Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI TEMATYCZNE » ST-4, "Historyczny Szlak Pobrze偶a Rewalskiego", 24,2 km
ST-4, "Historyczny Szlak Pobrze偶a Rewalskiego", 24,2 km

Numer szlaku: b/d

Trasa: Pobierowo - Pustkowo - Trz臋sacz - Rewal - 艢liwin - Niechorze - Pogorzelica.

Nazwa: Szlak Historyczny Pobrze偶a Rewalskiego
Nadle艣nictwa:
Gryfice
Gminy:
Rewal
Nawierzchnia: drogi asfaltowe, drogi gruntowe, drogi szutrowe, drogi polne, 艣cie偶ki le艣ne
Kolor znaków: czarny (kwadrat)
Rok ostatniego pomiaru: 2010
Rok ostatniego malowania:
2008
D艂ugo艣膰:
24,2 km


 CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

 

  1. Odcinek pierwszy, Pobierowo PKS - Pustkowo Krzy偶 Papieski, 5,3 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy i równy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami, drogami utwardzonymi, drogami le艣nymi. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking. W臋drówk臋 szlakiem rozpoczynamy na dworcu PKS w Pobierowie. Równie偶 tutaj swój bieg rozpoczyna (ko艅czy), niebieski szlak rowerowy „Letniskowy Szlak Pobierowa” a nieopodal przy ul. Grunwaldzkiej, czarny szlak rowerowy Zachodni Szlak Rowerowy.  W kilku miejscach,  przebiega równie偶 wspólnie z pieszym E-9 i rowerowym R-10.  Z dworca PKS poruszamy si臋 kolejno ul. Zgody, w prawo Mickiewicza, w prawo Grunwaldzka w prawo Jana z Kolna. Przecinamy Wojska Polskiego i wchodzimy w ulic臋 Po艂udniow膮. Skr臋camy w lewo i poruszamy si臋 kolejno ulicami: Piastowska, w prawo Wojska Polskiego, w lewo Miodowa, w lewo Warszawska, w prawo Biela艅ska, na wprost Bielicka, Grudzi膮dzka, 22 Lipca, w lewo Graniczna. Dochodzimy do ko艅ca ulicy Grunwaldzkiej. Skr臋camy w lewo i wraz z czerwonym E-9 i rowerowym R-10 oraz Zachodnim Szlakiem 艁膮cznikowymw kolorze czarnym poruszamy si臋 na wschód szerok膮 drog膮 utwardzon膮. Na drugim skrzy偶owaniu skr臋camy w prawo skos i dochodzimy do ulicy S艂onecznej w Pustkowie. Po chwili skr臋camy lewo (ul. Ba艂tycka) w prawo. Id膮c ulic膮 Nadmorsk膮 dochodzimy do Krzy偶a Papieskiego oraz punktu widokowego na morze (po lewej stronie). 250 metrów dalej ko艅czy si臋 szlak rowerowy czarny. Oznaczenie szlaku do艣膰 dobre, jednak mo偶na go zgubi膰 w Pobierowie. Szlak dost臋pny w ca艂o艣ci dla rowerzystów i mi艂o艣ników nordic walking.  

  1. Odcinek drugi, Pustkowo Krzy偶 Papieski – Trz臋sacz ko艣ció艂, 2,5 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy i równy. Przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi i na d艂ugim odcinku drog膮 le艣n膮 wzd艂u偶 pla偶y. Mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku przy stadninie koni w Trz臋saczu. Przebieg szlaku pokrywa si臋 odcinkami z czerwonym E-9 i niebieskim pieszym ZP-1021 oraz rowerowym czerwonym „艢ladami Zabytków Architektury” i R-10. Z Pustkowa wychodzimy ulic膮 drog膮 le艣n膮 przebudowywan膮 w ci膮g spacerowo-rowerowy (z powodu przebudowy zniszczono niektóre oznaczenia szlaków). Dochodzimy do drogi nr 102 i skr臋camy w lewo. Wchodzimy do Trz臋sacza. Za ulic膮 Parkow膮 skr臋camy w prawo i parkiem omijamy stadnin臋 koni dochodz膮c do ulicy Pa艂acowej. Skr臋camy w lewo i kierujemy si臋 do centrum Trz臋sacza mijaj膮c po lewej zespó艂 pa艂acowo-parkowy, pomniki przyrody a po prawej ko艣ció艂. Na skrzy偶owaniu Pa艂acowej z Kamie艅sk膮 umiejscowiony jest w臋ze艂 szlaków (pocz膮tek/koniec) rowerowy zielony sieci „Gryfland”, czerwony „艢ladami Zabytków Architektury” i przechodz膮cy pieszy niebieski ZP-1021. Idziemy deptakiem na wprost dochodz膮c do ruin ko艣cio艂a. Wcze艣niej warto na chwil臋 zatrzyma膰 si臋 w Muzeum 15-go Po艂udnika. Tutaj swój bieg rozpoczyna (ko艅czy) niebieski szlak pieszy ZP-1021 „Pobrze偶a Rewalskiego”. Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie oceniamy jako dobre.

  1. Odcinek trzeci, Ko艣ció艂 Trz臋sacz – Rewal IT, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Szlak przebiega po chodnikach, drogach asfaltowych i gruntowych oraz krótkim odcinkiem pla偶膮 – uwaga braki w oznaczeniach, turystom proponujemy pojecha膰 równolegle bez schodzenia na pla偶臋 (schody). Nale偶y zachowa膰 ostro偶no艣膰 na odcinku wzd艂u偶 klifu z powodu w膮skiej 艣cie偶ki. Szlak przebiega wspólnie z pieszym E-9. i rowerowym 偶ó艂tym „Rewalska Kraina S艂o艅ca”. Po deszczu mo偶liwe b艂oto. Z przed ruin ko艣cio艂a kierujemy si臋 na wschód, poruszaj膮c si臋 w terenie le艣nym. Na ok. 300 metrowym odcinku poruszamy si臋 po terenie odkryty, Tutaj te偶, umiejscowiony jest pi臋kny punkt widokowy na morze. Po drodze przecinamy równie偶 15 po艂udnik.  Po wej艣ciu do Rewala, skr臋camy w lewo i schodzimy na pla偶臋. Skr臋camy w prawo i po oko艂o 250 metrach, po mini臋ciu portu rybackiego ponownie kierujemy si臋 na Rewal. Po skr臋cie w prawo droga dochodzimy do ulicy Saperskiej. Dochodzimy do ulicy Westerplatte. Skr臋camy w lewo a po chwili w prawo w臋druj膮c deptakiem (ul. Sikorskiego). Po drodze kilka punktów widokowych. Wchodzimy w ulic臋 Warszawsk膮. Skr臋camy w prawo i maszerujemy kolejno ulicami: Mickiewicza, w lewo Nowy 艢wiat i w prawo Szkolna. Dochodzimy do ronda. St膮d idziemy hal臋 OSiR-u. Umiejscowiona jest w niej informacja turystyczna oraz WC. Przy hali spotykamy si臋 z szlakiem czerwonym E-9 za艣 swój pocz膮tek (koniec) ma 偶ó艂ty szlak rowerowy „Rewalska Kraina S艂o艅ca.  Ogólnie oznakowanie oceniamy jako do艣膰 dobre (oprócz okolic pla偶 i kilku miejsc w miejscowo艣ciach). Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych i nordic walking.

  1. Odcinek czwarty, Rewal IT - 艢liwin PKP,  2,6 km (1,2,2)

Odcinek 艂atwy. Do stacji PKP Rewal droga gruntowa, miejscami rozje偶d偶ona (po deszczach ka艂u偶e). Pozosta艂e drogi odcinka utwardzone, asfalt. Odcinek pokrywa si臋 z mi臋dzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, 偶ó艂tym „Rewalska Kraina S艂o艅ca” oraz pieszym czerwonym E-9. Po odpoczynku i uzyskaniu informacji w IT wracamy na rondo. Skr臋camy w ulic膮 Westerplatte. A nast臋pnie w lewo w ulic臋 Dworcow膮. Dochodzimy do zabytkowego budynku dworca w膮skotorówki. Przechodzimy przez niestrze偶ony przejazd kolejowy skr臋camy lewo. Do 艢liwina maszerujemy drog膮 poln膮 wraz z 偶ó艂tym szlakiem rowerowym. Oznakowanie s艂abe z powodu otwartego terenu, jednak nie utrudnia to nam w臋drówki. Odcinek dost臋pny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

  1. Odcinek pi膮ty, 艢liwin PKP - Latarnia Morska, 4,5 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy. Szlak przebiega chodnikami, ulicami asfaltowymi, przy latarni odcinek le艣ny. Wspólny przebieg z pieszym czerwonym E-9, rowerowym R-10, czarnym „Wschodni Szlak 艁膮cznikowy”, 偶ó艂tym „Rewalska Kraina S艂o艅ca”. W 艢liwinie skr臋camy w lewo i dochodzimy pomi臋dzy zabudowaniami do drogi nr 102. Przecinamy j膮 i wchodzimy w ulic臋 Topolow膮. (szlak rowerowy 偶ó艂ty odbija w lewo, do informacji turystycznej). Po zako艅czeniu ulicy Topolowej wchodzimy w ulic臋 艁okietka – tutaj z lewej wchodzi rowerowy szlak czarny.  Mijamy skrzy偶owanie z Chrobrego i na najbli偶szym rozwidleniu skr臋camy w prawo skos wchodz膮c w ulic臋 Sask膮.  Po doj艣ciu do ulicy Lipowej skr臋camy w lewo i po chwili wchodzimy w drog臋 asfaltow膮 (艂膮czymy si臋 z R-10, E-9, rowerowy czarny). Skr臋camy w prawo i asfaltem idziemy w kierunku Niechorza. Po lewej mijamy jednostk臋 wojskow膮. Na rozwidleniu skr臋camy w lewo skos, wchodz膮c w drog臋 le艣n膮.  Po chwili wracamy na drog臋 asfaltow膮, wychodz膮c przed cmentarzem., Skr臋camy w lewo obserwuj膮c latarni臋 morsk膮. Po oko艂o 400 metrach skr臋camy w lewo i dochodzimy do jednej najwi臋kszych atrakcji Pobrze偶a Rewalskiego. Zapraszamy tutaj do zwiedzenia latarni morskiej.  Odcinek dost臋pny dla turystów  rowerowych, nordic walking. Oznakowanie do艣膰 dobre, jednak miejscami zanikaj膮ce.

  1. Odcinek szósty, Latarnia morska – Niechorze PKS, 1,2 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy, lekkie podej艣cia i zej艣cia. Chodnik i promenada nad morzem. Odcinek pokrywa si臋 z szlakiem pieszym E-9 w kolorze czerwonym oraz rowerowym niebieskim „艢ladami Historii Niechorza”. Po zwiedzeniu latarni skr臋camy w prawo i promenad膮 idziemy w kierunku centrum Niechorza. W pewnym miejscu skr臋camy w prawo, po chwili w lewo wchodz膮c w ulic臋 Ludn膮, któr膮 schodzimy do ulicy kolejowej. Na tym odcinku zabytkowa chata rybacka z XVIII wieku oraz dworzec kolejki w膮skotorowej. Skr臋camy w lewo i dochodzimy do dworca PKS i w臋z艂a szlaków turystycznych. Na odcinku wyst臋puje cz臋艣ciowy przebieg szlaków: pieszych – zielony „Szlak Liwiej 艁u偶y” oraz szlaki rowerowe R-10, czerwony „艢ladami Rybo艂ówstwa Morskiego”, zielony „Szlak Liwiej 艁u偶y”, niebieski „艢ladami Historii Niechorza”.  Odcinek dost臋pny dla turystów rowerowych oraz mi艂o艣ników nordic walking

  1. Odcinek siódmy, Niechorze PKS – Pogorzelica PKP, 5,7 km (1,1,1)

Odcinek 艂atwy biegn膮cy ulicami miasta i drogami utwardzonymi, wzd艂u偶 brzegu morza (ma艂y odcinek piaszczysty). Nast臋pne trasa idzie wzd艂u偶 kolejki w膮skotorowej drog膮 gruntow膮. W Niechorzu szlak wychodzi na pla偶臋, któr膮 idzie kilkaset metrów – UWAGA, brak oznaczenia wyj艣cia z pla偶y. Z PKS dochodzimy do ulicy Mazowieckiej. Skr臋camy w ni膮 i dochodzimy do morza – UWAGA – braki oznacze艅 przy wej艣ciu i zej艣ciu pla偶y. Po oko艂o 250 metrach skr臋camy prawo i wchodzimy w ulic臋 Szczeci艅sk膮. Dochodzimy do ulicy Bursztynowej i w lewo. Po prawej mijamy muzeum Rybo艂ówstwa, które polecamy do zwiedzenia. Za muzeum skr臋camy w prawo i ulic膮 Spokojn膮 docieramy do jeziora. Skr臋camy w lewo i ul. Jeziorn膮 (droga le艣na) zmierzamy do kana艂u Liwka wzd艂u偶 torów. Po prawej mamy ca艂y czas jezioro Liwia 艁u偶a z faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Liwia 艁u偶a”. Odcinek ten pokonujemy wspólnie ze szlakiem rowerowym zielonym „Dooko艂a Liwiej 艁u偶y”. Po przej艣ciu przez mostek skr臋camy w lewo i ulic膮 Rzeczn膮 (polbruk) dochodzimy do pocz膮tku Pogorzelicy. Przecinamy ulic臋 Wojska Polskiego. Maj膮c po lewej Liwk臋, idziemy dalej prosto drog膮 utwardzon膮 w kierunku morza. Po lewej mijamy automatyczne wrota na kanale, dzi臋ki którym mo偶liwa jest regulacja poziomu wody w Liwiej 艁u偶y. W tym miejscu przecinamy zielony szlak pieszy „Dooko艂a Liwiej 艁u偶y”. Poruszamy si臋 miejscami mocno zapiaszczon膮 drog膮 (nie schodzimy nad morze). Id膮c równolegle do morza dochodzimy do ulicy Pla偶owej i skr臋camy w prawo. Po doj艣ciu do Wojska Polskiego skr臋camy w lewo a po chwili w prawo w ulic臋 S艂oneczn膮. Przed przejazdem kolejowym skr臋camy asfalt w lewo i dochodzimy do zabytkowego budynku dworca kolei w膮skotorowej gdzie ko艅czy (rozpoczyna) si臋 nasz szlak. Odcinek ten ma wspólny przebieg z szlakiem pieszym zielonym, rowerowymi 偶ó艂tym „Le艣nym Duktem”, mi臋dzynarodowym R-10 oraz czerwonym „艢ladami Rybo艂ówstwa Morskiego”.  Na trasie dobre oznakowanie. Odcinek dost臋pny dla turystów  rowerowych , nordic walking

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2010 roku okre艣lamy jako dobry.
  • Szlak okre艣lony jako 艂atwy, bez utrudnie艅.
  • Szlak mo偶na pokona膰 pieszo i rowerem (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o pierwsze艅stwie turystów pieszych).
  • Szlak mo偶e by膰 wykorzystany jako trasa nordic walking na swoich odcinkach.
  • Na trasie cz臋ste odcinki szlaków rowerowych i pieszych  - patrz schemat.

SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1
SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1
SKALA  TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1

1 – 艂atwy bez utrudnie艅
2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
 

Przebieg szlaku 艂atwy. Na rok 2010 oznakowanie oceniane na obre. Jednak istnieje mo偶liwo艣膰 zgubienia szlaku na kilku odcinkach. 
 

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU PROFIL:

  1. D艂ugo艣膰 szlaku 24,2 km
  2. 艁膮czna wysoko艣膰 podjazdów na trasie 194 metrów
  3. 艁膮czna ilo艣膰 zjazdów na trasie 189 metry
  4. Nachylenie na trasie 10,1%
  5. Spadek na trasie 11,2%
  6. 艢rednie nachylenie podjazdów 1,4%
  7. 艢rednie nachylenie zjazdów 1,4%
  8. Wysoko艣膰 wzgl臋dna minimalna 1 metr
  9. Wysoko艣膰 wzgl臋dna maksymalna 11 metrów
  10. Wysoko艣膰 wzgl臋dna 艣rednia 79 metrów
   
 
Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist