ZAPRASZAMY NA NOW膭 STRON臉 SZLAKÓW. POWOLI POPRAWIAMY I UZUPE艁NIAMY OPISY, UMIESZCZAMY NOWE INFORMACJE I SZLAKI. NOWY OPIS NA https://www.wedrujznami.pl/P-N-ZS/ZGL/ZST-045
- NUMER ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH: P-N-ZS/ZGL/ZST-045
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1058-n
- PRZEBIEG SZLAKU: SZCZECIN ZA艁OM PKP, KLINISKA WIELKIE, PUCKO, STRUMIANY, SOWNO, CISEWO, GRZ臉DZICE-MAJ膭TEK, GRZ臉DZICE, STARGARD SZCZECI艃SKI PKP
- NAZWA SZLAKU: ANNY JAGIELLONKI
- GMINY: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECI艃SKI
- POWIAT: SZCZECIN, GOLENIÓW, STARGARD SZCZECI艃SKI
- NADLE艢NICTWA: LASY MIEJSKIE SZCZECINA, KLINISKA
- NAWIERZCHNIE: DROGA ASFALTOWA, BRUK, POLNA, UTWARDZONA, LE艢NA, 艢CIE呕KI LE艢NE.
- KOLOR: NIEBIESKI
- ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: NIEZNANY oceniamy na 2007/2008
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
- D艁UGO艢膯: 35,3 km
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak Anny Jagiellonki, jest szlakiem 艂膮cz膮cym Szczecin z Stargardem Szczeci艅skim. Prowadzi borami sosnowymi Puszczy Goleniowskiej. Po drodze, kilkukrotnie zbli偶a si臋 do rzeki Iny - szlaku kajakowego oznakowanego na terenie gminy Goleniów, lecz cz臋sto wykorzystywanego od Sowna lub Stargardu Szczeci艅skiego. Idealny dla osób chc膮cych, pow臋drowac pieszo lub rowerowe w zdrowym i czystym powietrzu.
CHARAKTERYSTYKA ODCINKÓW:
1. Odcinek pierwszy Szczecin Za艂om PKP - Kliniska PKP, 7,30 km.
艁atwy bez utrudnie艅 biegn膮cy lasem sosnowym, i w terenie zabudowanym - przechodzi przez Za艂om i Osiedle Kasztanowe. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
2. Odcinek drugi Kliniska PKP - O艣rodek Edukacji Le艣nej Kliniska, 1,40 km.
艁atwy, bez utrudnie艅 biegn膮cy lasem sosnowym, zdarzaj膮 si臋 drogi piaszczyste. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
3. Odcinek trzeci O艣rodek Edukacji Le艣nej Kliniska - Strumiany PKS 7,00 km.
艁atwy, bez utrudnie艅 biegn膮cy lasem sosnowym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
4. Odcinek czwarty Strumany PKS - Sowno, 3,00 km.
艁atwy, bez utrudnie艅 biegn膮cy lasem sosnowym i mieszanym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste i szuter. Odcinek dot臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. UWAGA - nieoznakowane przej艣cie przez drog臋 nr 142 (1,2 km od Strumian).
5. Odcinek pi膮ty Sowno - K臋pa Bukowa k. Cisewa, 6,20 km.
艁atwy, bez utrudnie艅, biegn膮cy lasem sosnowym i mieszanym. Szeroka droga asfaltowa i utwardzona. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Odcinek ko艅czy si臋 na w臋藕le szlaków (zielony).
6. Odcinek szósty K臋pa Bukowa k. Cisewa - Grz臋dzice ko艣ció艂, 4,8 km.
Szlak 艂atwy, bez utrudnie艅, biegn膮cy lasami i drogiami utwardzonymi oraz asfaltowymi (bruk). Odcinek ko艅czy si臋 przy ko艣ciele, gdzie znajduje si臋 pocz膮tek szlaku czarnego do stacji PKP w Grz臋dzicach. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
7. Odcinek siódmy Grz臋dzice ko艣ció艂 - Stargard Szcz. PKP, 5,90 km.Szlak 艂atwy, bez utrudnie艅. Idzie drogami polnymi utwardzonymi (aleje owocowe), brukiem i ulicami asfaltowymi miasta Stargard Szczeci艅ski. Odcinek dost臋pny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking. Szlak ko艅czy si臋 przed dworcem PKP.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
- Szlak okre艣lony jako 艂atwy, bez utrudnie艅.
- Szlak mo偶na pokona膰 za pieszo i rowerem (w tym przypadku nale偶y pami臋ta膰 o pierwsze艅stwie turystów pieszych).
- Szlak mo偶e by膰 wykorzystany jako trasa nordic walking.
SKALA TRUDNO艢膯I PIESZA – 1 (po deszczach miejscami lekko podmok艂a) SKALA TRUDNO艢CI ROWER – 1 (po deszczach miejscami lekko podmok艂a) SKALA TRUDNO艢CI NORDIC WALKING - 1 (po deszczach miejscami lekko podmok艂a) 1 – 艂atwy bez utrudnie艅 2 – 艣redni z miejscowymi utrudnieniami 3 – o utrudnionym przej艣ciu/przeje藕dzie
PROFIL TERENOWY: Szczecin Za艂om PKP --> Stargard Szcz. PKP
OPIS SZLAKU
Szlak rozpoczyna si臋 na przystanku PKP w dzielnicy Szczecina – Za艂omiu. Ruszamy wspólnie czerwonym pieszym Szlakiem Rekowskim, drog膮 wzd艂u偶 torów. Dochodzimy do asfaltu (przystanek MZK 77) i skrecamy w prawo. Ulic膮 Kablow膮, idziemy chodnikiem a偶 do konca terenu szko艂y. Za boiskiem, skr臋camy w prawo i za znakami szlaku, w臋drujemy w lesie sosnowym a偶 do drogi asfaltowej. Na chwile wchodzimy w ni膮, skrecaj膮c w prawo. Po oko艂o 200 metrach, schodzim z asfaltu w lewo i lasem dochodzimy do Za艂omia. Przechodzimy na drug膮 stron臋 ulicy i mijamy po prawej stronie ko艣ció艂. Skr臋camy w prawo i poruszamy si臋 ulicami; Rzemieslnicza, skr臋t w prawo Chabrowa. Po doj艣ciu do asfaltu (ul. Lubczy艅ska), skr臋camy w lewo i po oko艂o 200 metrach w prawo. W臋drujemy drog膮 utwardzon膮 i asfaltem. Wchodzimy na Osiedle Kasztanowe, mijaj膮c boisko, nast臋pnie sklep po lewej stronie. Po wyj艣ciu z osiedla, szlak prowadzi szerok膮 drog膮, a偶 do torów kolejowych. Przed nimi skr臋camy w lewo i w臋drujemy wzd艂u偶 a偶 do samych Klinisk Wielkich. Mijamy stacj臋 kolejow膮 (pocz膮tek/koniec zielonego szlaku pieszego Kliniska-Goleniów) i po doj艣ciu do asfaltu (ul. Piastowska), skr臋camy w prawo. Dochodzimy do drogi S3 i przechodzimy na drug膮 stron臋, zachowuj膮c 艣rodki ostrozno艣ci. Dalej w臋drujemy asfaltem wspólnie z pieszym szlakiem zielonym do Goleniowa. Po oko艂o 500 metrach skr臋camy w prawo droga le艣n膮, potem asfaltem dochodzimy do Nadle艣nictwa Kliniska, w którym znajduje si臋 O艣rodek Edukacji Przyrodniczej i Le艣nej. Tutaj warto zobaczy膰 sal臋 wystawow膮 w budynku nadle艣nictwa Kliniska oraz ok. 450-letni膮 lip臋 "Ann臋", z któr膮 zwi膮zana jest legenda o patronce szlaku. Równie偶 tutaj mo偶emy chwil臋 odpocz膮膰 pod wiatami na meijscu odpoczynku, lub pospacerowa膰 艣cie偶k膮 dydaktyczn膮 nadle艣nictwa. Za o艣rodkiem szlak biegnie przez jeden z najwi臋kszych niezaludnionych fragmentów Puszczy Goleniowskiej, mija przeciwpo偶arowe wie偶e obserwacyjne. Las jest w tym miejscu dosy膰 monotonny, jest to typowy bór sosnowy, po którym poruszamy si臋 drogami i duktami le艣nymi. Za lasem szlak dociera do wsi Strumiany. We wsi znajduje si臋 jedno z miejsc wodowania kajaków na rzece Ina. Mo偶emy równie偶 zwiedzi膰 cmentarz poewangelicki oraz podziwia膰 budynki konstrukcji szachulcowej z XIX wieku.
W Srumianach, skr臋camy w prawo, i w臋drujemy wzd艂u偶 drogi asfaltowej oraz wiaduktem nad drog膮 wojewódzk膮 nr 142 (Szczecin – Chociwel). Ponownie w臋drujemy borem sosnowym. Droga asfaltowa doprowadza do miejscowo艣ci Sowno, nad In膮, gdzie warto zwiedzi膰 neogotycki ko艣ció艂 z XIX wieku. Wewn膮trz znajduje si臋, wykonany w po艂owie XVI w. warsztacie Hansa Peissera renesansowy o艂tarz i ambona. Fundatorem by艂 ksi膮偶臋 Barnim XI Stary, któremu legenda przypisuje osobiste wykonanie o艂tarza. W kruchcie ko艣cio艂a znajduje si臋 wykonana z piaskowca, unikalna w skali europejskiej, szesnastowieczna p艂yta ku pami臋ci Miko艂aja Hinze, zmar艂ego w 1599 roku, b艂azna ksi臋cia Jana Fryderyka. Na uwag臋 zas艂uguj膮 równie偶 domy o konstrukcji ryglowej pochodz膮ce z tego samego okresu jak i poniemiecki cmentarz oraz znajduj膮cy si臋 obok pomnik ku pami臋ci niemieckich mieszka艅ców Sowna. Warto doda膰, 偶e w Sownie, w okolicach mostu umiejscowione jest miejsce wodowania kajaków na rzece Ina. Z Sowna szlak wychodzi drog膮 poln膮 na po艂udnie, mijaj膮c osad臋 Podlesie, gdzie dawniej znajdowa艂 si臋 zameczek my艣liwski ksi膮偶膮t szczeci艅skich. Szlak opuszcza Sowno i biegnie terenami Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, poro艣ni臋tymi lasami i 艂膮kami. Mija wzgórze K臋pa Bukowa (21,7 m n.p.m.) i prowadzi przez rozproszon膮 wie艣 Cisewo w gminie Kobylanka. Za Cisewem, na tzw. K臋pie k. Cisewa swoj pocz膮tek/koniec ma szlak zielony do Morzyczyna i dalej przez Ko艂bacz do Szczecina, Szlak Miedwiecki. Na w臋藕le szlaków skr臋camy w lewo i szerok膮 drog膮 le艣n膮, pó藕niej poln膮 docieramy do miejscowo艣ci Grz臋dzice-Maj膮tek, gdzie znajduje si臋 niewielka kaplica oraz do wsi Grz臋dzice w gminie Stargard. Tutaj najwa偶niejszym zabytkiem, jest gotycki ko艣ció艂 z XV wieku, z bardzo cennym wyposa偶eniem (polichromia z XV wieku, krucyfiks, chrzcielnica z okresu 艣redniowiecza). W Grz臋dzicach, przy ko艣ciele pocz膮tek/koniec ma czarny szlak pieszy (l膮cznikowy), Szlak Grz臋dzicki, który dociera przez koloni臋 Grz臋dziczki do stacji PKP Grz臋dzice Stargardzkie (kierunek po艂udniowy).Szlak Anny Jagiellonki przechodzi przez w臋ze艂 szlaków aby po chwili skr臋ci膰 w kierunku po艂udniowo wschodnim i drog膮 utwardzon膮 docieramy do Stargardu. Tutaj biegnie ulicami: Podmiejsk膮, marsza艂ka Józefa Pi艂sudskiego, Marii Konopnickiej i Dworcow膮. Swój bieg ko艅czy przy dworcu PKP i PKS. Tutaj swój pocz膮tek/koniec ma d艂ugodystansowy, pieszy szlak czerwony Stargard Szczeci艅ski - Rezerwat "Stare Buki" w województwie lubuskim.Sam Stargard Szczeci艅ski, to jedna z pere艂ek gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim. Posiada swoj膮 tras臋 miejsk膮, l膮cz膮c膮 zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Do艣膰 dlugo mo偶naby je wymienia膰. Do najwa偶niejszych nale偶膮; Ko艣ció艂 艣w. Jana, Kolegiata Mariacka, Ratusz Miejski, Basteja i Baszta Lodowa, Brama M艂y艅ska, Baszta Bia艂og艂ówka, mury obronne, Dom Protzena, Arsena艂. Naprawd臋 warto po艣wi臋ci膰 jeden dzie艅 i zwiedzi膰 miasto.
|