NUMER SZLAKU: b/d
PRZEBIEG SZLAKU: GOLCZEWO krzyżówka - jez. SZCZUCZE - GOLCZEWO krzyżówka
NAZWA SZLAKU: MIEJSKI SZLAK GOLCZEWSKI
NADLEŚNICTWA: ROKITA
GMINY: GOLCZEWO (powiat Kamieński)
NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI SZUTROWE
KOLOR: ZIELONY, MALOWANY, TABLICZKI I DROGOWSKAZY
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2009
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 4,04 km
WAŻNE UWAGI:
- Przy tabliczkach możliwość ich przekręcania przez wandali
- Szlak okrężny
Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1.Odcinek pierwszy, Golczewo krzyżówka - jez. Szczucze węzeł szlaków, 1,4 km (1,1,1)
Odcinek bardzo łatwy i dobrze oznakowany. W Golczewie poruszamy się ulicami asfaltowymi (cześciowo chodnikami). Od wjechania w ulicę Spacerową do kmiejscaodpoczynku przy jez.Szczucze, poruszamy się dobrymidrogami szutrowymi i leśnymi. Odcinek dostępny również dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking.
2. Odcinek drugi, jez. Szczucze węzeł szlaków - Golczewo krzyżówka 2,4 km (1,1,1)
Odcinek łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Dobrze oznakowany. Szlak idzie w całości drogami i ścieżkami leśnymi o różnej szerokości i miejscami podmokłymi. oraz aleją spacerową i promenadą. Jedyne utrudnienie to wniesienie roweru po schodkach przy mostku w Golczewie. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako bardzo dobry.
- Szlak określony jako łatwy
- Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego) .
- Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS SZLAKU – na podstawie www.golczewo.pl, Wikipedia.Pl oraz opracowań własnych.
Szlak ma charakter okreżny. Na trasie spotykamy cztery pozostałe szlaki; piesze żóty ZP-1011 "Doliną Niemicy", czerwony ZP-1012 przez "Las Golczewski" i zielony "Stepnicko-Rokicki" ZP-1007 oraz rowerowy czerwony. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie dłuższej wędrówki.
Golczewo - miasto znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Golczewo jest położone w południowo-zachodniej części Równiny Gryfickiej. W granicach administracyjnych miasta znajdują się dwa większe zbiorniki wodne: Jezioro Okonie i Jezioro Szczucze, przez które przepływa rzeka Niemica. Główna zabudowa Golczewa mieści się na wschodnich brzegach obu jezior. Częściami miasta są: Golczewko, Golczewo-Młyn i Rybaki. Układ miejski tworzą 29 ulice i 2 osiedla mieszkalne. Przy skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej, Witosa i Zwycięstwa znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Tutejsza parafia jest siedzibą dekanatu. Przy wyjeździe z Golczewa w kierunku Przybiernowa stoi wysoka na 33 m baszta - pozostałość po zamku biskupów kamieńskich, z przełomu XIII/XIV w. Znajduje się na niej punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Jezioro Szczucze i Jezioro Okonie oraz okolice Golczewa. Symbolem Golczewa jest żabka.
W Golczewie rośnie 5 drzew uznanych za pomniki przyrody. Na ogródkach działkowych przy ul. Miodowej (działka nr 393) rosną 4 buki czerwone o obwodach od 347 cm do 356 cm. Na cmentarzu niemieckim na działce nr 199 rośnie brzoza brodawkowata o obwodzie 478 cm. Kompleksy przyrodnicze to:
Przebieg szlaku:
Po zwiedzeniu Golczewa Istnieje także możliwość kontynuowania wycieczki szlakami wykazanymi na początku opracowania. Szlak jako jedyny zaczyna się ze skrzyżowania ulic Zwycięstwa i Krótkiej (światła). Ruszamy mającpo prawej pozostałości zamku. Jedziemy ulicą lub chodnikiem pod górkę. Za zakrętem skręcamy w lewow ulicę Spacerową, którą jedziemy do samego końca (mało znaków). Nawierzchnia ulicy jest niestety tylko utwardzona i czasami lekko nierówna. Za zabudowaniamyskręcamy łagodnie w lewo i dojeżdżamy do dzikiej plaży. Tutaj możamy odpocząć na świetnie przygotowanych miejscu odpoczynku z miejscem na ognisko i co najważniejsze z ładnym widokiem na Golczewo. W tym miejscu znajduje się również węzeł wszystkich szlaków golczewskich: pieszym żóltym, czerwonym i zielonym oraz rowerowym czerwonym. Umożliwia to nam zmianę naszej wędrówkii oczywiście jej uatrakcyjnienie.
Po odpoczynku ruszamy dalej celem okrążenia całego jeziora Szczucze. Podrodze odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony a następnie na kolejnym skrzyżowaniu odbijamy ostro w lewo. Zjeżdżamy lekko z górki mniej używaną drogą miejscami lekko podmokłą. Dojeżdżamy do jeziora i jedziemy groblą pomiędzy nim a stawem hodowlanym. Tutaj też łączymy się z szlakiem pieszym zielonym. Za groblą od prawej strony dochodzą do nas szlaki piesze żólty i czerwony. Poruszamy się alejką spacerową. Po lewej stronie mijamy plażę miejską. jej końcu szlak schodzi w lewo wkierunku golczewskiej promenady a szlaki piesze w prawo w kierunku dworca PKP. Jadąc promenadą mijamy domek na wodzie. Dojeżdżając do kanału, przed mostkiem skręcamy w prawo do ulicy Zwycięstwa. Na końcu, obok mostku musimy wnieść nasze rowery po kilku schodkach. Szlak świetnie nadaje się do Nordic Walking jak i spaceru.
Szczegółowe ukształtowanie terenu szlaku
 Profil z Golczewo PKS -> Sosnowiec -> Kłęby -> Golczewo PKS
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:
- Długość szlaku 4,04 km
- Łączna wysokość podjazdów na trasie 45,3 metrów
- Łączna ilość zjazdów na trasie 45,3 metrów
- Nachylenie na trasie 6,8%
- Spadek na trasie 21%
- Średnie nachylenie podjazdów 2,0%
- Średnie nachylenie zjazdów 2,5%
- Wysokość względna minimalna 7 metrów
- Wysokość względna maksymalna 17 metrów
- Wysokość względna średnia 31 metrów
|