ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZLAKÓW, NA KTÓRĄ PRZENOSIMY NASZE DANE. POPRAWIONE OPISY, NOWE INFORMACJE, NOWE SZLAKI. NOWA STRONA SZLAKU - https://www.wedrujznami.pl/P-C-ZSZ-002
NUMER SZLAKU W SERWISIE: P-C-ZSZ-002
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1096-C
PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECINEK – JEZIORO LEŚNE – CZARNOBÓR – RACIBORKI - JEZIORO TRZESIECKO - SZCZECINEK
NAZWA SZLAKU: „OKRĘŻNY WOKÓŁ SZCZECINKA”
GMINY: SZCZECINEK
POWIAT: SZCZECINEK
NADLEŚNICTWO: SZCZECINEK
NAWIERZCHNIE: DROGI, ŚCIEŻKI LEŚNE, DROGI POLNE, DROGI ASFALTOWE.
KOLOR: CZERWONY (malowane znaki i drogowskazy)
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
DŁUGOŚĆ: 18,0 km (według pomiaru GPS)
WAŻNE UWAGI:
- Szlak ma charakter pętli.
- Szlak po drodze przecina się z szlakiem pieszym zielonym „Wzniesień Moreny Czołowej” oraz szlakiem żółtym .
- W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo słabe w obu kierunkach.
- Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Spędzając czas w Szczecinku zauważymy moc szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Nasz szlak ma charakter okrężny, pieszo-rowerowy. Prowadzi przez miasto i może być wykorzystany do zwiedzania najważniejszych zabytków Szczecinka. Jest to też najkrótsza trasa dojściowa nad Jezioro Leśne. Poza miastem szlak wiedzie lesistymi terenami Pojezierza Szczecineckiego. Przemierza po terenie pagórkowatym i widokowym obszarze pomiędzy jeziorami Trzesiecko i Leśnym. Atrakcją jest również Czarnoborski Las. Polecamy wycieczkę szlakiem jak i dłuższy pobyt w Szczecinku który posiada rozbudowaną i urozmaiconą cenowo bazę noclegowo-turystyczną i moc atrakcji turystycznych.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Szczecinek (zamek) – Szczecinek (cmentarz komunalny – nowy) – 3,2 km (1,1,1)
Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, chodniki, ścieżki rowerowe.
Początek szlaku znajduje się przy zamku Książąt Pomorskich nad Jeziorem Trzesiecko. Wybudowany został w I połowie XIVw.. Początkowo szlak prowadzi razem z szlakiem pieszym zielonym „Wzniesień Moreny Czołowej”. Od zamku przechodzi przez Plac Sowińskiego, przecina ulicę Ordona i ulicą Zamkową doprowadza do Placu Wolności, gdzie znajduje się ratusz z XIXw.. Obecnie w ratuszu znajduje się Urząd Miasta. Dalej prowadzi ulicą 1-go Maja do Jana Pawła II i dalej w kierunku północnym mijając Zespół Szkół z lewej strony. Na rozwidleniu ulic szlak odbija w prawo skos w kierunku dworca autobusowego. Za dworcem PKS skręca w prawo w ulicę Narutowicza. Podąża nią aż do ronda, gdzie skręca w lewo w ulicę Słupską. Z prawej strony mija cmentarz. Po przejściu przez tory kolejowe (Szczecinek-Białogard) szlak kieruje dalej drogą prosto i po 450m skręca w prawo w drogę z polbruku. Idąc nią po 200m. dochodzi do bramy nowego cmentarza komunalnego w Szczecinku. Tu należy zachować ostrożność, ponieważ cmentarz powstał na drodze, przez którą prowadził szlak. Przed bramą należy skręcić w lewo i iść wzdłuż płotu omijając cmentarz. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek drugi, Szczecinek (cmentarz komunalny – nowy) – Czarnobór – 4,0 km (2,3,3)
Odcinek trudny, droga gruntowa – polna, asfaltowa.
Od cmentarza szlak prowadzi zarośniętą drogą gruntową. Po niecałych 800 metrach szlak dochodzi do torów kolejowych (Szczecinek – Bały Bór). Od przejścia przez tory znaki prowadzą dalej drogą polną przez 500m., a następnie szlak odbija w lewo w zarośniętą, ciężką do przejścia ścieżka. Dalej drogą dochodzi do kolejnych torów kolejowych (Szczecinek – Chojnice). Przecina je i prowadzi dalej w kierunku południowym. Po minięciu zabudowy z prawej strony rozpoczyna się droga asfaltowa. Z prawej strony mija Jezioro Leśne i dochodzi do miejscowości Czarnobór. Na skrzyżowaniu głównych dróg szlak skręca w prawo. Tu z lewej strony dołącza szlak pieszy zielony „Wzniesień Moreny Czołowej”. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, z miejscowym krótkim utrudnieniem dla rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek trzeci, Czarnobór – Szczecinek (ulica Pilska) – 5,5 km (2,2,2)
Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa, utwardzona.
Od skrzyżowania w wsi Czarnobór szlak prowadzi drogą asfaltową przez 800m.. Na zakręcie drogi schodzi z szosy w prawo i idzie razem z „szlakiem Testamentu Papieskiego”. Od tego miejsca szlak kieruje drogą leśną. Po przecięciu strumienia skręca w lewo w mało widoczną ścieżkę. Szlak zielony pieszy skręca również w lewo, ale w następną drogę. Mijając tereny leśne, podmokłe dochodzi do drogi asfaltowej. Na skrzyżowaniu z nią po lewej stronie znajduje kapliczka. Szlak skręca w prawo, a następnie w pierwszą drogę gruntową w lewo. Kieruje lasem w kierunku południowym. Po 1km szlak wychodzi z lasu. Mijając z prawej strony zabudowania droga zmienia się na utwardzoną. Na wysokości gospodarstwa agroturystycznego, które znajduje się po lewej stronie drogi szlak skręca w prawo w drogę gruntową. Po 600m. dociera do drogi krajowej 11 (łączącej Szczecinek z Piłą). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
Odcinek czwarty, Szczecinek (ulica Pilska) – Szczecinek (zamek) – 5,3 km (1,1,1)
Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa, gruntowa-polna, alejki.
Po przecięciu drogi krajowej szlak skręca od razu w prawo. Drogą gruntową dochodzi do ulicy Fabrycznej. Prowadzi nią na zachód do torów kolejowych, następnie prowadzi wzdłuż nich przez 250m. i skręca w lewo przecinając je. Szlak kieruje dalej w kierunki zachodnim. (Uwaga brak oznakowania). Mijając z prawej strony Kozią Górę (158m.n.p.m.) z lewej strony dochodzi ponownie szlak pieszy zielony „Wzniesień Moreny Czołowej” i idzie z nim aż do końca przebiegu szlaku. Przed drogą krajową 20 szlak skręca w prawo. Na wysokości wiaduktu kolejowego nad szosą dochodzi do niej i kieruje się wraz z nią do centrum miasta (ulicą Szczecińską). Przed basenem szlak skręca w lewo w kierunku jeziora. Z lewej strony dochodzi szlak pieszy żółty. Dalej szlak wiedzie alejkami wzdłuż brzegu jeziora mijając z prawej strony Ośrodek Sportu i Rekreacji i dochodzi z powrotem do zamku Książąt Pomorskich. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany bardzo słabo.
- Jakość oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy niedostatecznie – konieczność odnowienia.
- Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA –1 SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2 SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień 2 – średni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
- Długość szlaku 17,9 km
- Łączna wysokość podejść na trasie około 156 metrów
- Łączna ilość zejść na trasie około 154 metrów
- Wysokość względna minimalna około 132 metry
- Wysokość względna maksymalna około 145 metrów
- Wysokość względna średnia około 167 metrów
|