Przet硊macz stron

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Do艂膮cz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OG脫LNY SPIS SZLAK脫W
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plik贸w
Galeria zdj臋膰
Oznaczenia szlak贸w
Co to jest szlak
Historia szlak贸w

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MI臉DZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga 艢w Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKU艁Y TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIE



Najlepsze mapy GPS do Garmin贸w

Ostatnie artyku硑
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa u縴tkownika

Has硂



Nie mo縠sz si zalogowa?
Popro o nowe has硂
Aktualnie online
Go禼i online: 1

U縴tkownik體 online: 0

1cznie u縴tkownik體: 219
Najnowszy u縴tkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprz臋tu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Sk艂adnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczk臋 .... Oferujemy sprz臋t renomowanych marek outdoor-owych od sprz臋tu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy mi臋dzy innymi nast臋puj膮ce marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "Sk艂adnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAK脫W - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

W臋druj z Nami - Serwis Szlak贸w Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stron膮 archiwaln膮. Ca艂o艣膰 danych przeniesiono na now膮 stron臋 szlak贸w. Przygotowa艂em r贸wnie偶 map臋 on-line ze szlakami i obiektami, kt贸ra jest ca艂y czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artyku硑 » SZLAKI I TRASY WODNE » W-5, nr szlaku 218-8-6, szlak kajakowy rz. Drawa (Czaplinek - uj艣cie Noteci), 180 km
W-5, nr szlaku 218-8-6, szlak kajakowy rz. Drawa (Czaplinek - uj艣cie Noteci), 180 km
Drawa - szlak kajakowy 218-8-6


SZLAK OPRACOWANO NA BAZIE STRONY
WWW.GLUSKO.INFO
ZAPRASZAMY.


Mo偶liwo艣ci biwakowania

Miejsca dogodne do biwakowania znajduj膮 si臋 na ca艂ej d艂ugo艣ci rzeki. S膮 zakazy biwakowania na terenach wojskowych i le艣nych. Na odcinku od jeziora Dubie do G艂uska rzeka przep艂ywa przez Drawie艅ski Park Narodowy. Wolno kozysta膰 z wyznaczonych biwak贸w.


Uci膮偶liwo艣ci szlaku
Szlak biwakowy Drawy nie jest ani zbyt trudny ani zbyt uci膮偶liwy, chocia偶 trafiaj膮 si臋 bystrza o charakterze g贸rskim, progi wodne, zmuszaj膮ce do przenoszenia kajaka i baga偶u, okresowe przeszkody i zatory z drzew, drzewa zwalone od koryta rzeki. Znaczn膮 cz臋艣膰 szlaku stanowi膮 jeziora, na kt贸rych uci膮偶liwy a nawet niebezpieczny mo偶e by膰 wiatr.

Przebieg rzeki
Drawa wyp艂ywa z Jez. Krzywego w rynnowej Dolinie Pi臋ciu Jezior. Przep艂ywa przez wiele jezior, m. In.: Prosino, 呕erdno, Drawsko, Krosino, Lubie, Wielkie D臋bno, Dubie. Kr贸tkimi strugami 艂膮czy si臋 z systemem ma艂ych jezior 艣r贸dl膮dowych tworz膮c jeden z naj艂adniejszycg szlak贸w wodnych. Od jez. Dubie do uj艣cia P艂ocicznej przep艂ywa przez Drawie艅ski Park Narodowy. Na wi臋kszo艣ci swego biegu Drawa p艂ynie przez lasy zr贸偶nicowane gatunkowo (prastare buki, graby, d臋by, jesiony, sosny, 艣wierki) lub w艣r贸d jednolitych bor贸w Puszczy Drawskiej.
Rzeka wije si臋 w艣r贸d wzniesie艅 pojeziernych i wieloma du偶ymi 艂ukami odchyla si臋 od zasadniczego kierunku po艂udnikowego. Malowniczo艣膰 Drawy polega na zmienno艣ci typ贸w krajobrazu. Jest na przemian w膮ska lub szeroka, p艂ytka lub g艂臋boka, bystra z szypotami lub leniwa. Dno ma muliste lub kamieniste. Brzegi p艂askie, podmok艂e lub urwiste, suche, zadrzewione, krzewiaste lub bezdrzewne. Tworzy rozlewiska z zaro艣lami sitowia lub trzciny. Nad brzegami gniazda dzikich kaczek i innych ptak贸w wodnych.

Informacje og贸lne.

1. Rzeka, numer szlaku kajakowego - Drawa szlak nr 218-8-6
2. D艂ugo艣膰, stopie艅 rozwini臋cia - 186 km 2.27
3. 殴r贸d艂a - Jezioro Krzywe 150 m n.p.m
4. Uj艣cie Note膰, poni偶ej wsi Nowe Bielice,30 m n.p.m.
5. Wa偶niejsze dop艂ywy - prawe Mierz臋cka Struga
6. Wa偶niejsze dop艂ywy - lewe Korytnica, P艂ociczna.
7. Wojew贸dztwa koszali艅skie, gorzowskie, pilskie.
8. Powierzchnia dorzecza 3296 km2
9. 艢redni spadek 0,78掳/oo
10. 艢redni przep艂yw przy uj艣ciu \9m3/s
11. Maksymalna rozpi臋to艣膰 waha艅 stan贸w
wody w dolnym biegu 2m
12. Pocz膮tek - koniec szlaku kajakowego Czaplinek - uj艣cie do Noteci
13. D艂ugo艣膰 opisanego szlaku kajakowego 180 km
14. Wa偶niejsze miejscowo艣ci na szlaku Czaplinek, Z艂ocieniec, Drawsko Pom. Drawno, Str. Osieczno, Drawiny
15. Ilo艣膰 przenosze艅 sta艂ych 4
16. Ilo艣膰 przenosze艅 okresowych kilkana艣cie
17. Mo偶liwo艣ci biwakowania
Miejsca dogodne do biwakowania znajduj膮 si臋 na ca艂ej d艂ugo艣ci rzeki. S膮 zakazy biwakowania na terenach wojskowych i le艣nych Na odcinku od jeziora Dubie do G艂uska rzeka przep艂ywa przez Drawie艅ski Park Narodowy. Wolno korzysta膰 z wyznaczonych biwak贸w.
18. Uci膮偶liwo艣ci na szlaku
Szlak kajakowy Drawy nie jest ani zbyt trudny ani zbyt uci膮偶liwy, chocia偶 trafiaj膮 si臋 bystrza o charakterze g贸rskim, progi wodne, zmuszaj膮ce do przenoszenia kajaka i baga偶u, okresowe przeszkody i zatory z drzew, drzewa zwalone do koryta rzeki. Znaczn膮 cz臋艣膰 szlaku stanowi膮 jeziora, na kt贸rych uci膮偶liwy a nawet niebezpieczny mo偶e by膰 wiatr.
19. Przebieg rzeki
Drawa wyp艂ywa z Je偶. Krzywego w rynnowej Dolinie Pi臋ciu Jezior. Przep艂ywa przez wiele jezior, m. in.: Prosino, 呕erdno, Drawsko, Krosino, Lubi臋, Wielkie D臋bno, Dubie. Kr贸tkimi strugami 艂膮czy si臋 z systemem ma艂ych jezior 艣r贸dl膮dowych, tworz膮c jeden z naj艂adniejszych szlak贸w wodnych. Od je偶. Dubie do uj艣cia P艂ocicznej przep艂ywa przez Drawie艅ski Park Narodowy. Na wi臋kszo艣ci swego biegu Drawa p艂ynie przez lasy zr贸偶nicowane gatunkowo (prastare buki, graby, d臋by, jesiony, sosny, 艣wierki) lub w艣r贸d jednolitych bor贸w Puszczy Drawskiej.
Rzeka wije si臋 w艣r贸d wzniesie艅 pojeziernych i wieloma du偶ymi 艂ukami odchyla od zasadniczego kierunku po艂udnikowego. Malowniczo艣膰 Drawy polega na zmienno艣ci typ贸w krajobrazu. Jest na przemian w膮ska lub szeroka, p艂ytka lub g艂臋boka, bystra z szypotami lub leniwa. Dno ma muliste lub kamieniste. Brzegi p艂askie, podmok艂e lub urwiste, suche, zadrzewione, krzewiaste lub bezdrzewne. Tworzy rozlewiska z zaro艣lami sitowia lub trzciny. Nad brzegami gniazda dzikich kaczek i innych ptak贸w wodnych.


Drawa - opis szlaku kajakowego
Km 180,0 Start przy pla偶y na terenie kempingu nad je偶. Drawsko w Czaplinku.
Czaplinek - liczy oko艂o 6400 mieszk. W臋ze艂 drogowy, dojazd PKP i PKS. O艣r. turystycz-no-wypoczynkowy i kolonijny, przysta艅 偶eglarsko-kajakowa. dom wyciec/.kowy. motel, kemping.
Jako warownia s艂owia艅ska Czaplinek zosta艂 przekazany w 1288 r, przez ksi臋cia Przemys艂awa II Zakonowi Templariuszy. Nast臋pnie opanowany przez Brandenburgi臋. Prawa miejskie uzyska艂 na prze艂omie XIII/XIV wieku. W roku 1368 zosta艂 odzyskany dla Polski przez kr贸la Kazimierza Wielkiego. Utracony w roku 1657 na korzy艣膰 Brandenburgii, W granicach Polski znalaz艂 si臋 ponownie dopiero w roku 1945. Zniszczony \v 50%. Zachowane /ahytki; ko艣ci贸艂 parafialny 艢wi臋tej Tr贸jcy, z XIII w.. na miejscu s艂owia艅skiego grodu; ko艣ci贸艂 filialny 艢wi臋tego Krzy偶a z 1829 roku, ratusz pochodz膮cy z 1845 roku; domy o konstrukcji szkieletowej z XVIII i XIX w.
Jezioro Drawsko - znajduje si臋 na wysoko艣ci 128 m n.p.m. Powierzchnia 1866 ha, d艂ugo艣膰 12,6 km. szeroko艣膰 (bez zatok) 1,5 km, maksymalna g艂臋boko艣膰 83 m - drugie pod wzgl臋dem g艂臋boko艣ci jezioro w Polsce.
Jezioro rozcz艂onkowane, jako efekt skrzy偶owania kilku rynien jeziornych, tworz膮cych daleko wysuni臋te zatoki: Rzepowsk膮, Hcnrykowsk膮. R臋kawick膮, Dno piaszczyste, woda czysta. Na jeziorze wyspa Bielawa o powierzchni 80 ha z okazem zabytkowego buka.

Brzegi Drawska zadrzewione, przewa偶nie wysokie (do 40 m nad poziomem jeziora), tylko brzeg zachodni cz臋艣ciowo zalesiony.
Drawa wp艂ywa od wschodu z jeziora 呕erdno, wyp艂ywa z zatoki Rzepowskiej do jeziora Rzepowskiego (39 ha).
Op艂ywanie jeziora Drawsko nale偶y potraktowa膰 jako wst臋pny etap sp艂ywu Draw膮. Wzd艂u偶 linii brzegowej skierowa膰 si臋 z Czaplinka w kierunku p贸艂noc -no-zachodnim, op艂yn膮膰 kolejno zatoki Henrykowsk膮, R臋kawick膮 i Rzepowsk膮. Nast臋pnie, w kierunku p贸艂nocnym dop艂yn膮膰 do wsi Uraz oraz ku wsi Kluczewo, po艂o偶onej w pobli偶u najdalej wysuni臋tego na p贸艂noc kra艅ca jeziora Drawsko. Wracaj膮c przy wschodnim brzegu odwiedzamy p贸艂nocny brzeg wyspy Bielawy.
Km 175,8
Najbli偶sze p艂atne pole namiotowe znajduje si臋 w Starym Drawsku na wsch. brzegu jeziora naprzeciw wyspy Bielawy. Biwakowanie na terenach poza dozwolonymi jest zakazane - karane wysokimi mandatami.
P艂yn膮c z biwaku w Starym Drawsku w kierunku jeziora Rzepowskiego, po艂udniowy brzeg wyspy Bielawy pozostawia si臋 po prawej stronie.
Km 170,8
Wyp艂yw Drawy z zatoki Rzepowskiej jeziora Drawsko. Rzeka w膮ska, pr膮d bystry, brzegi zadrzewione. W korycie k艂adka z dr膮g贸w. Ga艂臋zie i pojedyncze, zwalone drzewa nie stanowi膮 szczeg贸lnej przeszkody.
Km 170,0
Je偶. Rzepowskie, p艂yn膮膰 przy lewym brzegu. Najwi臋ksza g艂臋boko艣膰 jeziora - 5 m.
Km 169,0
Wyp艂yw Drawy z jeziora Rzepowskiego - na zachodnim brzegu, przed zabudowaniami wsi Rzepowo. Po 200 m - most drogowy, P - wie艣 Rzepowo. Pod mostem kamienisty zjazd - bez problem贸w.
Pr膮d szybki lub rw膮cy, w korycie pojedyncze, zwalone drzewa i ga艂臋zie, sp艂yw przebiega jednak bez zak艂贸ce艅. Drobne zakr臋ty rzeki tworz膮 wielki 艂uk zmieniaj膮c zasadniczy kierunek z zachodniego na po艂udniowy. Woda czysta.
Km 165,1
Betonowy most drogowy, L - wie艣 G艂臋boczek. Nad rzek膮 zabytkowy m艂yn - przenoszenie 20 m lewym brzegiem.
Km 164,6
Uj艣cie Drawy do jeziora Krosino (powierzchnia 90 ha, g艂臋boko艣膰 17 m). Jezioro o kszta艂cie litery L ma d艂ugo艣膰 4 km, a najwi臋ksz膮 szeroko艣膰 700 m. W p贸艂nocnej cz臋艣ci, od zachodu, znajduje si臋 zaro艣ni臋te uj艣cie dawnego koryta Drawy, tzw. Drawiska. W zachodnim kra艅cu jeziora wida膰 dwie wysokie wie偶e po艣r贸d zabudowa艅 - to Budowo. Brzegi jeziora porastaj膮 lasy. Woda czysta.
Km 162,0
Wyp艂yw Drawy w kierunku po艂udniowym z po艂udniowej cz臋艣ci jeziora Krosino - na granicy lasu ci膮gn膮cego si臋 dot膮d wzd艂u偶 brzegu jeziora.
Las przy lewym brzegu towarzyszy rzece a偶 do strugi 艂膮cz膮cej Draw臋 z jeziorem Wilczkowo. Most drogowy, bystry pr膮d - sp艂ywa膰 uwa偶nie przy lewym brzegu. Tereny podmok艂e. Ga艂臋zie drzew si臋gaj膮 daleko w koryto rzeki. Pr膮d wolny. Szeroko艣膰 nieuregulowanej rzeki wynosi 20 m.
L-do Drawy uchodzi rzeczka o s艂abym pr膮dzie, nios膮ca wody z jeziora Wilczkowo. Odleg艂o艣膰 jeziora od Drawy - 800 m.
Jezioro Wilczkowo ci膮gnie si臋 ponad 4 km w kierunku p贸艂nocno-wschodnim, ku wsi Siemczyno- Na p贸艂nocnym brzegu jeziora znajduj膮 si臋 zak艂adowe o艣rodki wypoczynku letniego. Cz臋sto biwakuj膮 tu r贸wnie偶 kajakarze ko艅cz膮cy etap / jeziora Drawsko.
Rzeka bardzo kr臋ta, pr膮d wolny, szeroko艣膰 koryta zw臋偶ona ga艂臋ziami drzew. Brzegi podmokle z szuwarami i pokrzyw膮. Km 159,8 L - gospodarstwo rolne Budowo. L - miasto Zlocieniec, stanica wodna nast臋pnie zniszczony pa艂ac w stylu pseudo-barokowym.

Km 156,5 M艂yn w Z艂ocie艅cu - przenoszenie 50 m lewym brzegiem przez ulic臋.
Zlocieniec - miasto licz膮ce 13900 mieszka艅c贸w, z prawami miejskimi od roku 1333. Hotel, se/onowe schronisko m艂odzie偶owe, pole biwakowe, dom wycieczkowy nad jeziorem D艂usko. W臋/e艂 kolejowy i drogowy.
Przed rokiem 1000 Z艂ocieniec by艂 grodem s艂owia艅skim, w nast臋pnych wiekach nale偶a艂 na przemian do Brandenburgii. Polski t Prus. Najcenniejszym z uchowanych zabytk贸w jest gotycki ko艣ci贸艂 parafialny / X1V~XV w., odbudowany w 1782. W rynku ratusz. Na brzegu Drawy fundamenty rozebranego zamku z XIII-XIV w. z zachowan膮 fos膮.
Poni偶ej Z艂ocie艅ca w膮ska rzeka zmienia charakter. Brzegi staj膮 si臋 wy偶sze, nie ma dobrych miejsc biwakowych, ma艂o drzew i krzak贸w. W korycie skupiska wodnej ro艣linno艣ci, trzciny zw臋偶aj膮 lustro wody. Rzeka meandruje. Wodorosty nieco utrudniaj膮 sp艂yw.
Km 147,8 P - uj艣cie rzeki Kokny. 200 m poni偶ej uj艣cia, na prawym brzegu Drawy, znajduje si臋 dogodne miejsce na ob贸z. Polana nie jest widoczna z rzeki, ma kszta艂t prostok膮ta 30 x 40 m.
Poni偶ej uj艣cia Kokny Drawa nieco si臋 zmienia. Koryto staje si臋 w臋偶sze, pr膮d dostrzegalny, znikaj膮 wodorosty. Wiele zakr臋t贸w, ga艂臋zie drzew zwisaj膮 nad wod膮. Km 145,5 L - kilka zagr贸d odleg艂ej od rzeki wsi Suliszewo.
Km 142,0 P - wie艣 Dalewo. W oddali wie偶a ko艣cio艂a w Drawsku Pomorskim.
Na rozwidleniu rzeki, przed pierwszymi zabudowaniami miasta, trzeba skierowa膰 si臋 w praw膮 odnog臋, przep艂yn膮膰 przez centrum miasta i pod kilkoma mostami. Dogodnym punktem na zatrzymanie si臋 jest teren stanicy wodnej. Dobre doj艣cie do wody, pomosty - wygodnie mo偶na przycumowa膰 wi臋ksz膮 ilo艣膰 kajak贸w.
Km 135,3 Drawsko Pomorskie - miasto le偶膮ce na skrzy偶owaniu 6 dr贸g oraz przy linii kolejowej Szczecinek-Szczecin. Oko艂o 10700 mieszka艅c贸w. Prawa miejskie - w roku 1297.
Okresowymi w艂a艣cicielami Drawska na przestrzeni tysi膮cletniej historii byli: Nowa Marchia, Brandenburgia, Krzy偶acy. Prusy i oczywi艣cie Polska. W ostatniej wojnie, w krwawych walkach o prze艂amanie Wa艂u Pomorskiego, zgin臋艂o na tym terenie 3.5 ty艣. 偶o艂nierzy polskich i radzieckich. Znis/c/onc w 80% miasto wr贸ci艂o w 1945 r. do Polski. Z warto艣ciowych /ubytk贸w pozosta艂 p贸偶nogotycki ko艣ci贸艂 parafialny z XIV-XV w., fragmenty mur贸w obronnych z XIV w., domy z XVIII-XIX w. Drawsko posiada hotel i pole namiotowe przy stanicy wodnej.
Poni偶ej Drawska Drawa zaczyna meandrowa膰 a jej charakter doskonale opisano w przewodniku: ,,... odcinek o brzegach poro艣ni臋tych rosochatymi i krzaczastymi wierzbami. Du偶o podwodnych pni, ko艂k贸w, ga艂臋zi, a poni偶ej pr膮d jest do艣膰 szybki, p艂yni臋cie wymaga umiej臋tno艣ci i ostro偶no艣ci."
Km 132,3 Poni偶ej Drawska i poni偶ej mostu kolejowego pewne trudno艣ci w sp艂ywie sprawiaj膮 zniszczone urz膮dzenia dawnego m艂yna M艂ynowo. Na rozwidleniu przed m艂ynem nale偶y wp艂yn膮膰 w praw膮 odnog臋, a za zakr臋tem rzeki sp艂yn膮膰 z progu pod prawym prz臋s艂em mostu. Zniszczony mostek - na pozosta艂ych po nim palach tworzy si臋 niekiedy zator z pni, ga艂臋zi czy wodorost贸w. Km 123,3 Uj艣cie Drawy do jeziora Lubi臋. J. Lubi臋 - d艂ugo艣膰 jeziora 14 km, szeroko艣膰 2,2 km, maksymalna g艂臋boko艣膰 45 m. Jezioro rynnowe, dobrze rozwini臋ta linia brzegowa. 4 wyspy: So艂tysia, Ptaszyniec, Rybaki, Kamieniec.
Km 121,9 L - zatoka, w g艂臋bi wie艣 Gudowo: przysta艅 wodna, k膮pielisko, PKS, ko艣ci贸艂 z XVII w., grodzisko.
Km 118,0 P - wie艣 Karwice, pa艂ac z XVIII w. Na uroczym cyplu o艣rodek wypoczynkowy - i naturalny basen k膮pielowy. L-na po艂udniowej stronie p贸艂wyspu malowniczo po艂o偶ona stanica wodna z polem namiotowym.
Km 114,7 L - wie艣 Lubieszewo: sklep, przystanek PKS.
Km 113,0 P - wyp艂yw Drawy z je偶. Lubi臋. Wyp艂yw znajduje si臋 na prawo od wie偶y triangulacyjnej, w zatoce, w odleg艂o艣ci 500 m od wysepki przy prawym brzegu. Pi臋kna jest Drawa poni偶ej jeziora Lubi臋. Szerokie koryto miejscami zw臋偶one do 2 m przez ga艂臋zie krzak贸w i drzew. Pr膮d 艣redni, na odcinku prze艂omu szybki. Kilka przeszk贸d ze zwalonych drzew zmusza do uwa偶nego sterowania. Brzegi poro艣ni臋te szuwarami i trzcin膮, miejscami, w wy偶szych partiach las sosnowy. Olbrzymia ilo艣膰 zakoli i zakr臋t贸w. Most drogowy, P - droga Karwice - Sienica. Lasy na obu brzegach.
Km 112,2 K艂adka, pocz膮tek prze艂omu Drawy, najpi臋kniejszy odcinek jej 艣rodkowego biegu. Rzeka wije si臋 mi臋dzy lasem a 艂膮kami, pr膮d nabiera szybko艣ci. Brzegi coraz wy偶sze, las dochodzi do koryta rzeki. Na prze艂omowym odcinku woda jest p艂ytka, miejscami rw膮ca, czysta. Wyst臋puj膮 rozlewiska i urwiste brzegi.
Stopniowo dolina poszerza si臋, lasy oddalaj膮 si臋 od rzeki, meandry, brzegi ni偶sze.
Km 102,0 Uj艣cie Drawy do jeziora D臋bno Wielkie. D艂ugo艣膰 jeziora 2 km, szeroko艣膰 800 m, najwi臋ksza g艂臋boko艣膰 6 m. Brzegi w wi臋kszo艣ci niskie, cz臋艣ciowo podmok艂e, zalesione. Do wyp艂ywu Drawy nale偶y kierowa膰 si臋 na zach贸d, w zw臋偶aj膮c膮 si臋 lejkowato zatok臋. Bardzo dobre miejsca biwakowe znajduj膮 si臋 w lewo od uj艣cia Drawy do jeziora. Na wysokich pag贸rkach ro艣nie las sosnowo-grabowy, schodz膮cy a偶 do wody. Teren suchy. Dobry biwak r贸wnie偶 na przeciwnym brzegu - przed jeziorem D臋bno Ma艂e.
Km 101,0 W 艣rodkowej cz臋艣ci zachodniego brzegu w膮ska cie艣nina 艂膮czy jezioro D臋bno Wielkie z jeziorem D臋bno Ma艂e. P艂yn膮c w kierunku zachodnim przecinamy jezioro D臋bno Ma艂e otoczone lasami.
Km 100,0 Na zw臋偶eniu przed nast臋pnym jeziorkiem most na drodze Drawsko-Kalisz Pomorski. P 2 km - wie艣 呕o艂臋dowo, L 4,5 km - wie艣 Po藕rzad艂o.


Poni偶ej mostu drogowego Drawa przep艂ywa przez teren poligonu wojskowego, o czym informuje umieszczona na mo艣cie tablica. Aby kontynuowa膰 dalszy sp艂yw, nale偶y w tym miejscu koniecznie odszuka膰 posterunek wojskowy i uzyska膰 zgod臋 na przep艂yni臋cie tego odcinka szlaku. Po uzyskaniu zgody - p艂yn膮膰 bez wysiadania na brzeg odcinkiem stoj膮cej wody do Elektrowni Borowo. Uwaga: Nale偶y liczy膰 si臋 z ewentualno艣ci膮 oczekiwania na mo偶liwo艣膰 przep艂yni臋cia tego odcinka szlaku lub z konieczno艣ci膮 przewiezienia kajak贸w na dalsz膮 tras臋.
Po trzech kilometrach od mostu rzeka rozga艂臋zia si臋: P - zastawka, za kt贸r膮 znajduje si臋 zaro艣ni臋te koryto Starej Drawy, L - w膮skie, d艂ugie, otoczone lasem jezioro zaporowe, nazwane na pocz膮tku Z艂y 艁臋g, dalej - jezioro Strunowe.
Km 93,0 Wp艂yn膮膰 na jezioro Z艂y 艁臋g, pozostawiaj膮c z prawej ma艂o widoczny odp艂yw Starej Drawy. Jezioro przypomina szerok膮 rzek臋 o bagnistych brzegach, poro艣ni臋tych lasem. Je偶. Z艂y 艁臋g przechodzi w je偶. Strunowe.
Km 92,0 Most drogowy na jeziorze Strunowe - tu mo偶na by wodowa膰 kajaki po przewiezieniu ich przez tereny poligonu. Kierunek sp艂ywu - po艂udniowy.
Km 89,5 Skanalizowana rynna w kierunku po艂udniowym doprowadza do le艣nicz贸wki i wsi Borowo. We wsi sklep.
Przy zak艂adzie wodnym l膮dowa膰 za mostem z prawej strony, przy szerokich, drewnianych schodach. Przenoszenie 150 m prawym brzegiem na kana艂 dochodz膮cy do jeziora Prostynia. Obok dobre miejsce biwakowe.
Km 88,8 Jezioro Prostynia: powierzchnia 57 ha, d艂ugo艣膰 1,7 km, szeroko艣膰 do 500 m, maksymalna g艂臋boko艣膰 5 m. Brzegi ca艂kowicie zalesione. Jezioro skr臋ca stopniowo na po艂udniowy wsch贸d.
Km 86,8 Wyp艂yw rzeki ze zw臋偶onej, po艂udniowej cz臋艣ci jeziora Prostynia. Uregulowana szeroko艣膰 Drawy wynosi 12 m. Proste odcinki w艣r贸d 艂膮k.
Km 83,7 Most drogowy, P - wie艣 Prostynia - poczta, sklep.
Km 83,0 P - uj艣cie Starej Drawy, obie odnogi 艂膮cz膮 si臋 ponownie w jedno koryto. Most kolejowy linii Stargard Szczec. - Kalisz Pom. Most drogowy na trasie R臋cz
- Kalisz Pom.
Km 82,0 Poni偶ej obu most贸w, na prawym brzegu, wida膰 pomost - pochylni臋 do wynoszenia kajak贸w, piaszczyst膮 pla偶臋 i parking samochodowy. Do przyst. PKS i do stacji PKP Prostynia - 400 m. Tutaj mo偶na rozpocz膮膰 sp艂yw Draw膮 przez woj. gorzowskie. Prostymi odcinkami rzeka przecina rozlegle 艂膮ki.
L - uj艣cie rzeki M膮kowarki, p艂yn膮cej przez Kalisz Pom. i malownicze, zalesione Je偶. M膮kowarskie. Mo偶na dosta膰 si臋 na nie p艂yn膮c 1,5 km M膮kowark膮 pod bystry pr膮d.
Km 77,5 Wie艣 Ro艣cin na obu brzegach Drawy. Na 艂膮ce miejsce na biwak. Rozlewiska rzeki o zanikaj膮cym pr膮dzie dochodz膮 do 200 m szeroko艣ci. Wodorosty.
Km 71,7 Za zw臋偶eniem rozlewiska jezioro Siekiercze i jezioro Gra偶yna (Rudno, 艁膮kie, Drawno Drawnie艅skie)
Km 69,0 Obok G贸ry Zamkowej wp艂yn膮膰 pod mostem na jezioro Dubie zwane r贸wnie偶 je偶. Adamowo. Miejska zabudowa Drawna widoczna na obu brzegach jeziora. Po wp艂yni臋ciu pod mostem, na lewym brzegu znajduje si臋 stanica wodna:
domki kempingowe, pole namiotowe, schr. m艂odzie偶owe.
Drawno - liczy oko艂o 2500 mieszka艅c贸w. Stacja kolejowa na linii Kalisz Pomorski
- Choszczno. Prawa miejskie Drawno uzyska艂o w I w. po艂owie XIV w. Z Ii wojny 艣wiatowej miasto wysz艂o zniszczone w 40%. Najwarto艣ciowsze, zachowane zabytki: fragmenty ruin zamku Wedl贸w z XIV w. i XV w.. gotycki ko艣ci贸艂 parafialny z XV w.. dworek z XVIII w.. domy o konstrukcji szkieletowej z XVIII i XIX w.. zabytkowy uk艂ad ulic.
Miejsce biwakowe na p艂n. brzegu je偶. Dubie za miastem, ok. 300 m na zach贸d od wyp艂ywu Drawy z je偶. Dubie. Dyrekcja Drawie艅skiego PN znajduje si臋 przy ul. Le艣nik贸w 2. Tu nale偶y wykupi膰 zezwolenie na sp艂yw parkowym odcinkiem Drawy.

Drawie艅ski Park Narodowy - utworzony w roku 1990. o powierzchni 8626 ha. Zachodni膮 granic臋 Parku stanowi koryto rzeki Drawy, pocz膮wszy od jej wyp艂ywu z jeziora Dubie - w kierunku po艂udniowym.聽 Wschodnie rami臋 Parku stanowi rzeka P艂ociczna od uj艣cia rzeki Rudnicy (M艂yn贸wki) - w kierunku po艂udniowym. Po艂udniowa granica przebiega przez wie艣 Stare Osicczno. gd/ie P艂ociczna uchodzi do Drawy.
Km 67,3 Wyp艂yw Drawy z jeziora Dubie w po艂owie d艂ugo艣ci brzegu jeziora, w kierunku p艂d.-wsch., na granicy pola i lasu. Poni偶ej - most kolejowy.


Km 66,1 Most drogowy, w niewielkiej odleg艂o艣ci od mostu kolejowego. P - wyludniona wie艣 Drawnik. Pod mostem podwodny pr贸g - bez k艂opot贸w.
Na odcinku do mostu w Barnimiu, w korycie rzeki wyst臋puj膮 nieprzewidziane zatory, kt贸re trzeba wymija膰 na bystrym pr膮dzie, p艂yn膮膰 uwa偶nie.
Km 61,7 Most drogowy. L - wie艣 Ba-rnimie. Pod mostem bystrze i pale - sp艂ywa膰 uwa偶nie przy lewym brzegu. We wsi ko艣ci贸艂 drewniany z XV w., drewniana dzwonnica z prze艂omu XVII i XVIII w.
W膮ska dolina Drawy poro艣ni臋ta drzewami li艣ciastymi. Szybki pr膮d, w korycie rzeki napotyka si臋 podwodne g艂azy i zwalone drzewa. Pozosta艂e w korycie rzeki kamienne i betonowe bloki po zrujnowanym tartaku wodnym mo偶na szcz臋艣liwie omin膮膰. Poni偶ej wsi Bamimie kilkana艣cie trudniejszych przej艣膰, zwalonych drzew, przepychali przez luki mi臋dzy przeszkodami. Silny nurt. liczne zakr臋ty. P - Mijamy rezerwaty D臋bina i Grabowy Jar.
Km 58,3 P - biwak Barnimie (po艂o偶ony na skarpie). Na rzece pomost, w g贸r臋 wiod膮 schodki
P - 700 m za biwakiem rez. 艣cis艂y Drawski Matecznik.
Km 54,0 K艂adka nad rzek膮. Droga mi臋dzy wioskami Konotop (L) i Zatom (P). Drawa zmienia stopniowo kierunek na wschodni i p艂n.-wschodni.
Km 52,7 L - Wysoki klif w miejscu zakr臋tu rzeki o 180掳 - rez. Tragankowe Urwisko
Km 51,0 L - Uj艣cie rzeki S艂opicy
Km 50,3 Most drogowy mi臋dzy wsiami (niewidocznymi z rzeki) Zatom (P) i Niemie艅sko (L)
Km 50,0 L - uj艣cie rzeki Korytnicy. Lasy na obu brzegach. Drawa poszerza si臋 i staje si臋 p艂ytsza. Na brzegach 艂膮ki, coraz mniej las贸w.
L - biwak "Bogdanka" - po艂o偶ony w wid艂ach Drawy i Korytnicy. (pomost - 50 m pod pr膮d na rzece Korytnicy).
Km 46,3 P - rezerwat Stare Buki -stare d臋by i buki.
Km 44,0 Bystrze z podwodnymi g艂azami. Obok zniszczone schody i dalej czerwony szlak prowadzi do uroczyska Ra-d臋cin (ok. 1,5 km). Przed utworzeniem DPN - rez. przyrody 艢wi臋ta Hala. P - 100 m poni偶ej g艂az narzutowy "Wydrzy Kamie艅" (,,Dziewiczy Kamie艅" - obw贸d 14 m, 3 m wysoko艣ci) P-za g艂azem rez. Zawilcowy Las.
Km 42,9 L - biwak Sitnica. Droga biegn膮ca w膮wozem w g贸r臋 prowadzi do osady le艣nej Sitnica P-za biwakiem rez. 艁臋gi nad Draw膮, dalej rez. Poziomkowy Las.

Km 39,7 P - osada le艣na Moczele na wysokim brzegu. Uj艣cie ma艂ego strumyka. Lasy oddalaj膮 si臋 od rzeki.
Km 37,0
P - biwak ,,Pstr膮g", L - przed biwakiem ok. l km rez. Brzezina
P-za biwakiem, przy wysokim klifie rez. 殴r贸dliskowy Gr膮d

Km 32,0 Elektrownia Wodna Kamienna z 1896 r. Dop艂yn膮膰 do ko艅ca stawu

- przenoszenie prawym brzegiem ok. 100 m wzd艂u偶 pochylni dla tratew.
Most drogowy. L - droga do wsi G艂usko. Od mostu rzeka uznana jest za 偶eglown膮. Na prawym brzegu pojawiaj膮 si臋 tablice kilometrowe. Dolina Drawy poszerza si臋. Lasy ponownie zbli偶aj膮 si臋 do rzeki.
Km 31,3
L - polana biwaku "Kamienna"
P - uj艣cie niewielkiej strugi. W pobli偶u przebiega droga G艂usko-Stare Osieczno
Km 28,6
P - osada le艣na Mostniki, le艣nictwo Drawie艅skiego Parku Narodowego

Km 27,5 L - uj艣cie rzeki P艂ocicznej. Tutaj ko艅czy si臋 Drawie艅ski Park Narodowy.Kiedy艣 jeden z napi臋kniejszych szlak贸w kajakowych od je偶. Wielkiego Lubie艅skiego.

Od utworzenia DPN rzeka w granicach Parku zamkni臋ta dla kajakarzy - rez. 艣cis艂y. P艂ociczna z tarliskiem 艂ososia, troci, pstr膮ga i lipienia.
Km 25,5
Wielki, betonowy most drogowy na drodze Walcz (L) - Dobiegniew (P). P - Stare Osieczno, wie艣, poczta, PKS. Obok mostu XIX w. siedmioboczny ko艣ci贸艂.
W pobli偶u bunkry Wa艂u Pomorskiego. Nad rzek膮 lasy sosnowe i mieszane, liczne zakola. Okazy wielkich d臋b贸w.
Km 19,0
P - uj艣cie rzeki Mierz臋ckiej Strugi. L - uj艣cie strumienia Szczyczna
Km 16,0
L - Le艣nicz. D臋bina - w pobli偶u pomniki przyrody - grab i 11 d臋b贸w.
Km 15,0
L - Le艣nicz. Zwierzyniec - XIX-wieczna z czerwonej ceg艂y.
Km 10,0
P - wie艣 Przeborowo, ko艣ci贸艂 z 1715 konstr. ryglowej, bunkry Wa艂u
Pomorskiego.
P - przed wsi膮 w lesie sosnowym miejsce biwakowe, za wsi膮 ko艅czy si臋 Puszcza
Drawska. Pr膮d wolniejszy, mniej zakr臋t贸w i zakoli.

Km 6,6 P - wie艣 Drawiny i stacja kolejowa, odleg艂a 1,5 km od Drawy. Most kolejowy linii PKP Stargard Szczeci艅ski - Krzy偶. Pod mostem bystrze, poni偶ej zderzaj膮 si臋 dwa nurty tworz膮c niebezpieczny warkocz. Pr膮d rw膮cy, wiry.
Km 3,6 L-za torem kolejowym wie艣 艁okacz odleg艂a 500 m, droga do Krzy偶a.
Km 2,5 Most drogowy, L - 3 km - miasto Krzy偶, P - wie艣 Nowe Bielice. Tutaj mo偶na zako艅czy膰 sp艂yw, korzystaj膮c z po艂膮cze艅 kolejowych ze stacji PKP Krzy偶. Most kolejowy linii Krzy偶 - Gorz贸w Wikp.
Km 0,0 Uj艣cie Drawy do Noteci w jej 337,3 km. Najdogodniejsze mo偶liwo艣ci zako艅czenia sp艂ywu: przep艂yn膮膰 z pr膮dem 10,9 km Noteci膮 i wyl膮dowa膰 na prawym brzegu, przed mostem drogowym w Nowym Drezdenku, sk膮d 500 m do stacji PKP i przystanku PKS. Odleg艂o艣膰 drog膮 wodn膮 od uj艣cia Drawy do nast臋pnych miejscowo艣ci, gdzie mo偶na zako艅czy膰 sp艂yw: Santok - 48 km, Gorz贸w - 61 km, Kostrzyn - 116 km.

Komentarze

Pole ten artyku

Podziel si z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubi To:


Komentarze
Brak komentarzy. Mo縠 czas doda sw骿?
Dodaj komentarz
Zaloguj si, aby m骳 doda komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u縴tkownicy mog ocenia zawarto舵 strony
Zaloguj si , 縠by m骳 zag硂sowa.

Brak ocen. Mo縠 czas doda swoj?
BIBLIOGRAFIA I 殴R脫D艁A

Przygotowuj膮c opisy szlak贸w, schematy oraz artyku艂y oparli艣my si臋 na nast臋puj膮cych materia艂ach i 藕r贸d艂ach:

  1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczeg贸艂y.
  3. Wolna Wikimapa 艢wiata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z mo偶liwo艣ci膮 obowi膮zywania dodatkowych ogranicze艅.
  5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Wojew贸dztwa Zachodniopomorskiego
  6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrze偶e Ba艂tyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i 艢rodkowego
  7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Ko艂obrzegu" w skali 1:50 000
  8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w 艢widwinie - www.ekomap.pl
  9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
  10. Opracowania w艂asne, 艣lady GPS, zdj臋cia, inwentaryzacja szlak贸w i miejscowo艣ci.
Je艣li znalaz艂e艣 swoje zdj臋cie, opracowanie itp.. a nie wyra偶asz zgody na jego publikacj臋, lub chcesz umie艣ci膰 j膮 w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezw艂ocznie poprzez zak艂adk臋 - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist