OGÓLNIE - KONCEPCJA - PROJEKT - UZGODNIENIA - OZNAKOWANIE - INFRASTRUKTURA - INFORMACJA - CENNIK - DOTYCHCZASOWE REALIZACJE - KADRA
Oferta Wikinga-Szczecin dotycząca znakowania szlaków turystycznych
SZLAKI TURYSTYCZNE TO NASZA PASJA i MISJA
A UŚMIECH TURYSTY JEST BEZCENNY
Turystyka, staję się coraz bardziej rozwijającą się gospodarką, dość mocno wpływając nie tylko na rozwój, ale również na budżety gmin i powiatów. To również rozwój mieszkanców gmin prowadzących sklepy, motele czy gospodarstwa agroturystyczne, szczególnie na terenach wiejskich. Stawiając na turystyczny rozwój gmin, pragniemy promować ich walory antropogeniczne i przyrodnicze oraz zachęcić turystów do aktywnego wypoczynku w swoim regionie. Wytyczanie szlaków sprzyja tym działaniom, przy odpowiednim zagospodarowaniu.
Szlak turystyczny, to nie tylko oznaczenie go w terenie, lecz wiele działań - "Od koncepcji - do wyznakowania". Przy ustaleniu przebiegu szlaków, powinniśmy kierować się następującymi kryteriami
- Atrakcyjność krajobrazowa, przyrodnicza i turystyczna miejsc udostępnianych na szlaku
- Jakość środowiska
- Dostępność komunikacyjna, zarówno do początków i konca szlaku jak i punktów pośrednich (ważne przy długich szlakach - daje możliwość pokonywania szlaku w częściach)
- Powiązanie nowego szlaku z istniejącą infrastrukturą szlaków turystycznych w terenie. Warto połączyć nasz szlak w kilku miejscach z istniejącymi bezpośrednio, czy też pośrednio poprzez sieć szlaków łącznikowych.
- Możliwość stworzenia ze szlaku lokalnego (regionalnego) produktu turystycznego nie tylko dobrze oznaczonego. lPowinna towarzyszyć mu mała struktura wypoczynkowa typu miejsca odpoczynku, wiaty, miejsca ogniskowe oraz edukacyjna - mapy, tablice edukacyjne, przewodniki, mapy i foldery
- Możliwość noclegu na szlaku - pola biwakowe, agroturystyka, schroniska, hotele, campingi. Ważne jest by długich szlakach lub też przy dużej sieci szlaków umożliwić wędrującym odpoczynek, a tym samym zatrzymać w naszym regionie. Przebiegi szlaków powinny umożliwiać bezpośredni dojazd do bazy noclegowej lub pośredni ze szlaku poprzez tzw. łączniki.
Powyższe działania mogą sprawić, że nowy szlak zostanie "przyjęty" przez turystów. Kryteria te możemy również stosować do istniejących szlaków turystycznych, zmieniając ich przebiegi, a nawet jeśli ich nie spełniają po prostu zlikwidować, co jest ostatecznością. Do wszystkich działań potrzebne są terenowe audyty, prowadzone przez specjalistów, którzy mogą ocenić potrzebę istnienia szlaku w tym systemie. Uporządkowany przebieg szlaków, pozwala na ich efektywne wykorzystanie w rozwoju turystyki.
Aby turystyka aktywna, szlaki i infrastruktura towarzysząca była efektywnie zarządzana a tym samym przyczyniała się do rozwojutej dziedziny gospodarki w samorządach, należy solidnie podejść do problemu szlaków. Od 2008 roku, Wiking Szczecin stara się inwentaryzować istniejące zasoby turystyczne, tworząc internetową informację szlakową. Pracujemy również w terenie, odświeżając lub tworząc nowe przebiegi szlaków turystycznych. Pozwala to na likwidację chaosu, oraz jakże ważnego integrowania sieci szlaków i ich rozwoju.
Czy turystykę możemy utożsamiać ze szlakami ? Myślę, że powinniśmy. Zatrzymanie turysty w miejscowościach o typowych walorach wypoczynkowych (góry, morze), nie jest trudne. Jednak coraz chętniej sięgają oni po aktywny wypoczynek. I tutaj jest szansa na gminy z mniejszymi zasobami wypoczynkowymi, a świetnymi turystycznymi lub przyrodniczymi. Udostępnienie szlaków do wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, tras nordic walking (można je oprzeć o szlaki turystyczne) rozbudowanych o całą infrastrukturę towarzyszącą, potrafi ściągnąć aktywnych turystów do naszej miejscowości. Im więcej walorów - tym więcej turystów. Musimy jednak stworzyć warunki do wielodniowego, a nie tranzytowego pobytu w swoim regionie.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty znakowania, monitoringu, odświeżenia, projektowania i promocji szlaków. Wykonujemy również prace wydawnicze: przewodniki, informatory, mapy. Zrealizujemy pomysł prawie każdego zlaku na terenie kraju. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Dane teleadresowe realizatorów. Centrum Edukacji i Turystyki "WIKING", ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 18/9, 70-303 Szczecin, NIP 852-138-11-09
Kontakt: Robert Filipski - koordynator prac, mobile 501036860, home +48914881586, Gadu Gadu 2070164, skype: hakacik, e-mail biuro@szlaki-zachodniopomorskie.pl
Autor - Robert Filipski. Wszelkie prawa zastrzeżone.
|