Przetłumacz stronę

Nawigacja
OFERTA ZNAKARSKA
TURYSTYKA = SZLAKI ?
KONCEPCJA SZLAKU
PROJEKT SZLAKU
UZGODNIENIA
OZNAKOWANIE
INFORMACJA
CENNIK PRAC
REALIZACJE
NASZA KADRA

NASZ SERWIS
NASZA ODZNAKA
WYSZUKIWARKA
Regulamin serwisu
Historia i misja
O Autorach
Dołącz do nas
Partnerzy i wsparcie
Darowizna
Kontakt z serwisem
Dane teleadresowe
Turystyczne linki

NASZE SZLAKI
OGÓLNY SPIS SZLAKÓW
FORUM DYSKUSYJNE
Pobieralnia plików
Galeria zdjęć
Oznaczenia szlaków
Co to jest szlak
Historia szlaków

SZLAKI PIESZE
Szlaki piesze krajowe
Szlaki nordic walking
Szlaki spacerowe
Szlaki tematyczne
Szlaki miejskie

SZLAKI ROWEROWE
Szlaki krajowe
Inne szlaki

MIĘDZYNARODOWE
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Droga Św Jakuba
Inne

INNE SZLAKI I TRASY
Szlaki wodne
Szlaki konne
Trasy rowerowy
Trasy motorowe
Trasy biegowe
Trasy narciarskie
Trasy rekreacyjne

ARTYKUŁY TURYSTYCZNE
Ciekawe obiekty
Nasze wyprawy
Inne
Informacja Turystyczna
ZACHODNIOPOMORSKIENajlepsze mapy GPS do Garminów

Ostatnie artykuły
ODZNAKA TURYSTYCZNA ...
P-N-ZGL-130, niebies...
R-N-ZSW/ZKA-013 nieb...
P-N-ZSW/ZKA-108 (PTT...
P-S-ZKA-129, czarny ...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 219
Najnowszy użytkownik: Andrzejpa
Polecane
INTERNETOWY SKLEP TURYSTYCZNY

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, GSIOUTDOOR, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Sklep turystyczny "SkładnicaTurystyczna.pl"


UWAGA - NOWA STRONA SZLAKÓW - WWW.WEDRUJZNAMI.PL.

Wędruj z Nami - Serwis Szlaków Turystycznych i sklep turystyczny

Niniejsza strona jest stroną archiwalną. Całość danych przeniesiono na nową stronę szlaków. Przygotowałem również mapę on-line ze szlakami i obiektami, która jest cały czas rozwijana - www.SzlakiTurystyczne.eu


Nawigacja
Artykuły » SZLAKI PIESZE » ZP-1092-niebieski, POŁCZYN ZDRÓJ PKS - CZAPLINEK PKS, 56,8 km "Szlak Szwajcarii Połczyńskiej"
ZP-1092-niebieski, POŁCZYN ZDRÓJ PKS - CZAPLINEK PKS, 56,8 km "Szlak Szwajcarii Połczyńskiej"

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW.  POWOLI POPRAWIAMY I UZUPEŁNIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS BĘDZIE NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZSD/ZSZ/ZDR-072

NUMER SZLAKU: wg. spisu PTTK ZP-1092-N

PRZEBIEG SZLAKU: POŁCZYN ZDRÓJ PKS - OGARTÓWKO - OGRODNO - ZDROJE - REZ. "DOLINA PIĘCIU JEZIOR" - LEŚN. KLUCZEWKO - NOWE KOPRZYWNO - LUBORADZA - PACHLINO - JEZ. DĘBNO - URADZ - CZARNE WIELKIE - JEZIORO KOMORZE - SIKORY - JEZ. DOŁGIE - KOŁOMĄT - CZAPLINEK PKS

NAZWA SZLAKU: SZLAK SZWAJCARII POŁCZYŃSKIEJ

NADLEŚNICTWA: CZAPLINEK, POŁCZYN ZDRÓJ

GMINY: POŁCZYN ZDRÓJ (powiat świdwiński), BARWICE (powiat szczecinecki), CZAPLINEK (powiat drawski)

NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, UTWARDZONA, LEŚNA, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI BETONOWE, BRUK, POLNE.

KOLOR: NIEBIESKI (malowane znaki i drogowskazy)

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY OCENIAMY NA 2004 ROK

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011

DŁUGOŚĆ: 59,60 km

WAŻNE UWAGI:

 1. Szlak ma charakter LINIOWY. 
 2. Szlak z wieloma węzłami z innymi szlakami turystycznymi co pozwala na pełną wariantowość naszych wędrówek.
 3. Długość szlaku umożliwia planowanie 2-3 dniowej wędrówki. Na trasie pola biwakowe (również dzikie) oraz spora ilość agroturystyk i kwater.
 4. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia są w wiekszości stare, a wielu miejscach wogóle ich brakuje. Dość trudno jest pokonać szlak bez mapy. Miejscami szlak odnowiony. 
 5. Szlak trudno przejezdny w okolicach jezior.

 Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometrarz całkowity oraz pomiędzy odcinkami.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Posiada jednak kilka trudniejszych fragmentów. Jest to dość długi szlak i warto przy planowaniu jego pokonania zaplanować noclegi. Infromacje można uzyskać choćby w Informacji Turystycznej na rynku w Połczynie Zdroju lub w Czaplinku. Szlak na sporej długości przebiega po terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Szwajcaria Połczyńska to nie tylko nazwa ale również i bardzo urozmaicony teren. Będziemy w okolicy przełomu rzeki Dębicy (rezerwat) i przetniemy trasy kajakowe. Atrakcją na szlaku jest również Rezerwat "Dolina Pięciu Jezior". Zapraszamy do spaceru, gdyż naprawdę warto, szczególnie gdyby został odnowiony na całej długości..

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Połczyn Zdrój PKS - Ogrodno, 5,10 km (5,10) - (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Poruszamy się ulicami miasta Połczyn Zdrój i drogą wyjazdową . Poczatek/koniec szlaku przy dworcu PKS w Połczynie. Tu rownież poczatek pozostałych szlaków pieszych - żółty "Połczyński", czarny "Przyrodniczy DPK" oraz przechodzi czerwony "Solny". Zapraszamy oczywiście do zwiedzenia miasta - a warto! Na całym odcinku nasz szlak zblokowany jest lub krzyżuje się z różnymi szlakami pieszymi i rowerowymi - szczególnie na terenie Połczyna Zdroju będzie wiele krzyżówek szlaków. Aby nie rozbijać się co chwila opisami skrzyżowań wymienię wszystkie szlaki połczyński:

 1. Pieszy żółty "Połczyński" (pętla miejska 15 km)
 2. Pieszy czerwony "Solny" (tranzytowy z Kołobrzegu do Czaplinka 158 km)
 3. Pieszy czarny "Przyrodniczy DPK" (liniowy z Połczyna do Lubieszewa 71 km)
 4. Rowerowy czerwony "Szwajcarii Połczyńskiej" (duża pętla 34 km)
 5. Rowerowy niebieski "Pradolina Dębicy" (duża pętla 21 km)
 6. Rowerowy zielony "Zwiniętych Torów (liniowy do Złocieńca 27 km)
 7. Rowerowy zielony GREENWAY "Naszyjnik Północy" (fragment)

Ruszamy z Placu Tysiącelcia - tutaj umiejscowiony jest pomnik poświęcony poległym w walkach złołnierzom. Przecinamy plac i dochodzimy do Wojska Polskiego. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i skręcamy w prawo. Od początku towarzyszą nam znaki szlaku pieszego w kolorze żółtym. Za szkołą skręcamy w lewo i po chwili ponownie w lewo w ulicę Grunwaldzką, przechodzącą w Kościuszki. Idziemy głównym deptakiem mijając urocze kamieniczki i zabytkowy kościół gotycki. Przy kościele jest rynek miejski a tam punkt informacji turystycznej z fachową obsługą, która na pewno pomoże przy przygotowaniu się do wędrówki turystycznej. Po dojściu do ulicy Zdrojowej skręcamy w lewo. Poruszamy się mijając po prawej uzdrowiskową dzielnicę z zabytkowymi obiektami i parkiem zdrojowym. Od tego miejsca do naszej trasy dołączają szlaki rowerowe; czerwony "Szwajcaria Połczyńska", niebieski "Pradolina Dębicy" i zielony "Greenway". Towarzyszą nam na sporej częsci naszego odcinka. Po dojściu do ronda skręcamy w prawu w ulicę Warszawską. Po chwili skręcamy w lewo w ulicę Strażacką zostawiając na główniej drodze oznaczenia żółtego szlaku pieszego "Połczyńskiego". Asfaltem, lekko pod górkę dochodzimy do Ogartówka. Tutaj niebieski szlak rowerowy odchodzi w lewo na Ogartowo. Możemy na chwilę zatrzymać się i zerknąć na opuszczony dworek z XIX wieku wraz z zaniedbanym parkiem, oraz dwa depy szypułkowe o obwodzie 400 metrów (obok biura PGR). My z pozostałymi szlakami rowerowymi idziemy do Ogrodna. Po prawej mijamy wzgórze na który mumiejscowiony jest stary cmentarz. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek drugi, Ogrodno - Zdroje, 7,20 km (2,10) - (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Poruszamy się cały czas (pod górkę) nową szosą asfaltową.

Mijamy Ogrodno i drogą asfaltową ruszamy do Zdrojów. W prawo odchodzi od naszego szlaku na kilka kilometrów czerwony szlak rowerowy "Szwajcaria Połczyńska" zaś dochodzi konny "Pojezierza Drawskiego".  Po prawej, na wzgórzu mijamy pomnikową lipę. Mijamy pojedyncze zagrody i transformator. Ciekawostka budowlana - szosa asfaltowa została wybudowany przez środek gospodarstwa, po jednej stronie jest dom a po drugiej stodoła. Za gospodarstwem wraz ze szlakim rowerowym skręcamy w lewo, zaś szlak konny odchodzi w miedzową drogę w prawo. Po chwili dojeżdżamy do przydrożnego krzyża i skręcamy w starą drogę z Popielewa co Czarnkowie w prawo. Na lewo widzimy zabudowania wsi - jest tam równiez gospodarstwo agroturystyczne. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Zdroje - jezioro Krąg, 10,40 km (3,20) - (1,1,1)

Odcinek z miejscowymi utrudnieniami na drogach polnych. Generalnie poruszamy się po drogach gminnych (polne i leśne). Na całej długości wspólny przebieg z niebieskim szlakiem rowerowym "Pradolina Dębnicy".

Schodzimy z asfaltu i kierujemy się na południe. Nasza droga jest trochę nierówna i błotnista, szczególnie po deszczach. Idziemy polami mijając trzy gospodarstwa i transformator. Na skraju lasu ponownie spotykamy się na chwilę z konnym szlakiem "Pojezierza Drawskiego". Wchodzimy do lasu, schodzimy w dół i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Tutaj na kilka metrów łączymy się z rowerowym szlakiem czerwonym "Szwajcaria Połczyńska". Po kilkudziesięciu metrach szlak konny i rowerowy odbijają w lewo a my schodzimy do "Doliny Pięciu Jezior". Pomiędzy jeziorami Krąg i Krzywe, groblą dochodzimy do drogi nr 163. Tutaj swój początek/koniec ma ścieżka dydaktyczna. Z ciekawostek - w dolinie swoje źródła ma rzeka Drawa. Możemy nawet rozpocząć spływ kajakowy do Czaplinka. Całość doliny to również rezerwat przyrody. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking.

Odcinek czwarty, jezioror Krąg - leśniczówka Kluczewko, 12,20 km (1,80) - (1,1,1)

Odcinek Bardzo łatwy - droga asfaltowa. Z uwagi na duży ruch samochodowy należy zwrócić szczególną uwage podczas pokonywania tego odcinka. Przy grobli dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy "Dolina Pięciu Jezior" który wraz z zielonym szlakiem rowerowym "Greenway" wspólnie przebiega na naszym odcinku.

Skręcamy w lewo i lewym poboczem maszerujemy wzdłuż brzegów jezior. Po drodze mijamy parking, dochodzimy do przystanku PKS i leśniczówki Kluczewko. Szlak niebieski idzie dalej drogą wojeówódzką a my skręcamy w lewo. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek piąty leśniczówka Kluczewko - węzeł szlaków, 21,50 km (9,30) - (1,2,1)

Odcinek dość długi ale bardzo łatwy. Na całym odcinku dobra droga utwardzona (pożarowa, betonowa trelinka). Problemem jest spora ilość podjazdów dla rowerów. Na cały m odcinku współny przebieg z zielonym szlakiem rowerowym "Greenway" oraz inne węzły szlaków.

Skręcamy w lewo z wojewódzkiej drogi nr 163. Od tego miejsca przez kilka kilometrów nasz szlak przebiega wspólnie z pieszym szlakiem czerwonym "Solnym" oraz czerwonym rowerowym "Szwajcarii Połczyńskiej". Po lewej niewielkie wzniesienie z miejscem odpoczynku a i pewnie można spokojnie pobiwakować. Tutaj również umiejscowiony jest parking. Ruszamy pod górę - czeka nas kilkudziesięciometrowe podejście bardzo dobrą dorgą leśną (pożarową). Po osiągnięciu szczytu odbija od na s w lewo szlak rowerowy w lewo, a kilometr dalej pieszy w prawo. Po drodze mijamy największe wzniesienie na szlaku - ponad 222 metry. Teraz już czasami podchodząc a w większości schodząc w dół dochodzimy do węzła szlaku z rowerowym żółtym "Górna Dębnica". Tutaj również skręcają w lewo odchodzi rowerowy szlak zielony "Greenway". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek szósty, węzeł szlaków - Nowe Koprzywno, 25,00 km (3,50) - (1,1,1)

Odcinek z dobrymi drogami. Bardzo mało utrudnień. Ruszamy dalej na wprost, przecinając asfaltową szosę. Poruszamy się brukiem. Nastepnie za kamiennym mostkiem mamy przed sobą drogę dojazdową do leśniczówki Misiołki. Tutaj też wiata i chwilka odpoczynku. My skręcamy w lewo i droga z aleją drzew dochodzimy do Nowego Koprzywna. Tutaj znajdziemy wiatkę oraz przystanek PKS oraz pozostałości cmentarza. We wsi spotykamy się ponownie z rowerowym szlakiem "Greenway" i konnym "Pojezierza Drawskiego". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic.

Odcinek siódmy Nowe Koprzywno - Luboradza, 30,00 km (5,00) - (1,2,2)

Odcinek z miejcowymi utrudnieniami szczególnie dla rowerzystów. Poruszamy się drogą asfaltową i drogami leśnymi o różnej szerokości, miejscami mogą być rozjeżdżone.

 Ruszamy dalej asfaltem w kierunku Barwic - uwaga droga jest kręta, poruszamy się poboczem, lewą stroną drogi !.. Na skraju lasy w lewo odchodzi od nas szlak konny. Po około 1 kilometrze, przed mostem nad rzeką Dębnica skręcamy w lewo - szlak rowerowy idzie dalej asfaltem. Wchodzimy w drogę leśną. Przez kilkaset metrów poruszamy się zarośniętą drogą leśną. Dochodzimy do dość dobrej drogi i skręcamy w prawo. Po prawej stronie okrążamy Zielnogórę 131 m. Poruszamy się łukiem w lewo. Mijamy trzy pomnikowe przydrożne dęby (Adam, Ewa i Kain) o obwodach 520, 650 i 400 centymetrów. Przy czteropiennym dębie skręcamy w drogę asfaltową w prawo. Teraz to juz dobra trasa do samego Luboradza. Po przejściu nad rzeką Dębnica, skręcamy w lewo, wchodząc do Luboradza. Z prawej mijamy położony nad niewielkim jeziorem ośrodek zakładów jedwabniczych w Łodzi obejmujący teren dawnego zespołu dworcowo-parkowego. Na uwagę zasługuje modernistyczny dwór z początku XX wieku, w którym rosną m.in. jodły jednobarwne, dęby szypułkowe i czerwone oraz żywotniki. Przy wschodnim ogrodzeniu parku okazały dąb szypułkowy o obwodzie 460 centymetrów. Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking - z wyjatkiem krótkiego odcinka wskazanego w opisie, ktory troszkę utrudnia nam wędrowanie a szczególnie jazdę.

Odcinek ósmy, Luboradza - jezioro Dębno, 34,50 km (4,50) - (1,2,2)

Odcinek dość łatwy. Szlak przebiega po drodze asfaltowej, utwardzonej i polnej. MIejscowe utrudnienia na drodze polnej i leśnej.

 Wychodzimy z Luboradza drogą asfaltową w kierunku południowym. Idąc za znakami skręcamy w prawo w dróżkę i dochodzimy do jeziora Koprzywno. Tutaj miejsce odpoczynku. Skręcamy w lewo i zarastającą drogą dochodzimy z powrotem do asfaltu, mijając po lewej stronie boisko. W Parchlinie warto na chwilę się zatrzymać i zerknąć na modernistyczny dworek z XIX wieku wraz z przypalacowym parkiem z starodrzewem; dęby, graby, kasztanowce, klony i lipy. Umiejscowiona jest również barokowa kaplica dworska, a w niej krypta z trumnami byłych właścicieli wsi Glasenappów. Znajdziemy również pomnikowy głaz narzutowy w okolicach boiska przy drodze. Wracamy na nasz szlak. Na asfalcie skręcamy w prawo. Tutaj również węzeł szlaków i wspólny chwilowy przebieg na drodze asfaltowej z szlakami rowerowymi żółty "Górna Dębnica" i zielonym "Greenway". Po około 650 metrach, przy rozłożystym , pomnikowym dębie skręcamy w lewo. Przed nami droga polna kierująca nas na południe. Po przejściu niewielkiego strumienia idziemy łukiem w lewo i wchodzimy w las. Po prawej mijamy rzeke Dębnicę. Na skrzyżowaniu leśnym dochodzi do nas na chwilę szlak konny "Pojezierza Drawskiego", któy po chwili odchodzi w drogę w lewo. Mijamy ruiny młyna wodnego oraz gospodarstwo po lewej i dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w pra wo aby po chwili dojść do skrzyżowania dróg przy jeziorze Dębno. Tutaj miejsce odpoczynku jak i mała plaża - fajne miejsce na odpoczynek lub nawet biwak. Na skrzyżowaniu węzeł szlaków - nasz szlak przecina żółty szlak rowerowy "Górna Dębnica". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking z małymi utrudnieniami wskazanymi w opisie.

Odcinek dziewiąty, jezioro Dębno - Uradz, 40,20  km (5,70) - (1,2,2)

Odcinek typowo leśny, droga leśna z miejscowymi utrudnieniami.

Po odpoczynku ruszamy lewą strona jeziora drogą leśną obchodzącą całe jezioro, na południowym krańcu jeziora, obchodzimy podmokłe tereny. Po obejściu południowego krańca jeziora skręcamy za znakami w lewo i polami oraz lasem dochodzimy do wsi Uradz. We wsi odnajdziemy eklektyczny dworek, park krajobrazowy i kilka drzew pomnikowych. Na całej długości odcinka szlak dostępny dla rowerów i miłośników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami.

Odcinek dziesiąty, Uradz - węzeł szlaków, 42,90 km (2,70) - (1,2,2)

Odcinek dość łatwy. Przebiega głównie drogami polnymi i leśnymi, miejscami piaszczystymi i brukiem.

Ruszamy drogą na południe. Po prawej stronie wzduż rzeki Dębnicy rozciaga się rezerwat przyrody "Przełom rzeki Dębnicy". Na odcinku około 800 metrów poruszamy się drogą polną. Po dojściu do skraju lasu, skręcamy w lewo i skrajem lasu. Następnie wchodzimy w las, przechodzimy przez rzekę Dębnica i lasem docieramy do szosy asfaltowej. Tutaj węzeł szlaku z rowerowym żółtym "Górna Dębnica". Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami na drodze.

Odcinek jedenasty Węzeł szlaków - Czarne Wielkie, 45,80 km (2,90) - (1,2,2)

Odcinek idący po drogach polnych i leśnych. Miejscowe utrudnienia na drogach.

Skręcamy w prawo i poruszamy się asfalem kilkadziesiąt metrów. Na skrzyżowaniu z droga polną skręcamy w lewo i idziemy na południe w stronę widocznego lasu. Po dojściu do lasu przechodzimy rzeką a na skrzyżowaniu kierujemy się na lewo skosow kierunku południowym. Droga leśną dochodzimy do jeziora Kołbackiego. Skręcamy w prawo  a po chwili w lewo, aby przesmykiem przejść pomiędzy dwoma jeziorami. Na prawdobrze przygotowane miejsce odpoczynku z wiatą, parkingiem i miejscem ogniskowym, dobrze nadające się również do biwakowania. Wchodzimy w bruk i dochodzimy do wsi Czarne Wielkie. We wsi umiejscowione są dwa zabytkowe cmenatrze ewangwelickie z XIX wieku, kościół z 1911 roku, otoczony okazałymi  lipami. Ponownie węzeł ze szlakiem rowerowym żółtym "Górna Dębnica". Odcinek na całej długości dostępny dla rowerzystów i miłosników nordic walking. 

Odcinek dwunasty, Czarne Wielkie - węzeł szlaków, 47,70 km (1,90) - 1,2,2

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami na drodze.

Po odpoczynku w Czarnym Wielkim dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w drogę polną - lewo skos. Mijamy zabudowania gospodarstwa i wjeżdżamy w las. Dość dobrą drogą dojeżdząm do szosy asfaltowej. Po lewej parking i miejsce odpoczynku. Na skrzyżowaniu z szosą węzeł ze szlakami rowerowymi; czerwonym "Kraina Zaklętego Trójkąta" i zielonym "Greenway". Odcinek dostępny dla rowerzystó i miłosników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami na drodze.

Odcinek trzynasty, węzeł szlaków - jez. Komorze, 50,70 km (3,00) - 1,2,2

Odcinek z miejscowymi utrudnieniami, przebiega drogami lesnymi i polnymi.

Przecinamy szosę. Po prawej mijamy budynki o dobra drogę miejscami piaszczystą ruszamy w kierunku południowo-wschodnim. Poruszamy się skrajem lasu. Po wjechaniu do lasu skręcamy w prawo i drogą leśną dochodzimy do jeziora Komorze. Skręcamy w prawo i mając po prawej jezioro Komorze dochodzimy do ładnej plaży. Tutaj również miejsce odpoczynku i jeśli ktoś zapragnie biwakowania. Nad plażą ładny punkt widokowy na jeazioro a nieopodal pozostałości po cmentarzu. Na Wyspie Wydrzej, znajdziemy dawne grodzisko. Ciekawostka - jezioro Komorze jest źródłem rzeki Pilawy. Odcinek dostepny dla rowerzystów i miłośników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami na drodze.

Odcinek czternasty jezioro Komorze - Sikory skrzyżowanie, 52,70 km (2,00) - 1,1,1

Odcinek łatwy, poruszamy się drogą asfaltową.

Wychodzimy droga dojazdową do plaży na asfalt i skręcamy w lewo. Dochodzimy do centrum wsi. Tutaj węzeł ze szlakami; rowerowym czerwonym "Zaklętego Trójkąta" i pieszym zielonym "Wzniesień Moreny Czołowej". We wsi możemy zwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku oraz trzy cmentarze ewangelickie z XIX wieku. Odcinek dostępny dla rowerzystów  i miłośników nordic walking.

Odcinek piętnasty, Sikory - jezioro Dołgie, 56,40 km (3,70) - 1,3,2

Odcinek przebiega drogami polnymi i leśnymi. Miejscami drogi błotniste zaś droga polno mocno wyboista i zarastająca - po deszczach błotnista.

Na skrzyżowaniu w Sikorach skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu  metrach skręcamy w prawo skos w drogę polną. Na rozwidleniu przed samotną zagrodą skręcamy w prawo, mijamy kolejne gospodarstwo i osiągamy północny skraj śródleśnego jeziora Dołgie Wielkie. Obchodzimy je stroną wschodnią. Po drodze mijamy po lewej grodzisko z okresu VII-IX wieku. W pewnym momencie szlak odbija w lewo i dochodzimy do skrzyżowania z droga pożarowa brukowaną - z przydrożnym krzyżem. Tutaj skręcamy w prawo i drogą polną idziemy w kierunku południowo-wschodnim. na skrzyżowaniu (południowy kraniec jeziora), możemy skręcić na chwilkę w prawo i odpocząć nad brzegiem jeziora (fajne miejsce). Odcinek dostepny dla rowerzystów i nordic walking z miejscowymi  utrudnieniami na drodze. 

Odcinek szesnasty, jezioro Dołgie - Czaplinek, 59,60 km (3,20) - 1,2,2

Przebiega głównie drogami lesnymi i dość nierównymi i zarastającymi drogami polnymi. Miejscowe utrudnienia dla rowerzystów.

Wchodzimy na wprost w drogę polną - jest ona nierówna i zarastająca - trudności dla rowerzystów. Poruszamy się w kierunku południowo wschodnim. Docieramy do opuszczonego gospodarstwa i wchodzimy w dobrą drogę leśną przy drodze z pły betonowych. Ruszamy dalej docierając nad jezioro Natlino. roga leśną i później polną docieramy do drogi krajowej nr 20 - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem duży ruch samochodowy. Tutaj skręcamy w prawo i poruszając się szosą docieramy do przystanku PKS w Czaplinku mijając co chwila kolejne węzły ze szlakami rowerowymi i pieszymi. Jednak przed wyjazdem z Czaplinka, obowiązkowo musimy zwiedzić miasteczko z wieloma atrakcjami turystycznymi, zabytkami i dobrą bazą noclegowo-gastronomiczną. Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking. Czaplinek to również wielki węzeł szlaków turystyczny zarówno liniowych jak i w formie pętli, które umożliwią nam zwiedzenie okolicy jak i całej gminy - planowany pobyt między 3-7 dni.

 1. Pieszy niebieski "Szwajcaria Połczyńska" (Połczyn-Czaplinek, 57,10 km)
 2. Pieszy czerwony "Solny" (Kołobrzeg - Czaplinek, 158 km)
 3. Pieszy zielony "Wzniesieniami Moreny Czołowej" (Złocieniec- Żydowo, 158 km)
 4. Rowerowy zielony "Greenway - Naszyjnik Północy"
 5. Rowerowy czerwony "Kraina Zaklętego Trójkąta (okkrężny, 45 km)
 6. Rowerowy niebieski "Dolina Pięciu Jezior" (okrężny, 48 km)
 7. Rowerowy zielony "Szlak Dobrzycy" (okrężny, 45 km)
 8. Rowerowy czarny "Lobeliowe Jeziora" (okrężny, 33 km)

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy jako złe i niedostateczne. Szlak wymaga pilnej renowacji a turyści w wielu miejscach nie poradzą sobie bez mapy.
 • Generalnie szlak można pokonać zarówno rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

 1. Długość szlaku 57,10 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie 743 metrów (50% trasy)
 3. Łączna ilość zejść na trasie 780 metrów (50% trasy)
 4. Wysokość względna minimalna 86 metrów
 5. Wysokość względna maksymalna 218 metrówMapa dedykowana przez nas do pokonywania szlaku


Wydawnictwo - EKO-MAP Świdwin www.ekomap.plPrzy opracowaniu szlaku korzystaliśmy również z informacji ze strony "Historia Świdwina" - www.swidwin.prv.pl

Komentarze

Poleć ten artykuł

Podziel się z innymi: Facebook Google Reddit Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
BIBLIOGRAFIA I ŹRÓDŁA

Przygotowując opisy szlaków, schematy oraz artykuły oparliśmy się na następujących materiałach i źródłach:

 1. Wolna Encyklopedia "WIKIPEDIA" na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 2. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative CommonsUznanie autorstwa na tych samych warunkach 2.0 (CC-BY-SA 2.0). Szczegóły.
 3. Wolna Wikimapa Świata "OpenStreetMap" na podstawie licencji Open Data Commons Open Database License: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 4. Darmowa Mapa Polski dla GPS GARMIN - UMP-pcPl - www.ump.waw.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
 5. Opracowania informacyjne i promocyjne oraz strony internetowe gmin Województwa Zachodniopomorskiego
 6. Mapy wydawnictwa turystycznego "Plan" - "Wyspa Wolin", "Pobrzeże Bałtyku" oraz inne mapy rejonu Pomorza Zachodniego i Środkowego
 7. Mapy wydawnictwa "Expressmap" Polska - "Okolice Szczecina", "Okolice Kołobrzegu" w skali 1:50 000
 8. Mapy wydawnictwa "EKOMAP" w Świdwinie - www.ekomap.pl
 9. Strona Pani Beaty Zbonikowskiej "Architektura Pomorza - www.westernpomerania.com.pl/
 10. Opracowania własne, ślady GPS, zdjęcia, inwentaryzacja szlaków i miejscowości.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie, opracowanie itp.. a nie wyrażasz zgody na jego publikację, lub chcesz umieścić ją w stopce redakcyjnej lub w konkretnym artykule, poinformuj nas niezwłocznie poprzez zakładkę - kontakt.
O ADMINISTRATORZE SERWISU
Table 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml' doesn't existTable 'wiking_szlaki.fusion_sitemapxml_customlinks' doesn't exist