne ubite. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
 3. Odcinek trzeci, rezerwat żubrów – węzeł szlaków (zielony, R-10, ścieżka rowerowa), 2,6 km (1,1,1) Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Na węźle szlaku wchodzi trasa rowerowa. Droga leśna ubita. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nornic walking.
 4. Odcinek czwarty, węzeł szlaków (zielony, R-10, ścieżka rowerowa) – węzeł szlaków Warnowo (czarny, zielony, R-10) – 1,8 km (1,1,1) Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Droga leśna ubita. Odcinek pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 i ścieżką rowerową. Na węźle szlak czarny ZP-1005 odchodzi na dworzec PKP w Warnowie. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic wal king.
 5. Odcinek piąty, węzeł szlaków Warnowo (czarny, zielony, R-10) – grodzisko jez. Czajcze, 3,2 km (1,2,3) Odcinek łatwy, lekkie podejścia i zejścia. Droga asfaltowa, drogi leśne, ścieżki. Na odcinku asfaltowym szlaku pieszego przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R-10. Na terenie leśnym możliwe zarośnięte odcinki szlaku, korzenie i zwalone drzewa. Po deszczu możliwe błoto. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
 6. Odcinek szósty, grodzisko jez. Czajcze – węzeł szlaków (R-10, zielony), 2,5 km (1,2,1) Odcinek łatwy w miarę równy. Droga wzdłuż jeziora ścieżką leśną. Pozostałe drogi są szerokie nie utrudniają poruszania. Na węźle szlaków znowu łączymy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
 7. Odcinek siódmy, węzeł szlaków (R-10, zielony) – Żółwino, 1,4 km (1,1,1) Odcinek łatwy w miarę równy. Szlak przebiega szerokimi drogami utwardzonymi. Przed jeziorem Żółwińskim odbija szlak R-10 w kierunku Domysłowa (Kołczewa) natomiast wchodzi trasa rowerowa z Warnowa do Wisełki. Obok szlaku pieszego ładne widoki na jezioro. W Żółwinie na węźle szlaków odchodzi trasa rowerowa zaś szlak pieszy idzie do Kołczewa. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
 8. Odcinek ósmy, Żółwino – Kołczewo węzeł szlaków (zielony, R-10), 3,4 km (1,1,1) Odcinek łatwy, w miarę równy. Drogi asfaltowe, polne i leśne. Na odcinku asfaltowym trasa szlaku zbiega się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
 9. Odcinek dziewiąty, Kołczewo węzeł szlaków (zielony, R-10) – Świętouść węzeł szlaków (zielony, czerwony E-9), 2,3 km (1,2,1) Odcinek łatwy w miarę równy. Typowa drożnia leśno-polna. Miejscami drogi piaszczyste. Kawałek odcinka ładna droga asfaltowa idąca ze Świętouścia do Kołczewa. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Szlak określony jako łatwy, bez utrudnień.
 • Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
 • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
 • Na trasie częste odcinki trasy rowerowej (nie mylić z szlakiem rowerowym R-10, który również często przecina szlak pieszy lub idzie tą samą drogą co on).

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

Przebieg szlaku łatwy. Na rok 2010 oznakowanie oceniane na bardzo dobre. Jednak istnieje możliwość zgubienia szlaku na odcinku dziewiątym z powodu słabego oznakowania i przebiegu polami. UWAGI: Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku.
 
OPIS SZLAKU (pobrano z www.wolinpn.pl - autor Aleksandra Kudej)

Szlak zielony jest szlakiem cieszącym się największym zainteresowaniem ze strony turystów. Fakt ten wynika głównie z obecnej na jego trasie Zagrody Pokazowej Żubrów, jak również przepięknego kompleksu jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 19 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki poprzez częściową realizację szlaku. Trasą cieszącą się największą popularnością jest bez wątpienia odcinek szlaku prowadzący do Zagrody Pokazowej Żubrów. Dla nieco wytrwalszych wędrowców atrakcyjna jest także trasa biegnąca w pobliżu jezior WPN. Turyści zmotoryzowani preferują z kolei dojazd do miejscowości Wisełka lub w bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czajczego (niewielki parking WPN), a następnie spacer tylko wokół samego jeziora.

Trasa wędrówki rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów, od bramy dyrekcji WPN, skąd wychodzą zresztą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikami i puchaczami. Kolejny punkt to Zagroda Pokazowa Żubrów.Jest to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna WPN. Ośrodek ten usytuowany jest w lesie, w odległości 2 km od centrum miasta. Już ponad 27 lat przyciąga on rzesze turystów dochodzącą nawet do 160.000 osób rocznie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych. Dojście do "Żubrów" możliwe jest z trzech stron:
- od ul. Leśnej w Międzyzdrojach
- od ul. Zwycięstwa w Międzyzdrojach
- od drogi głównej nr 102 relacji Kołobrzeg – Świnoujscie, przy której znajduję się parking WPN „ Kwasowo” (jedyna możliwość zaparkowania pojazdu w pobliżu zagrody).

Idąc szlakiem dalej docieramy do Warnowa. Jest to niewielka wieś, zlokalizowana w otoczeniu leśnym, w której zachowały się liczne ślady budownictwa ludowego. Warta zobaczenia jest ponadto ciekawa architektonicznie leśniczówka WPN oraz okazały żywotnik olbrzymi (wys. 15 m., obw. 400 km). W pobliżu J. Warnowskie oraz J. Rabiąż. Również tutaj umiejscowiony jest pomnik. W dalszej wędrówce docieramy do jeziora. Jezioro Czajcze to jedno z najpiękniejszych jezior WPN. Swoją urodę zawdzięcza ono głównie malowniczemu położeniu oraz bogatej roślinności brzegowej. Na tafli z prawej stronie widoczne zbiorowiska roślinnej nawodnej w postaci grążeli żółtych oraz grzybieni białych. Posiada ciekawy kształt (rogal), na środku jeziora znajduje się niewielki półwysep na którym wznoszą się resztki obwarowań wcześniośredniowiecznego grodziska. W pobliżu półwyspu olbrzymi polodowcowy głaz zwany „Wydrzym Głazem”. Na cyplu wejdziemy na dawne grodzisko oraz możemy udać się do Pomnika 1000-lecia.

Kolejnym jeziorem opisywanej trasy jest Jezioro Żółwinowskie, umiejscowione przy miejscowości Żółwino. Tam prace archeologiczne pozwoliły na odnalezienie sladów cmentarzyska kultury łużyckiej z przełomu epoki brązu i żelaza. Na szlakiu przechodzimy również niedaleko jeziora Kołczewo. Jest to nieduży, uroczy akwen na którym istnieje możliwość wędkowania. W pobliżu miejscowość Kołczewo (przystanek PKS), wraz z uroczym kościółkiem. Po przejściu Kołczewa szlakiem wchodzimy w odcinek polny (słabo oznakowany), dochodzimy do asfaltu i poruszając się nim dochodzimy do węzła ze szlakiem międzynarodowym E-9 (pieszy) - w rejestrze ZP-107-c im. Czesława Piskorskiego gdzie zakańczamy naszą wędrówkę. MOżemy udać się dalej do Dziwnówka lub wrócić do Międzyzdrojów lub Wisełki.

Szlaki krzyżujące się z ZP-1001-z szlak lesny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie:

 1. Międzynarodowy Szlak Pieszy (Nadmorski) im. Czesława Piskorskiego (E-9) - ZP-107-c.
 2. Międzynarodowy Szlaki Rowerowy R-10 "Nadmorski"
 3. Krajowy szlak pieszy czarny ZP-1002 "Szlak na Kawczą Górę"
 4. Krajowy szlak pieszy czarny ZP-1005 "Warnowski" (na dworzec PKP Warnowie)
 5. Lokalny szlak rowerowy Wolin - Wisełka
 6. Trasa rowerowa WPN

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist