Zobacz temat
 Drukuj temat
Pieszo przez Wał Stobniański
Endymion2000
Polecam 3 ciekawe trasy po malowniczej części Wzniesień Szczecińskich - Wale Stobniańskim. Poza krótkim odcinkiem szlaku niebieskiego (Dobra -> Bobolin), wszystkie odcinki są nieoznakowane (dziwne, że właściwe terytorialnie organy jeszcze się za to nie wzięły...). Schemat, czasy przejść i opisy mają charakter orientacyjny i przyda się dobra mapa okolic Szczecina. Miejscami odcinki trudne do przejścia z powodu zarastania, podmokłego terenu, prac rolnych, czasem też po prostu w wyniku dewastacji.

Trasa "Wzdłuż Odry Zachodniej" (ok. 20 km)
Rozpoczyna się w Pargowie (przystanek PKS). Do wsi można dostać się także z Gryfina przez Mescherin i Staffelde. Ze wsi idziemy asfaltem, by za ostatnimi zabudowaniami odbić do lasu. Można także obejść Pargowo wzdłuż granicy i Odry. Oba warianty spotykają się na skraju lasu. Kierujemy się w głąb lasu. Cały leśny odcinek jest dość trudny w nawigacji, pomóc mogą mapki poniżej. Jedyne cechy charakterystyczne to duża polana i grodzisko Czarna Chata. Przy polanie drogi mocno zarośnięte. Przed grodziskiem powinniśmy mijać potok, po minięciu go skręcamy w prawo. Po lewej mamy grodzisko. Na jego szczycie zarośnięty punkt widokowy. Dalej trasa zbliża się do Odry. Dochodzimy do Kamionki. Za wsią droga często zaorana przez rolników. Można ten odcinek obejść wzdłuż pola lub kierując się do drogi asfaltowej. Docieramy do Moczył. We wsi ruiny kościoła kamiennego z XIII wieku, przystań, sklep, przystanek PKS. Udajemy się do drogi Pargowo - Kołbaskowo, Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w piaskową drogę. Polem i skrajem lasu kierujemy się ku Autostradzie. Przed nią odbijamy w prawo znowu do lasu i półkolem obchodzimy rezerwat "Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem" (wejście na punkt widokowy od północy). Przechodzimy pod widuktem i zmierzamy ku Siadłu Dolnemu. Na zachodnim skraju wsi punkt widokowy Młyńska Góra. Niestety dojście na górę od wsi jest stale niszczone przez okoliczne budowy domków jednorodzinnych i trochę trzeba się go naszukać Z wzgórza schodzimy do drogi asfaltowej Kurów - Siadło Górne. Przy zejściu przykład planistycznej bezmyślności - domki przesłaniają tu widok, a posesje "wchodzą" na połowę drogi. Z głównej drogi skręcamy w dół (ku Odrze), następnie w lewo i dochodzimy do drogi gruntowej wyprowadzającej nas z Siadła Dolnego w kierunku Kurowa. Kiedyś malowniczy odcinek, obecnie w znacznym stopniu zdewastowany przez okoliczne budowy. Odcinek Młyńska Góra - Kurów można obejść także drogą asfaltową (ładne widoki, ale brak ścieżek rowerowych i chodników). We wsi zabytkowy magazyn i Dąb Zbójników. Z Kurowa kierujemy się ścieżką przy Odrze. Im bliżej Ustowa, tym ścieżka bardziej podmokła i zarośnięta, dlatego można w okolicach przepompowni (połowa drogi między wsiami) podejść pod górę ku drodze asfaltowej do Ustowa. Za wsią wiaduktem nad drogą dochodzimy do ul.Ustowskiej. Mijamy potok Bukowa i kładką nad torami dochodzimy do osiedla Pomorzany. Tu przystanek autobusowy, trochę dalej pętla tramwajowa.

"Trasa Przygraniczna" (ok. 30 km)
Odcinek Dobra Szcz. -> Bobolin to niebieski Szlak Graniczny im. A.Marcinkowskiego. Docierając do Bobolina nie wchodzimy do wsi, tylko przecinamy drogę asfaltową i wchodzimy na drogę polną. Dookoła ładne tereny uroczyska Gołkowo. Mijamy zagajnik i wchodzimy na tereny polne. Po prawej mały staw. Niestety w okresie letnim ścieżka zarasta lub jest zaorywana przez rolników. Trudności techniczne rekompensują ładne krajobrazy. Docieramy do Będargowa. Tu kościół granitowy, przystanek ZDiTM/PKS i sklep. Z drogi asfaltowej do Przecławia odbijamy w prawo, a po 100 metrach ponownie w prawo. Wchodzimy na groblę oddzielającą dwa malownicze stawy, która jest najprawdopodobniej pozostałością trasy kolejki wąskotorowej. Po lewej stronie widać zabudowania Karwowa (charakterystyczna wieża kościoła i elektrownia wiatrowa), jednak nie wchodzimy do wsi a kierujemy się nadal prosto (po lewej okrągły staw). Dalej grobla jest mocno zarośnięta i do skrzyżowania z drogą brukowaną do Warnika musimy iść skrajem pola. Przy skrzyżowaniu mały staw i ładny widok na Szczecin i okolice. Dalej kierujemy się do Barnisławia. We wsi granitowy kościół, sklep i przystanek PKS. Za kościołem skręcamy w prawo, a po 200 metrach w lewo w początkowo brukowaną drogę. Dalej poruszamy się gruntową drogą, z której roztacza się piękny widok na stronę niemiecką. Docieramy do Barnisławca. Pod okazałym dębem dołącza się droga gruntowa od granicy. My skręcamy w lewo. Po 100 metrach po prawej pozostałości dawnej wsi a po lewej - staw. Nad okolicą góruje cienki maszt radiotelefoniczny. Brukowaną kasztanową aleją docieramy do skrzyżowania. W prawo idzie droga/ścieżka do Kołbaskowa, ale my idziemy nadal prosto. Docieramy do drogi asfaltowej Barnisław - Kołbaskowo. Przekraczamy ją i mocno zniszczoną i zarośniętą drogą docieramy do Karwowa. Idziemy drogą asfaltową, z której po kilkudziesięciu metrach skręcamy w prawo w drogę gruntowo-ceglaną do żwirowni (po lewej bagienko). Przy żwirowni piękne i rozległe widoki. Żwirownię obchodzimy od zachodu i szukamy drogi prowadzącej w dół wzdłuż zadrzewień śródpolnych. Po deszczach żwirownię można obejść skręcając z asfaltu nie w pierwszą a w drugą drogę w prawo (wspomniana droga wzdłuż zadrzewień śródpolnych). Przy torach kolejowych droga jest zazwyczaj zaorana, więc trzeba iść wzdłuż pola, a potem nasypu kolejowego. Na wysokości Przecławia (widać betonowy maszt telefoniczny) przechodzimy przez tory i po kilku minutach docieramy do przystanku ZDITM.

Trasa "Wzgórzami Wału Stobniańskiego" (ok. 22 km)
Rozpoczynamy w Bezrzeczu (przystanek ZDiTM). Udajemy się na południe - z drogi asfaltowej skręcamy w prawo w drogę gruntową, która po kilku minutach wprowadza nas do zagajnika. Docieramy do drogi asfaltowej do Wąwelnicy. Skręcamy w prawo a po ok. 150 metrach w lewo w śródpolną drogę gruntową (ładne widoki). Docieramy do Skarbimierzyc.. Po lewej odnowiony folwark. Przecinamy drogę krajową nr 10 i drogą gruntową idziemy w kierunku Stobna. Na rozstaju +/- w połowie drogi trzymamy się drogi prowadzącej lekko w lewo, tak aby przejść przepustem nad małym potokiem. W Stobnie dochodzimy do drogi asfaltowej (obok kościoła) i skręcamy w prawo. Za wsią mijamy 2 przejazdy kolejowe (jeden nieczynny) i skręcamy w prawo w kierunku Stobna Małego. 300 metrów za wsią dochodzimy do dużego stawu (po lewej stronie). Skręcamy w drogę przed stawem i kierując się pod górę docieramy do zagajnika uroczyska Gołkowo. Po lewej mamy las, a po prawej bagienko. Na skrzyżowaniu dróg gruntowych skręcamy w prawo i po kilkunastu minutach malowniczą drogą docieramy do Bobolina. We wsi kościół z XV wieku i przystanek PKS. Za ostatnimi zabudowaniami skręcamy w prawo w kierunku granicy. Docieramy do piaskowej drogi wzdłuż granicy. Malownicza droga omija Warnik (z lewej) i Ladenthin (z prawej). Mijamy staw (po stronie niemieckiej) i po klkuset metrach docieramy do skrzyżowania ze drogą z Pomellen. Ścieżką po zboczu odbijamy w lewo i docieramy do Barnisławca. Z lewej strony dołącza się ścieżka z Barnisławia. Po lewej staw, po prawej pozostałości po wsi. Nad okolicą góruje maszt radiotelefoniczny. Aleją kasztanową docieramy do skrzyżowania. Brukowana droga idzie prosto, ale my skręcamy w prawo. Schodzimy w dół malowniczą ścieżką. Po prawej uroczysko "Dolina Łez". Docieramy do Kołbaskowa. Drogą szutrową kierujemy się w lewo ku mostowi nad Autostradą. Dalej przechodzimy wiaduktem pod trasą kolejową i docieramy do drogi krajowej nr 13. Przy urzędzie gminy skręcamy w prawo. Tu kościół i przystanek ZDiTM. Dalej asfaltową drogą docieramy do Moczył.

Legenda do schematu:
W - punkty widokowe
Ż - żwirownia
!!! - miejsca trudne do przejścia
??? - miejsca, w których łatwo się zgubić
Endymion2000 dodał/a następującą grafikę:
wa_stobniaski.jpg

Edytowane przez Endymion2000 dnia 30 maj 2011 09:59
 
Robert Filipski
Ciekawe propozycje tras myślę że jak się już uporam ze szlakami spróbuję je poeskplorować Smile
Zapraszam do udziału w imprezach turystycznych "Wikinga". Przyjmuję zlecenia na znakowanie, konserwację, pomiary i monitoring szlaków.
tel. 501036860
 
http://www.wiking.szczecin.pl
Endymion2000
UZUPEŁNIENIE DO TRASY CZERWONEJ

Najtrudniejszym, wręcz dziewiczym, ale przez to także bardzo ciekawym etapem jest odcinek Pargowo - Uroczysko/Grodzisko Czarna Chata - Kamionka - Moczyły. Na trasie brak jakichkolwiek oznaczeń turystycznych, odziały leśne słabo oznaczone lub numery nie zgadzają się z mapami topograficznymi, wreszcie zarośnięte lub niestety zaorane drogi. Szkoda, że nikt nie wyznaczył tu szlaku turystycznego pieszego, bo tereny są naprawdę ciekawe krajobrazowo i przyrodniczo. Wrażenie robi grodzisko i tereny przyległe zwane "Czarną Chatą" - szkoda, że wierzchołek jest tak mocno zarośnięty, bo widoki mogłyby być znacznie bardziej rozległe.

MAPA 1
Endymion2000 dodał/a następującą grafikę:
szlakpargowomoczyy.jpg

Edytowane przez Endymion2000 dnia 30 maj 2011 09:36
 
Endymion2000
MAPA 2
Endymion2000 dodał/a następującą grafikę:
szlakpargowomoczyy2.jpg
 
Endymion2000
MAPA 3
Endymion2000 dodał/a następującą grafikę:
szlakpargowomoczyy3.jpg
 
Endymion2000
MAPA 4
Endymion2000 dodał/a następującą grafikę:
szlakmoczylysiadlodln.jpg
 
Przejdź do forum: